Няма връщане назад в сделката за руските С-400, първата доставка ще е през юли (Обновена)
Няма връщане назад в сделката за закупуването на руските системи за противоракетна отбрана "Ес-400", каза днес турският президент Раджеп Тайип Ердоган преди срещата си президента на Русия Владимир Путин в кулоарите на форума на Г-20 в Осака, предава БТА.
По думите на Ердоган сделката е доказателство за подобрените отношения между Анкара и Москва. Той добави, че очаква първата доставка на системите в първата половина на юли.
САЩ заплашват Турция със санкции, ако купи "Ес-400", тъй като тази система не са съвместима с отбраната на НАТО. Освен това според Вашингтон сделката компрометира американския изтребител "Локхийд Мартин Еф-35", в чието изграждане участва Турция и тя планира да го купи.
По-късно днес Ердоган се срещна и с американския президент Доналд Тръмп, след което Тръмп каза, че двамата търсят решение на казуса с руската система за ПРО. Президентът на САЩ съобщи, че "по някое време" ще посети Турция и в отговор на въпрос за санкциите каза, че те все още са възможни.
По-рано днес имах преговори с президента Тръмп. Малко преди това той говори на своята заключителна пресконференция. Ние чухме, че санкции няма да има. На мен не ми се струва, че би било уместно двама стратегически партньори да въвеждат санкции един срещу друг, заяви Ердоган, цитиран от ТАСС. Президентът на Турция припомни, че Анкара очаква също доставка на сто американски изтребители пето поколение "Еф-35".
Американският президент Доналд Тръмп е заявил на своя турски колега Ердоган, че иска въпросът за купуването от Анкара на противовъздушни системи "Ес- 400" да бъде решен, без да се навреди на двустранните отношения, съобщи днес кабинетът на турския президент.
Турция и САЩ са в обтегнати отношения във връзка с решението на Анкара да купи рускит противоракетни системи - стъпка, която би могла да предизвика американски санкции. На среща между Ердоган и Тръмп в кулоарите на Г-20 Ердоган изразил загриженост, че американските санкции може да навредят на стратегическото партньорство между двете съюзнички в НАТО, предаде Ройтерс.
На заключителната пресконференция в Осака турският президент призоа световната общност да раздели с неговата страна бремето на оказването на помощ на бежанците, предаде ТАСС.
Ние съобщихме за усилията, които Турция полага за бежанците. Ние похарчихме над 37 милиарда долара. Международната общност трябва да сподели с нас това бреме, каза турският президент. Ердоган заяви също, че международната общност носи отговорност за изясняването на всички аспекти на убийството на саудитския журналист Джамал Кашоги.
Най-четени
-
Галерия Истината за Народния съд: Издава 2618 смъртни присъди, а в Нюрнберг срещу висши нацисти най-тежките наказания са само 12
Декларацията на социалистите, в която наричат Народния съд "необходимо и неизбежно правосъдие", неслучайно предизвика бурен скандал и доведе до отстраняването на нейния автор Валери Жаблянов от поста
-
Галерия Как БКП воюваше с джаза
В първите години след войната в България се разиграва изключителна драма. Въпреки купонната система, мизерията и строгите ограничения, налагани от тоталитарната власт, младежите
-
Полковник неволно издал на СДС, че на "Раковски" 134 има бръмбари
Призракът на Държавна сигурност преследва младия СДС, чиято сграда служебното правителство даде на Европейската прокуратура, още преди създаването му. Подозирали, че ги подслушват
-
Галерия Трите битки с рака на Оливия Нютън-Джон и кошмарът 1992-ра
Актрисата забранила на лекарите да ѝ казват колко време ѝ остава Губи сестра си и кръщелницата си, но не пада духом Работник се самоубива в една от спалните в имението ѝ
-
Галерия Уилсън спасява България, граф Игнатиев лъже, за да обесят Левски
На нас графът ни каза, че съдим обикновен крадец, а то какво било, изригва хаджи Иванчо Пенчович, когато разбира, че пращат на смърт Апостола 8 града, улици, села