Плод на екстремни кръвосмешения, Клеопатра не е била красавица

Символът на божествената изкусителка в древния свят – Клеопатра VII, в действителност едва ли е била красавица.
Известна е фразата на френския философ Блез Паскал (XVII век), който в своите „Мисли“ казва, че ако носът й е бил по-малък, светът щеше да е много по-различен. Сентенцията предполага, че влиянието и стремежът на египетската владетелка от I в. пр.Хр. към доминация се основават на нейните физически несъвършенства. Тя може и да не е била красавица, както е прието да се смята, но е притежавала силен сексапил и умения да преговаря, чрез които е постигала своето и се е задържала на власт.
Съществуват исторически сведения, че египетската фараонка е била плод на кръвосмешение. Честа практика в нейната династия, за да се запази аристократическата жилка. Родителите й – Птолемей XII и Клеопатра V или VI (според различни източници), са били брат и сестра по баща.
Майките им са били негова съпруга и любовница.
Има и теории, че майка й и баща й не са били брат и сестра, но няма категорични доказателства в подкрепа на това твърдение.
Бракът между близки роднини не е било нещо необичайно в Египет още преди Птолемеите. Традицията започва при фараоните през III в. пр.Хр., които са смятали, че по този начин се доближават до боговете. Пренасяли на земята опита на египетските Озирис и Изида (брат и сестра) и смятали, че така съхраняват свещената и божествена кръв.
Кръвосмешението даже е било издигнато в нещо като неписана задължителна норма по времето на Птолемеите – наследници на генерал от армията на Александър Македонски. Същото е важало и за духовниците. Чак през V век, когато Египет вече отдавна е под властта на Рим, римските закони забраняват женитбата между роднини до четвърто коляно.
А през IX век църквата увеличава табуто до седмо коляно.
Предшествениците на великата Клеопатра обаче са се женили за сестрите си, племенничките си и братовчедките си, от които са се раждали новите фараони.
Така например Птолемей VIII се жени и за Клеопатра II, и за дъщеря й Клеопатра III, чийто баща е брат му Птолемей VI. От втората си жена Птолемей VIII има двама синове – Птолемей IX и Птолемей X. Последният също се оженва за своята племенница Клеопатра Беренике III, която пък по-късно се омъжва за сина му и свой братовчед Птолемей XI. Той се пада дядо на прочутата Клеопатра едновременно и по майчина, и по бащина линия.
Легендарната му внучка също не прави изключение от семейната традиция.
За кого е била омъжена, как се разправя с конкурентите си - братя и сестра, защо настоявала изображенията й върху монетите да са по-мъжествени, четете в бр. 5 от 2020 г. в хартиеното сп. "Космос".
Най-четени
-
27.02.2017: Луди ли сме? Холандия има 20 000 държавни служители, а ние 440 000
CAЩ: 312 млн. нaceлeниe, 800 000 дъpжaвни cлyжитeли; XOЛAHДИЯ: 16 млн. нaceлeниe, 20 000 дъpжaвни cлyжитeли; БЪЛГAPИЯ: 7 млн. нaceлeниe, 440 000 дъpжaвни cлyжитeли. Ужас
-
Строят ЦУМ върху римски дворец. Трудоваци откриват делва със 100 кг златни монети
Парите не стигат и затова покриват набързо руините на антична Сердика Архитектът на импозантната сграда заровил останки от сина си в основите й През 1949 г
-
Галерия Защо скриха Десислава Радева и сестрата на Ким Чен Ун?
Президентшата мълчи в социалните мрежи от 10 месеца, за последно се появи до Радев в Естония през октомври Ким Йо Чен само вдигнала вежди, когато не чула името си в състава на новото Политбюро Две
-
Живков към тайните фирми: Внос на ноу-хау от Запад и донт ноу на Изток
Москва беснеела, че не знае колко са постъпленията, за да ни продаде своя техника След 1968 г. СССР се опасявал, че тази практика може да ни отскубне от Източния блок Оглавявали ги предимно доверени
-
Видео Има ли общо между Деси Радева и сестрата на Ким Чен Ун? Коя е любимата еврейка на Хитлер
В новия брой на "168 часа" четете: Защо скриха Десислава Радева и сестрата на Ким Чен Ун Тайните от соца: Тодор Живков към фирмите в чужбина: Искам внос на ноу-хау от Запад и износ на донт ноу на