Русия подписва Санстефанския мирен договор с ясното съзнание, че той никога няма да влезе в сила
Добър ден, мили сънародници!
Днес е 3-ти март.
Днешната историческа справка е въпроси и отговори за подписания на тая дата договор.
Колко са българските представители при подписването на прелиминарния (т.е. предварителния) договор в Сан Стефано през 1878 г. ?
Нула (0).
Съществува ли дори за ден реално функционираща независима Санстефанска България?
Не.
Колко са българските представители в Берлин 1878 г., когато се подписва истинския мирен договор за край на войната?
Нула (0).
Колко са загиналите в Руско-турската война 1877-78 г. опълченци?
Над 3000.
Щеше ли руската армия (в чийто състав влизат още финландски, молдовски, румънски и беларуски войски) да успее да удържи османската атака при Шипка без българското опълчение?
Не.
Колко войни води Русия през 19 в. срещу Османската империя?
Четири:
- 1806-12;
- 1828-29;
- 1853-56;
- 1877-78.
Колко от тях Русия печели?
Три. Първите две и тази, чийто край отбелязваме днес.
Защо Русия, след като уж руснаците толкова много милеят за българското население, не освобождава българите след предните победи?
Защото руското правителство смята, че е в негов интерес да запази османското присъствие на Балканите.
Например веднага след сключването на Одринския мирен договор през 1829 г. руснаците разформироват и обезоръжават българските доброволци в своята армия, които са обвинени в неподчинение, кражби и дезертьорство. На руските военни и цивилни на Балканите е наредено да избягват всякакви контакти с местното население, които са смятани за „източник на сериозни затруднения в политическо отношение“. Окуражени от руската политика, турците започват погроми над християните на много места в източна Тракия.
В резултат се надига огромна изселнипеска вълна, която руските окупационни власти полагат усилия да ограничат, тъй като смятат присъствието на християнско население по пътя към Константинопол за стратегическо преимущество на Русия в дългосрочен план.
Защо Русия започва войната от 1877-78 г.?
Поради много причини, но най-вече защото е загубила предната война и икономиката ѝ търпи огромни загуби в следствие на невъзможността нейни кораби да преминават свободно през Босфора и да търгуват в а Средиземно море. Поводите са два - кървавото потушаване на Априлското въстание, но най-вече сръбската загуба във войната през 1876 г.
Кой балкански народ е най-важен за руснаците?
Сърбите. Цялата балканска политика на Русия от 19 в. насам е винаги и безусловно в сръбска полза. Най-красноречив пример за това е фактът, че Русия изцяло подкрепя Сърбия в Сръбско-българската война и е изцяло срещу опита на Княжество България да извърши Съединението с Източна Румелия.
Защо Русия допуска пълна ревизия на Санстефанския мирен договор по време на Берлинския конгрес лятото на 1878 г.?
Защото Русия е подписала по-рано т.нар.Райхщадтско споразумение с Австро-Унгария да не допуска създаването на голяма държава на Балканите.
Това значи ли, че Русия подписва Санстефанския мирен договор с ясното съзнание, че той никога няма да влезе в сила?
Да.
Защо през 2017-та година навръх празника дойде руският патриарх, а през 2019-та година ден по-късно дойде руският премиер?
За да ни припомнят колко трябва да сме им благодарни и затова е нужно да сме енергийно и политически зависими от тях вечно.
.
.
.
Ние благодарни ли сме на руските, финландските, румънските, молдовските, украинските, полските и беларуските войници, които са оставили костите си по нашите земи във войната от 1877-78 г.?
Да.
.
.
.
Благодарни ли сме на Путин, Медведев и КГБ-ченгето Алексий II?
Не. Да гният у кофите.
.
.
.
Благодарни ли сме на нашите хиляди герои, които са се борили за свободата на България?
Безмерно сме им благодарни, защото ни показаха, че Свободата е по-ценна от хляба и #Родолюбие съдържа любов.
Честит празник на извоюваната свобода!
Хубав ден и да се обичате, ей.
*Коментарът е от фейсбук
Най-четени
-
Галерия Младоженци бягат от соца с гумена лодка
В разцвета на тоталитаризма у нас, през 1966 г., двама млади влюбени успяват да избягат с миниатюрна гумена лодка по море в Турция, а оттам да заминат на Запад
-
Как със Стефан Данаилов крадохме мотор от военните
При всяко завъртане на фара ние залягахме С Джони и Чарли имахме джипка. Осемдесет и някоя година през лятото за два-три месеца бяхме в Мичурин, сега Царево. Снимахме филм в стария град
-
Галерия Шпионин №1 на Русия: Бизнес талант, с име като на майката на Петър Велики
Директорът на външното разузнаване на Русия Сергей Наришкин няма нищо общо с образа на „фуражка“. Всичко в биографията му подсказва, че той оглавява Външното разузнаване с някаква друга цел
-
Галерия Топ разузнавачът на Украйна оцеля в атентат и в жестоки битки на спецчастите
„Чест преди всичко“ – това е мотото на родения за професионален боец Кирил Буданов. През 2007 г., когато е 21-годишен, той постъпва в Одеския институт за сухопътни войски
-
А ти къде си правен бе, диване с диване?!?
Като чуя някой да казва: "Това е правено в България - не струва. Онова е правено в България и то не ставало!" А ти къде си правен бе, диване с диване?!