Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Да носиш на раменете си една от най-великите държави в света, води до много рискове и безсънни нощи. Политиката е мръсна работа, а ежедневието на един държавен глава е тежко. Но всички лидери по света имат една и съща рецепта за справяне с напрежението - отдават се на разнообразни и понякога странни хобита. В свободното си време дори най-строгите политици в света забравят за нанесените военни удари и се отпускат с рисуване, писане на стихове или медитация.
Съвсем наскоро 43-тият президент на САЩ Джордж Буш разкри хобито си, пазено в тайна по време на мандата му. Той дори направи собствена изложба, за да покаже, че не просто се забавлява, а има и талант. От години насам Буш се занимава с живопис. Започва кариерата си на художник, като рисува портрети на членове на семейството си, но малко по-късно решава да изобразява само световни лидери и негови бивши колеги.
"Нито съпругата ми, нито майка ми одобриха портретите, които им направих. Според мен бяха добри, но те не ги харесаха и поискаха да ги унищожа. Просто са изключително критични. Винаги е трудно да рисуваш роднините си. Не ме подкрепиха в началото на начинанието ми, но сега са доволни от резултата, след като видяха колко се хареса изложбата", коментира в свое интервю Джордж Буш.
Майка му изобщо не харесала дори портрета на неговия баща - 41-вия президент на САЩ Джордж Буш-старши. Така на бившия държавен глава му дошла идеята да рисува известни личности, които
по някакъв начин са променили света,
но без да засяга роднини. Сред произведенията му има портрети на руския президент Владимир Путин, бившия британски премиер Тони Блеър и тибетския духовен водач Далай Лама. Той обаче е категоричен, че е рисувал само онези политици, с които му се е налагало да си сътрудничи по време на президентския мандат.
В края на тази година, за да направи равносметка на създаденото до този момент изкуство, Джордж Буш изложи всичките си непоказвани творби на изложба в Далас. В нея той изследва взаимоотношенията си със световните лидери, които формират международната политика. Портретите са съпроводени от артефакти, фотографии и лични размисли на експрезидента, които ще помогнат да се илюстрират историите на взаимоотношенията, формирани на световната сцена.
За Джордж Буш живописта става хоби в края на президентския мандат, но се засилва значително след напускането му на Белия дом. Той дори наел учител по рисуване, който да му покаже тънкостите в занаята. Досега бившият президент е показвал пред света свои пейзажи, рисунки на кучета и традиционните натюрморти, но не и портрети на известни личности. Хобито му помагало да се отпусне след тежката политическа кариера и да се пребори с няколко сериозни здравословни заболявания.
"Приемам рисуването
не за шега,
а за нещо, което промени живота ми. Аз съм художник. Вие може да мислите, че не съм художник, но аз мисля, че съм", твърди още Буш.
Той не е единственият любител на четката и боите сред лидерите. Небезизвестен факт е, че на младини Адолф Хитлер също вземал уроци по живопис. По рисуването обаче бившият президент на САЩ се увлича, след като прочита мемоарите на Уинстън Чърчил. В тях бившият британски премиер разкрива, че рисуването е истинската му страст. Кариерата на художник на един държавник вдъхновила Буш да създава собствено изкуство. Като рисувач Уинстън Чърчил е уважаван и до днес. Приживе картините му не са излагани пред много хора, но днес се продават за милиони.
Тази година творба на бившия британски премиер бе купена за 1,8 млн. паунда. "Езерце със златни рибки в Чартвил" бе изтъргувана на аукцион в Лондон заедно с още 15 картини, рисувани от държавника.
Приживе Уинстън Чърчил много обичал своето хоби. При всяка командировка и пътуване самоукият художник вземал със себе си боите и триножника. Във всеки негов дом имало малко ателие. Главният политик на Британия
винаги намирал време да застане пред платното
В миналото той дори изпратил свои картини на изложба в Париж, но под псевдонима Чарлз Морин. Шест негови творби били отличени от членовете на журито. В Лондон една от картините на Чърчил заела първо място сред работите на непрофесионалисти. Уинстън е известен със своите пейзажи в духа на импресионизма, много от които са нарисувани, докато е на почивка в Южна Франция, Египет или Мароко.

Какви са хобитата на други известни личности, четете в печатното издание на в. "168 часа"