Как разследваха баща ми, че ще вдига бунт срещу Тодор Живков
Разказа ми за арестите, когато се завърна от Канада след 22 г. раздяла
През 1970 г. с втората си съпруга баща ми Васил Попов става невъзвращенец и емигрира в Канада. Нямам адреса му, не поддържам никакви контакти с него.”
Това изречение трябваше да присъства във всичките ми официални документи до края на 1989-а. Автобиография-блясък! За средното училище, за казармата, за студентство, кандидатстване за работа, пътувания до Желязната завеса и обратно. Клеймо петолъчка, щамповано на челото ми. Или казано кратко:
“Внимание!
Враг на народа!”
После дойде 1990-а, първата “кубинска” вълна на заминаващи за странство, втората... И моето клеймо от комунизма стана банална и ненужна екзотика.
С триста зора и жалба до вицепрезидента Тодор Кавалджиев през 1998 г. успях да се добера до досието на баща си от ерата на комунизма. След 27 години в емиграция, присъда и какво ли не, след като почина тук пак в недомлъвки, се надявах да науча още нещо и за него, и за себе си... Ядец! В читалнята на комисията по досиетата ми донесоха зелена папчица с 6 странички! Оставили само как най-добрият му приятел го докладвал на МВР... За парлама... Срам за репутацията на фамилията! Та само моето досие, което случайно бях мернал в казармата (а тук ми казаха, че “нямам”), беше дебело колкото повест от Тургенев... Животописът на “родоотстъпника” Васил Попов в Държавна сигурност трябваше да е поне колкото ръкописа на “Война и мир”, преписван 9 пъти от жената на класика! Поне тия протоколи, дето пази майка ми от ареста и обиска в къщи?!... Не.
“Шегичка!”... Тази дума чух от устата на френд от Ел Ей, на моите години, забягнал още като ученик зад Атлантика. С крива горчива усмивка. И той ходил да си види досието. Оня ден... Дали му
“шегичка” от 10-ина листчета в папка
А днес, на Деня на будителите -1 ноември 2013 г., дошъл на митинг и протестно шествие. Със скромна усмивка, вехто пардесю, вече леко недочуващ с дясното ухо. Също като мен... Грешка! Май недочувам с лявото ухо.
Скрити в зелена канцеларска папка, се крият листчета - светкавици от дните на Прекрасната Дора и татко Васко. Времената малко преди и началото на 60-те, когато са били млади, шик естети, наперени, влюбени в джаз, суинг, рокендрол, обичащи се, семейство... Васил – художник на Месокомбината в София, а Дора – по призива на БКП “Младежта в производството!” от млад репортер във в.“Вечерни новини” пренасочена на друга работа, като оператор на огромен мостови кран в жепе завод “Г.Димитров” – София... Иначе казано, кранистка в производството... Но напук на системата, за трети път пак и отново студентка в съвсем нова инженерна специалност.
Листче № 1 (от тетрадка, с нарисувано от мен смешно човече на гърба):
“Дора, Излизам по важна работа.В 20 ч. ще те чакам в сладкарница “България”.
Допълнено с почерка на мама: “На 16.01.1962 г. (На сутринта беше арестуван и седя в Д.Сл. 46 дни.) Беше освободен като невинен.”
Д. Сл. означава Държавното следствие, а 46 дни са си 46 дни и нощи арест в килиите – карцери на зловещия “Развигор” №1 в София.
Листче № 2 (на кариран лист голям формат):
ПРОТОКОЛ
за обиск и изземване
Днес, 26 януари 1962 г. подписаният майор Георги (еди кой си) от Столично у-ние НМ отдел Стопански, по заповед на Н-ка на управлението и в присъствието на поемните лица: 1. и 2., и двамата от Месокомбината в София, направих обиск в ателието на художника Васил Георгиев Попов жив. ул. “Дунав” № 36, находящо се в района на комбината и се използва само от посочения художник. В резултат на обиска намерих и иззех:
1. Двадесет и шест броя написани листовки на жълта лозунгова хартия с вражеско съдържание, а именно: Само БЗНС! Долу БКП! Всеки глас за БЗНС, Гласувайте за кандидатите на БЗНС! Долу БКП! Стига терор!, Долу кандидатите на БКП! Гласувайте за БЗНС! Част от които написани с червен цветен молив, част само с цветен син молив и трети смесени с червен и цветен молив.
2. Намерени бяха при
написаните лозунги-листовки
и двадесет и един броя отрязъци по формата на написаните, без на тях да е писано - от същата хартия. Всички листовки бяха намерени в една мукавена кутия с облицовка от жълта хартия и етикет “Фонд при Съюза на българските художници”.
Кутията също се изземва.
3. Една шивашка ножица характерна с това, че същата има зад съединителния винт зигзагообразна рязка и единият резец е пукнат в основанието си.
4. Един цветен молив подострен от към синия графит.
5. Иззе се също и един изрязък от същата хартия на която е написан текст започващ с думата диаграма и завършва с нечетливи букви.
6. Иззе се и един къс хартия лозунгова откъсната от използваната в ателието от художника.
Кутията с подредени в нея листовките беше намерена в един бял двукрилен шкаф.
Запитан Васил Г. Попов художника негова ли е хартията и кутията в която бяха намерени листовките и кой ги е писал, заяви:
Хартията е моя и е от тази на която пиша лозунги, такава която се иззе под точка 6-та в протокола. Кутията в която бяха листовките е от темперна боя и я имам отдавна.
Листовките не съм ги писал аз.
Настоящия протокол се състави в два еднообразни екземпляра. Прочете се от упоменатите в протокола и се подписа от тях.
Поемни лица: 1. и 2.(подписи) / Обискиран: Васил Попов (подпис)/ Съставил протокола: (подпис)
Листче № 3 (формуляр с отметка “Образец 10”):
ПРОТОКОЛ за обиск
Подписаният майор Никола (еди някой си) - следовател в отдел Следствен ДС на основание постановление на следователя на ДС в присъствието на поемните лица:
1.Софка (име, презиме, фамилия и точен адрес)... Мале-е, кротката баба Софче, съседката отсреща! Къде ли я е набарал майорът му с майор?!... 2.Стоян (...) от улица “6-ти Септември”, извърших обиск в квартирата на Васил Георгиев Попов, ул.“Дунав” 36.
При обиска иззех:
1.Плик, адресиран от В. Попов до Т. Попова с писмо без обръщение, започващо с думите “Не слагам обръщение” и завършва “А това е за Жорко”.
2.Плик адресиран от В. Попов за Т. Попова с писмо започващо с думите “Въпреки всичко” и завършващо с
“Целува Ви Татко Васко”
и рисунка с надпис “Жорко...” завършва с “Татко”.
3.Плик от писмо адресирано до Теодора Попова. На обратната страна рисунка с надпис „Да живее 8 март”.
Настоящия протокол се състави в три екземпляра, един от които се предава на Надежда Ал. Деспотова.
При обиска бяха направени следните претенции - няма претенции.
Извършил обиска: (подпис) / Поемни лица: 1. и 2. (подписи)
Обискиран: Надежда Деспотова... Леле-е, баба ми Надка - и тя строена за обиск до леглото си в стаята!
Листче № 4 (розово, от амбалажна хартия, личи си, че е навивано и стискано в шепа):
Сл. Белешка
Подписаният Н. Киров удостоверявам че получих от гражданката Теодора Деспотова Попова за Васил Георгиев Попов следните вещи
1/ едно сако 2/ анцук долнище 3/ горна риза 4/ фанелка и гащета 5/ чорапи вълнени един чивт 6/ едни найлонови 7/ кърпа за лице 8/ едно кожухче.
1.02.1962 год.София
Приел: (подпис) / Предал: Т. Деспотова (подпис)
ДС означава Държавна сигурност, тайната комунистическа милиция... Т. Деспотова (подпис) е майка ми Прекрасната Дора, строена на служебния вход с кожухчето на дядо ми от Противовъздушната защита на София по време на бомбардировките. С мисия и разрешение,
да не се вкочани от студ по килиите
внезапно арестуваният й посред люта зима съпруг... “Анцуг”, “чорапи вълнени един чивт” и прочие са граматически бисери на някой от пазачите в ареста на “Развигор” 1...
А лирично описаният в протокол за обиск “Образец 10” Жорко, съм аз – момченце на 5 годинки без 4 месеца... Юнакът, що доскоро бозал от майка си, но по воля болшевишка вече “враг на държавата” като баща си. С позиви срещу властта и досие.
Идва ред и на бдителната прокламация “КОМЕДИЯ дел АРЕСТ” за чутовен художествено-творчески спор през зимата на 1966 г. Сцена, място, декори и милиционери: пак там - Главно следствено управление на Държавна сигурност на ул. “Развигор” №1 в София. Действие второ – пардон, Арест №2. В главната роля...
След четири години художникът Васил Попов - баща ми, го арестували пак. Този път не заради писане на позиви срещу властта, а
за един...
театрален афиш
В края на зимата на 1966-а, на Тодоровден. Или Конски Великден, когато в чест на идващата пролет щастливи мъже се надбягват с коне из цялата татковина. Събота, 26 февруари 1966 г. Имен ден и на майка ми Теодора, една нощ след 35-ия й рожден ден.
В мразовитата утрин бабичка в черно тръгнала за мляко. Сумрак е, тротоарът хлъзгав, стъпка по стъпчица, и до млекарницата. Завила внимателно зад ъгъла, вдигнала очи да се поогледа и... Замръзнала! На стената – голям кръст и вместо Христос, на него разпънат остър кинжал. Прокоба!... Писнала, хвърлила алуминиевите канчета. Прекръстила се, плюла... И хукнала обратно към къщи:
“Борко, сине, готвят бунт! Атентат срещу другаря Живков! Днес е именият му ден! Ще го заколят!... Ще го затрият... Тичай на работа, да го предупредят!”
Съвестният офицер от милицията изслушал майка си, успокоил я и на свой ред хукнал по дирите на дълга. Първо да свали от стената “позива за бунт” с камата и кръста, сетне за кратка оперативка до централата на “Биещото сърце на партията” – Народната милиция. И след час, вече в първите часове на работния ден - към Профсъюзния дом на културата “Георги Димитров” на площад “Възраждане”... Кой е правил афиша? Художникът... Де го? Ей го там, в ателието.
И другарят Васил Попов под строг конвой отново потеглил към Главно следствено управление на МВР, до болка познатото му “учреждение” в кв. “Лозенец”, на ул.“Развигор” 1... И пак го питат – разпитват, а той се чуди да се смее ли, или да плаче:
“Ама, другари, моля ви се!... Направил съм афиш за спектакъла “Лукреция Борджия” от Виктор Юго – класика в театъра... Писана е през 1833 г. и разказва за Средновековието... Драма от края на 15. век...”
“А-а, така ли?! Знаем те ние, Василе!...
Заканваш се на другаря Живков!
Точно на имения му ден! Агитираш за бунт! Сядай и пиши.”
“Изобщо не съм и помислял за агитация срещу другаря Тодор Живков... Обява за театрално представление, Виктор Юго, класика... Това е изкуство, цял колектив работихме по него. Как ще си правя шеги с труда на толкова хора?!”
“Лукреция Борджия”, а?! Театър, значи?!... Я не ни баламосвай! Пиши, не се обяснявай!“
Е, този път, докато “изяснят случая”, оставили Васил зад решетките само една седмица... Не като предишния път, през 1962-ра - месец и половина в единична килия.
Вторият арест на Васил Бедни – баща ми, в началото на 1966-а, въпреки че добавя още една голяма червено-черна точка в досието на фамилията, го прави и герой от “международното положение” на Студената война... Български юнак от митологичния епос на 20. век, който не е на кон и с копие, а в обувки мокасини, на милиционерски жаргон “хулиганки”... Мъченик с шик костюм и вратовръзка, тръгнал на бунт срещу диктатора Живков точно на имения му ден. На щурм с четка, класика и театър срещу властта на съветите! Когато в Източна Европа се надига нова вълна на непримиримост и гняв към червения феодализъм,
именуван за
пред хората “социализъм”...
Комедия дел Арест с милиционери и артисти. Е-хе-е, баща ми е художник театрал!
Естествено, толкова важни държавни и световни дела за 9-годишен синковец като мен, отрока Георгий Бедни по това време и русото му 6-годишно сестриче, били горещи и опасни... В семейния архив просто били засекретени. И на децата – нито дума, нито звук...
Затова ги научих лично от главния герой на Комедия дел Арест 1966, родителя ми, вече Васил Канадски Велики чак през 1992-ра... На кратката среща между баща и първороден син в кафе-сладкарница “България” в София. Празнуващи 22-годишен юбилей на пълна и безпаметна раздяла... Великият бързаше да открива през есента своя самостоятелна изложба в галерия на Бродуей в Ню Йорк.
После намерих и оригиналния афиш на спектакъла “Лукреция Борджия”. Запазен от Прекрасната Дора и може би единствен оцелял сред другите, издрани от Народната милиция от стените на София. На студения червен Тодоровден през 1966-а.
Четете още:
Тодор Живков връчва златен медал на Силва Зурлева. Защо милицията я проверява като студентка
Най-четени
-
Проф. Георги Попов: Болните са най-заразни, преди да имат симптоми. Пийте хапчета срещу температура, кашлица и гърлобол
Болните хора са най-заразни, преди да имат симптоми, тоест в края на инкубационния период. Това каза в студиото на „Събуди се" по Нова тв специалистът по инфекциозни и вътрешни болести професор
-
Криминални архиви: Притискат наказателно Самоковеца, Фатик и братя Пехливанови
Текстът е от архива на "168 часа". Митичните фигури Косьо Самоковеца, братята Георги и Любен Пехливанови и Фатик Шабан са спирани и проверявани наказателно за по няколко часа в акции на полицията в
-
Мистериозна смърт на благодетеля на Бургас. Изгаря всичко, построено със завещаните от него 500 млн. евро
Името на Александър Георгиев-Коджакафалията не говори много на младите бургазлии. По-старите поколения го знаят като един от големите благодетели и дарители на града от началото на ХХ век
-
Галерия Албена Денкова посреща юбилей с държавна награда. Напоследък живее в Русия
В последно време за Албена Денкова не се говори много, защото от години с Максим Стависки работят в Москва. На рождения си днес обаче двукратната световна шампионка по фигурно пързаляне отново ще
-
Секретно 1952 г.: В таен план Сталин ни дава част от Македония
Смъртта му слага край на идеята СССР да нападне Югославия от наша територия След като на 10 януари КСНС при президента потвърди българската позиция относно започването на преговори за членство на