След Ковид-19 нищо няма да е същото
След Ковид-19 нищо няма да е същото. От беге прозореца се вижда - Светът се промени и ще продължи да се променя. Застрашени от вируса, оценихме по-цялостно възможностите на технологиите.
Проведените поради епидемията конферентни връзки на различни институции - от върха на ЕС, през министерския съвет до общински съвети, бяха като практическа проверка дали може и така. Спестяват се време и пари, а самолети и коли не замърсяват въздуха. Това ще има трайни последствия за работата на институциите.
Важността на онлайн функционирането на държавата израсна с шеметна бързина. Не само отношенията между различните ведомства, но и работата с гражданите. И преди знаехме, че е важно, но сега видяхме, че при опасност е много добро. Държавата необратимо започна да се премества в дигиталното измерение.
Министерството на образованието беше принудено да ускори използването на дигиталните технологии в учебния процес. Прилагат се нови методики в преподаването. Придобива нова, по-висша роля личният контакт учител - ученик. Няма как да се пренебрегнат тези нови опитности.
Всички бизнеси са подложени на задължителен преглед - коя дейност може да се върши от дома? Това води до спестяване на време, транспортни и офис разходи. Няма връщане назад. Напротив - по принуда се отварят нови възможности за рационализиране на трудовата дейност. Поощрява се развитието на тези възможности.
Замлъкнаха фанфарите на глобализацията. За да сме живи и здрави, разбирането за свободното движение на хора, стоки, капитали, идеи трябва да бъде подложено на сериозно преосмисляне и редакция.
Израснаха пред очите ни държавата, нацията, границата. Въпросът вече не е като при "бежанците" - дали сме човеколюбиви, въпросът е - искаме ли да сме живи и здрави!
Видяхме важността на националната наука, националната експертиза, националното производство и услуги. Налага се да се преразгледа структурата на държавния бюджет.
Принудени сме пак да говорим и мислим за свободата на личността, за личната хигиена, за дома, за семейството, за интернет, за физическата мяра на междуличностните контакти... Вероятно ръкостискането и прегръдките за щяло и нещяло си заминаха.
Бяхме принудени да осъзнаем, че имаме сили, възможности и достатъчно ум да решаваме важните си въпроси. Всекидневието ни трайно се премества на нови коловози. След Ковид-19 нищо няма да е същото.
От фейсбук
Най-четени
-
Галерия Младоженци бягат от соца с гумена лодка
В разцвета на тоталитаризма у нас, през 1966 г., двама млади влюбени успяват да избягат с миниатюрна гумена лодка по море в Турция, а оттам да заминат на Запад
-
Как със Стефан Данаилов крадохме мотор от военните
При всяко завъртане на фара ние залягахме С Джони и Чарли имахме джипка. Осемдесет и някоя година през лятото за два-три месеца бяхме в Мичурин, сега Царево. Снимахме филм в стария град
-
Галерия Шпионин №1 на Русия: Бизнес талант, с име като на майката на Петър Велики
Директорът на външното разузнаване на Русия Сергей Наришкин няма нищо общо с образа на „фуражка“. Всичко в биографията му подсказва, че той оглавява Външното разузнаване с някаква друга цел
-
Галерия Топ разузнавачът на Украйна оцеля в атентат и в жестоки битки на спецчастите
„Чест преди всичко“ – това е мотото на родения за професионален боец Кирил Буданов. През 2007 г., когато е 21-годишен, той постъпва в Одеския институт за сухопътни войски
-
Галерия Войната на разведките
Талант в привличането на инвестиции и боец от спецчастите в смъртоносен дуел с брутални залози Бруталният ракетен удар срещу жилищен блок в Днепър, странната катастрофа на хеликоптера на вътрешния