По случай 26-годишнината на вестника: 61 студенти с диплом от академията на "168 часа"
За втора поредна година редакцията ги срещна в 4-дневни лекции с топрепортери.
61 студенти от 5 университета получиха дипломи от академията на “168 часа” за разследваща журналистика.
В 4 последователни дни
те имаха срещи с топжурналисти
във втората поред школа на вестника по повод 26-годишнината от излизането на първия брой на седмичника.
Възпитаници от СУ “Св. Климент Охридски”, УНСС, Шуменския, Великотърновския и Нов български университет препълниха залата за обучение в сградата на Полиграфическия комбинат.
Йово Николов, отговорен редактор на в. “Капитал”, говори за теорията, практиката и технологията в разследващата журналистика и че в нея най-важна е проверката на фактите.
Единственият български участник в глобалното разследване “Панама пейпърс”, журналистът от в. “24 часа” Алексения Димитрова, разкри част от методите си за събиране на информация чрез архиви и обърна голямо внимание на офшорните фирми.
Един от най-добрите телевизионни разследващи журналисти
Миролюба Бенатова провокира младежите
да мислят и реагират на момента. Както и да формулират въпроси, които биха задали самите те по време на различни интервюта.
Много въпроси бяха задавани към военния кореспондент на в. “24 часа” Георги Милков, към когото интересът беше изключително голям. Студентите искаха да знаят как биха могли да се предпазят, ако попаднат във военни конфликти.
Юристът Радомир Чолаков пък ги посъветва как да защитят личния си труд и как да се борят с плагиатството.
Друг доказан професионалист в икономическите разследвания - Иван Михалев, търговски директор на Вестникарска група България, представи 16 опорни точки, които бъдещите журналисти да следват.
На фотографски техники пък ги учи Йордан Симеонов от в. “24 часа”.
Станимир Въгленов, директор “Онлайн издания” във ВГБ, обучи студентите как да записват със скрита камера и какви са предимствата да се борави с онлайн медиите.
Главният редактор на в. “168 часа”
Слави Ангелов запозна бъдещите репортери с рисковите ситуации
в разследващата журналистика и как да добиват информация от престъпния свят. Той спечели вниманието на аудиторията и с лекция за реализма и илюзията в сценариите на криминалните сериали.
В последния ден от академията студентите получиха дипломите си от Венелина Гочева, издател на Медийна група България.