Името на Румен Петров, за когото лобирал Бобоков, нашумя покрай сестрите в Либия
От разпространена вчера от прокуратурата нова кореспонденция между русенския бизнесмен и президентския секретар Пламен Узунов изскочи и името на Румен Петров - бившия съветник по въпросите на Близкия изток и Северна Африка на МВнР с министър Екатерина Захариева, който в момента оглавява мисиите на България в Алжир и в Чад. Какво си пишат те и кой е Румен Петров?
На 19 декември м.г. Бобоков и Петров обсъждат пост на външния министър Екатерина Захариева в Туитър, пише epicenter.bg..
"Там просто има хора, които интриганстват и ѝ създават целенасочено определени настроения. Днес я подхванах от рано. Тя има два ориентира - ББ и медийния облик. И третият е егото. Така, че ако това са лостове за въздействие...", пише Румен Петров на Бобоков.
Преди това, на 20.08.2018 г. държавният служител MVnR-Rumen Petrov изпраща на бизнесмена П.Б. съобщение с текст „оценка” и прикачен текстови файл, съдържащ информация за фирми и предприетите действия към онзи момент по казуса с танкера „Бадр”. Към онзи момент все още не се е разгорял международният скандал с отнемането на кораба, заради който Либия инициира среща на ниво постоянни представители в ООН и обвини българската държава в пиратство.
На 29.09.2018 г. MVnR-Rumen Petrov изпраща на П.Б. под формата на снимки определение на Върховен касационен съд от 29.01.2018 г., свързано с казуса с танкера „Бадр”. Минути по-късно снимките на определението са препратени от П.Б. на Prezident-Pl. Uzunov.
На същия ден MVnR-Rumen Petrov изпраща на П.Б. текстови съобщения със следното съдържание: „Според един мой приятел, много печен адвокат, който погледна развитието на делото във ВАС – шансовете за положителен изход на делото в полза на либийците са много ниски, тъй като ВАС също ще гледа само процедурата без да изследва първопричината (фалшивия ипотечен договор). Според него адвокатите на либийците е трябвало да атакуват това основание (ипотечния договор) в отделно наказателно дело в криминалния съд” и „Имам основание да му вярвам, защото той е много печен адвокат”.
В отговор на горното П.Б. посочва: „ще видим”.
По-късно Пламен Бобоков препраща на Prezident-Pl. Uzunov снимка и на друга нота от Посолството на Държавата Либия, този път до Министерството на външните работи, която също му е предоставена от MVR-Rumen Petrov. От своя страна Prezident-Pl. Uzunov изпраща на бизнесмена вербална нота от посолството на Държавата Либия и до президента на Република България.
„Трябва да реагирате сериозно, адаш!!! Захариева се е скрила и либийците страшно са се обидили“, пише бизнесменът до президентския секретар Пламен Узунов. И допълва: „Натискай, адаш, сега е момента! И моля те поговори с боса! 10 мин. Среща със спец. пратеник ще свършат повече работа от 10 г. дипломатически напъни!!! Пиарът за боса ще е убийствен и признанието в Либия също!!! Либия има 100 пъти по-голям потенциал от Азербейджан, например!“, пише Бобоков до Узунов, вероятно отново визирайки държавния глава Румен Радев, който в същия период се срещна с представител на либийската страна, за да обсъдят именно казуса „БАДР“, заради който дипломатическите отношения между двете държави бяха обтегнати.
В последващата комуникация Бобоков се обръща към Prezident-Pl. Uzunov със следния текст: „Ако прецениш че мога да звънна на началника, дай знак?". „Сега е малко по-спокоен. Може да опиташ. Сега говорихме“, отговаря Пламен Узунов.
От публикуваните чатове може да се допусне, че веднага след това Бобоков говори по телефона с Румен Радев, като го брифира по казуса "БАДР" преди срещата на президента Радев с пратеника на либийското правителство, за когото също става дума в разговорите.
Половин час след предполагаемия разговор с „началника“ Бобоков изпраща на Prezident-Pl. Uzunov снимки на „CV-то на либийския пратеник".
На 09 януари 2019 г. Prezident-Pl. Uzunov изпраща на Бобоков снимка на визитна картичка, от която е видно, че същата е на „либийския пратеник".
На 06 юни 2019 г. бизнесменът пише на Румен Петров : „Привет Румба! Да напомня, че чакам предложение за Абуджа!!!!".
На това получава SMS с текст: Здравей, не съм забравил, но не е лесно да се намери човек, който би могъл да отговори на очакванията ти и да върши работа. Трябват ми ден-два още да видя кой къде е".
Името на Румен Петров се появи още в първите чатове между Бобоков и Узунов, като тогава прокуратурата смяташе, че той е уреждан за посланик в Алжир, а след това действително е бил назначен с указ от президента Румен Радев.
Посланикът е дългогодишен дипломат от кариерата, а понастоящем освен посланик в Алжир е и наш първи посланик в Чад. За 30-годишната история на дипломатическите отношения между България и Чад 58-годишният Румен Петров е първият български официален представител, акредитиран в тази важна африканска страна. Седалището му обаче е в Алжир - също една от влиятелните страни в Северна Африка, богата на нефт, газ, руди, манган.
Петров дълги години работи в Триполи, където пък в момента не можем да имаме работеща дипломатическа мисия заради усложнената обстановка в държавата. Той е и последният ръководител на мисията ни в Либия преди падане на режима на Муамар Кадафи.
Именно към Либия и към петролните й находища Пламен Бобоков проявява силен апетит, а посланикът ни в Алжир може да работи и в Либия. Бобоков има бизнес интереси и в Нигерия, където също е предложил кандидат - Жоро Кираджиев. Той е одобрен от президента Румен Радев и за него се чака агреман от Нигерия.
Във Външно министерство Румен Петров е смятан за един от най-добрите познавачи на Арабския свят. Кариерата му преминава в българските мисии в Близкия изток и Северна Африка, а в дирекциите на министерството е работил в отделите за Арабския свят. Той е една от основните фигури на т.нар. тиха дипломация по отношение на гръмкия СПИН-процес срещу нашите медици в Либия.
Именно тогава името на дипломата нашумя. След арестуването на д-р Здравко Георгиев и на петте български медицински сестри в Бенгази през 1999 г. Петров е изпратен като заместник-ръководител на посолството ни в джамахирията и съветник по политическите въпроси.
Петров изигра важна роля при успешното разрешаване на случая с българския лекар д-р Атанас Кръстев, арестуван по обвинение в шпионаж от бившия режим в Триполи.
Румен Петров беше и сред организаторите на евакуацията на българските граждани от Либия при избухването на гражданската война през 2011 г.
Кой е Румен Петров?
Роден е на 30 март 1962 г. в гр. Берковица.
Постъпва на работа в МВнР през 1989 г., като преминава последователно дипломатическите рангове от аташе до посланик.
Професионалният опит на посланик Петров в дипломатическата служба е свързан преобладаващо с проблематиката на държавите от района Близкия изток и Северна Африка.
Май 2017 – до 18 декември 2018 г.
Съветник по въпросите на Близкия изток и Северна Африка на заместник-министър председателя и министър на външните работи на Р България
Октомври 2016 – май 2017 г.
Началник на отдел „Близък изток и Северна Африка“ в МВнР
Юли 2011 г. – октомври 2016 г.
Извънреден и пълномощен посланик на Р България в АР Египет. През 2012 г. е акредитиран и като представител на министъра на външните работи в Лигата на арабските държави, а също така и като извънреден и пълномощен посланик на Р България в Р Судан (със седалище в Кайро).
Февруари 2011 – юни 2011 г.
Ръководител на дипломатическо представителство – временно управляващ посолството на Р България в Триполи, Либия
2010 – февруари 2011 г.
Съветник по проблемите на Близкия изток и Северна Африка в МВнР
2006 – 2010 г.
Ръководител на Службата по търговско-икономически въпроси към Посолството на Р България в Триполи, Либия
2004 г. – 2006 г.
Съветник на Министъра на правосъдието на Р България и представител на министерството на правосъдието в Мисията на Р България към ЕО в Брюксел
1999 г. – 2004 г.
Заместник-ръководител на дипломатическо представителство - Съветник по политическите въпроси в Посолството на Р България в Триполи – Либия
1996 г. – 1999 г.
Главен специалист в Управление „БИСА” на МВнР – началник отдел „Египет, Либия, Судан и ЛАД”
1993 г. – 1996 г.
І секретар по политическите въпроси в Посолството на Р България в Триполи – Либия
1992 г. – 1993 г.
Главен специалист в
Управление „Арабски страни” на МВнР – референт в отдел „Египет, Либия, Судан и ЛАД”
1989 – 1992 г.
Административно аташе и асистент на Посланика на Р България в Триполи – Либия
СПЕЦИАЛНИ ЗАДАЧИ:
• Април 1999 г. – юли 2007 г. – член на междуведомствения екип, работещ по случая с българските медицински сестри, обвинени за разпространението на вируса на СПИН в Детска болница Бенгази, Либия.
• Декември 2004 г. - август 2006 г. – член на преговорния екип в областта на правосъдието и вътрешните работи във връзка с присъединяването на Р България към ЕС.
ОТЛИЧИЯ:
Юни 2011 г. – награда за цялостна дипломатическа дейност, присъдена от Министъра на външните работи на Р България във връзка с решаващия личен принос на посланик Петров за успешната евакуация на българската колония и състава на българското посолство в Триполи по време на кризата в Либия
ОБРАЗОВАНИЕ:
Септември 1988 г. – магистър по арабистика
Арабска филология, политически науки, социология, религия и култура на държавите в арабския свят
Софийски държавен университет “Климент Охридски”, Център за източни езици и култури
СЕМЕЙНО ПОЛОЖЕНИЕ:
Женен с един син
Най-четени
-
Проф. Георги Попов: Болните са най-заразни, преди да имат симптоми. Пийте хапчета срещу температура, кашлица и гърлобол
Болните хора са най-заразни, преди да имат симптоми, тоест в края на инкубационния период. Това каза в студиото на „Събуди се" по Нова тв специалистът по инфекциозни и вътрешни болести професор
-
Криминални архиви: Притискат наказателно Самоковеца, Фатик и братя Пехливанови
Текстът е от архива на "168 часа". Митичните фигури Косьо Самоковеца, братята Георги и Любен Пехливанови и Фатик Шабан са спирани и проверявани наказателно за по няколко часа в акции на полицията в
-
Мистериозна смърт на благодетеля на Бургас. Изгаря всичко, построено със завещаните от него 500 млн. евро
Името на Александър Георгиев-Коджакафалията не говори много на младите бургазлии. По-старите поколения го знаят като един от големите благодетели и дарители на града от началото на ХХ век
-
Галерия Албена Денкова посреща юбилей с държавна награда. Напоследък живее в Русия
В последно време за Албена Денкова не се говори много, защото от години с Максим Стависки работят в Москва. На рождения си днес обаче двукратната световна шампионка по фигурно пързаляне отново ще
-
Секретно 1952 г.: В таен план Сталин ни дава част от Македония
Смъртта му слага край на идеята СССР да нападне Югославия от наша територия След като на 10 януари КСНС при президента потвърди българската позиция относно започването на преговори за членство на