Новият том доказателства по делото срещу Благомир Коцев - разпити на общински служители! Сред тях не е Диан Иванов
Новият том доказателства от 59 страници по делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев, които прокуратурата внесе преди минути в Софийския апелативен съд, са разпити, правени със служители на община Варна. Те са извършени вчера, но сред тях не е бившият зам.-кмет на Варна - Диан Иванов. Той е ключов свидетел по делото, а преди ден оттегли показанията си пред разследващите и обяви, че ги е дал под натиск.
"Подадох заявление пред Софийска градска прокуратура, с което заявявам, че показанията ми по ДП 220/24 са неверни, тъй като същите са дадени под натиск от служители на КПК - гр. София. Предстои да видим какво ще се случи с мен", написа той в социалните си мрежи.
В съдебна зала днес стана ясно и че до момента не е приложено заявлението му, че се отказва от показанията, но апелативните съдии служебно са потърсили информация за него и са установили, че такова има.
В Софийския апелативен съд в момента Благомир Коцев, общинските съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов, както и бизнесмена Ивайло Маринов обжалват мярката си за задържане. Те са обвиняеми за участие в организирана престъпна група с цел извършване на престъпления по служба, корупция и пране на пари.
Защитата им представи писмо на председателя на парламента, че до момента не е искан имунитетът на Асен Василев. Адвокатът на Ивайло Маринов пък поиска да бъде назначена медицинска експертиза за здравословното му състояние.
Според адвоката на Коцев - Ина Лулчева няма основание за задържането му за 72 часа: "Той е кмет на община Варна, с установен адрес, семейство, няма опасност да се укрие и при призоваване би се явил в съда". Според защитата делото има политически характер, а в прокуратурата имало политическо влияние.
"Тук обвинението е заради една жена, която казва, че някой някога ѝ е искал подкуп, а цялото производство има друга цел", обясни адв. Лулчева и допълни, че показанията на Пламенка Димитрова били противоречиви и в трите ѝ разпита. Според прокуратурата кметът и двамата съветници са поискали 15% от обществената поръчка, която е на стойност около 1,5 млн. лева. Сигналът за това е подаден в комисията за превенция на корупцията през ноември миналата година от собственичката на една от загубилите фирми – бизнесдамата Пламенка Димитрова.
"Няма други веществени доказателствени средства по делото. Остава само Пламенка, икономическият интерес и противоречивите ѝ твърдения", каза пред магистратите защитата на Коцев.
"На 15 юли антикорупционната комисия е получила информация за обществената поръчка, която е предмет на разследването, след като я е изискала два дни по-рано", допълни още адв. Ина Лулчева и акцентира върху това, че всички разпити на свидетели са били проведени на 8-9 юни, което значело, че са търсени след като кметът вече е бил задържан.
Преди началото на заседанието заместник председателят на Софийския апелативен съд Александър Желязков отправи призив за въздържане от всички форми на политическа изява в процеса.
"Има изключително политическо противопоставяне и полемика, която концентрира обществено внимание върху днешното заседание - обясни Желязков. - При тези обстоятелства съдът трябва да остане безпристрастен и независим. Политическата дейност се извършва там, където се корени - в Народното събрание. Недопустима е в съдебната сграда, защото ще се възприема като опит за намеса върху съдебния състав".
Днешното заседание е ключово, тъй като съдът трябва да се произнесе дали обвиняемите да останат в ареста, да бъдат освободени под парична гаранция или с по-лека мярка като домашен арест.