Законът за извънредното положение е изключително успешен
"За първи път пандемия предизвиква глобална криза, която със сигурност ще засегне демократичните общества, ще нанесе поражения на икономиките, и нашите - също". Това каза бившият премиер от 1997 до 2001 година Иван Костов, предаде БНР.
Той посочи като проблем това, че никой не знае колко дълго ще продължи пандемията и колко дълбока ще бъде кризата и на институциите, и на икономиките.
По думите на Иван Костов Законът за извънредното положение е изключително успешен. "Той се опитва да уреди една изключително сложна материя за много кратко време. Сигурно са допуснати и грешки в него, но много е важно този закон да го има, за да регулира сложните отношения в страната по време на тази криза".
Костов обясни, че не е работа на този закон да предвижда икономически мерки. Той предложи правителството само да си постави задача и да изработи решения за намаляване на щетите върху икономиката, като спазва изискванията на оперативния щаб:
"Това е титанична задача", каза той и уточни, че решението на тази задача трябва да намери равновесие между рисковете от заразата и крайната икономическа необходимост.
"Приоритет на правителството трябва да бъде създаване на сигурна логистика за движението на стоки в страната и особена на транзита, за което настоява Европейската комисия. В противен случай има опасност в целия ЕС да се стигне до недостиг на жизненоважни храни, лекарства и оборудване. За тази цел трябва да се увеличи пропускливостта на граничните пунктове и да се осигурят предпазни средства за всички шофьори на камиони, а ако се наложи, да се формират колони и да се водят през страната от автомобили на транспортните и здравни власти", посочи още бившият премиер.
Костов предложи да се възстановят всички производствени услуги, които в момента са спрени, ако се изпълни условието да се гарантира безопасността на работниците и служителите с всички препоръчани от оперативния щаб предпазни средства. Той определи това свое предложение като радикално, но много необходимо.
По думите му икономиката трябва да се пригоди да произвежда стоки и услуги в условията на висок здравен риск. "Трябва да свикнем да живеем в това рисково време", каза той.
"Правителството трябва да се ангажира да изплаща на принудително освободените от работните им места 60% от средно дневния осигурителен доход, върху който са внасяни дължимите вноски за Фонд безработица", посочи Костов и беше категоричен, че тази мярка ще проработи, тъй като по нея има консенсус в сегашния Закон за обезщетение при безработица.
По думите му това е равностойно на обезщетението при безработица. Според него така ще бъде спестен шокът на работниците и служителите от съкращаването им от работа, защото след кризата те пак ще бъдат възстановени на работа от фирмите, които няма да фалират.
Най-четени
-
Криминален архив: Убиец целел в сърцето Мето Илиенски
На 29 ноември 2003 г. Мето Илиенски получава телефонно обаждане, докато е в апартамента си в кооперация на бул. "Ал. Пушкин" в столичния кв. "Павлово"
-
В "Златната ябълка" ВИС и СИК започнаха войната с руснаците за контрола над Слънчев бряг
В далечната 1993 г. предприемчив и гъвкав ум преценя, че най-големият черноморски комплекс е място, от което може да се печели много и по хиляди начини, например от пропусквателен режим
-
Галерия Машина на времето: Кръчмарка отцепва ресторанти за Тодор Живков и Жоро Илиев
Първата арендаторка в България има зад гърба си опит с 64 заведения и 35 г. стаж в бранша. През годините е отваряла врата за световни звезди, политици и босове на подземния свят
-
Галерия "Мрачната тайна" в историята на "Букър"
Триумфът на Георги Господинов и неговата преводачка Анджела Родел с наградата “Букър” за романа “Времеубежище” ни изпълни с гордост и дойде като по поръчка точно за най-българския празник - 24 май
-
Галерия Ангел от Братя Галеви не е живял в Ресилово "откакто се е оженил - 17-18 годишен"
Починалият Ангел Христов, от Братя Галеви, няма как да е живял в имението в Ресилово "откакто се е оженил - 17-18-годишен". Това казва леля му пред екип на бТВ