79-годишната Николина Пенева от Казанлък: Без да разбера, са продали апартамента и нивите ми, взели са ми влога, само не са продали душата ми
Възрастната жена благодари на правосъдния
министър Георги Георгиев, че след сигнала бързо разплетоха случая
"В един момент се оказа, че са продали, без да разбера, двустайния ми апартамент в Казанлък и наследствените ми ниви в Русенско, изтеглили са влога ми, взели са пенсията ми за януари и февруари. Оставало е само да продадат и душата ми."
Това разказва с мъка пред "24 часа" 79-годишната Николина Пенева от Казанлък, за която правосъдният министър Георги Георгиев първи съобщи, че е станала жертва на имотната мафия. Той и екипът му се заеха със случая, след като получи сигнал от жената.
Срещна се с нея, после съобщи, че замесените преживели "катарциз" и върнали апартамента на Николина.
Схемата, по която тя го губи, е да разпише документи на адвокат, който да се бори за обезщетение след претърпяна катастрофа.
Джип я връхлита на тротоара
в Казанлък към 15 ч ден преди Коледа миналия декември. Инцидентът преобръща живота . Срещаме се с Николина в общинския дом №1 за възрастни хора в града, където е настанена на 7 март, докато се възстановява от тежките травми.
"Миналата година по това време правех 5-часови преходи по билото на Стара планина, а сега не мога да направя нормално и 5 крачки с тези две патерици", въздъхва жената. Не иска обаче да я съжаляват, доволна е от грижите и отношението на персонала.
Тъкмо е започнала физиотерапия на краката.
Николина Пенева е от Русе, през 1980 г. печели конкурс и става научен сътрудник в казанлъшкия Институт по розата, масленоетеричните и лечебните растения. Работи като
фитопатолог, занимава се с лечебните растения,
основно се грижи за състоянието на ценното
блатно кокиче
От този растителен материал се извлича галантамин за производство на нивалин - лекът срещу детски паралич.
"Изпълнявах задачи по селекцията, създавахме нови сортове с по-голямо съдържание на галантамин. Работихме заедно с проф. Димитър Пасков - откривателят на нивалина", разказва пенсионерката за научната си кариера.
Открила две заболявания по растенията - при лавандулата и при блатното кокиче. Като научен работник получава апартамента, с който днес има грижи. В него живее сама, има братовчеди и племенници в Русе.
"Не помня как стана, но колата ме връхлетя на тротоара с висока скорост. Бях излязла до магазина да пазарувам за Бъдни вечер, случи се на връщане. На мястото има три вида знаци и пешеходна пътека, но шофьорът не ги спази. Събраха се хора, някой извикал линейка и тя дойде бързо.
В Спешния център на Казанлък разбрах, че и двата ми крака са увредени - глезенът на десния е строшен, на другия е травмирано коляното. Започнаха да ме подготвят за транспортиране в Стара Загора, където да ме оперират", описва ужаса жената.
"В залата на спешното освен медицински лица имаше и двама униформени полицаи. Единият се обади на някакъв господин и той дойде - представи се като Наньо Турлаков, помощник в казанлъшката кантора на адвокат Мануел Тепеликян.
Той се приближи до линейката, с която тръгвахме за болницата в Стара Загора, и успя да ми връчи визитка на кантората. Обясни, че това е лицензирана кантора, която се занимава с пострадали при пътнотранспортни произшествия и да разчитам на съдействие.
Тогава бях много притеснена, изпитвах силни болки и не обърнах внамание на една от медицинските сестри, която каза "Този няма да го пускате тук". По-късно разбрах защо го е казала", помни Николина.
Адвокатският помощник се оказал упорит, Николина твърди, че когато линейката пристигнала в старозагорската болница, той вече бил там и я чакал. Започнали да я подготвят за рентгенова снимка, през това време мъжът пак обяснил как може да разчита на правна помощ.
"След три дни ми оперираха и двата крака, изкарах две седмици в операционния блок, после още две - в клиниката по физиотерапия.
Този човек идваше в болницата почти всеки ден,
дори ми носеше памперси, тъй като бях прикована на легло. Но и ме тормозеше непрекъснато, като ми казваше: "Само мен ще слушаш, няма да подписваш никакви други неща без мое знание", описва Николина.
И продължава с разказа си:
"Докато бях във физиотерапия един ден - беше 21 януари, вторник, при мен в болничната стая дойде Наньо Турлаков заедно с нотариус от Стара Загора. Той започна да ми чете неща, които те бяха подготвили, бях принудена да подпиша.
Просто принудена - на мен не ми се даде възможност да прочета какво е написано, а ми се четеше от нотариуса. Двамата пристигнаха в болничната стая, единият застана от едната страна на леглото, другият - от другата. И при това състояние -
с памперси, притеснена и уморена подписах, без
да съм наясно какво
Но преди това имаше друг момент - когато ме докараха за операцията в Стара Загора, в себе си нямах лична карта, не я взех, когато тръгнах до кварталния магазин.
Доверих се на Наньо, като го пуснах в апартамента, за да ми я донесе в болницата. После разбрах, че са ми изчезнали и парите, които държах между личните си документи вкъщи. Какво е правил с картата ми, не зная."
След болницата адвокатският помощник урежда да приемат жената в частен старчески дом в Шейново, след това - и в дом №1 в Казанлък. Там лъсва измамата.
Социалните работници са длъжни по закон да проверят в Агенцията по вписванията дали новият им клиент е продавал в последно време имоти, за да определят таксата за дома.
Оказва се, че по документи тя неотдавна е продала жилището си
в Казанлък. Затова определят да плаща пълната такса за старческия дом.
"Това за мен беше шок, тъй като не бях продавала нищо. Направих справка, оказа се, че съм била продала и наследствените си земи в Русенско, беше изтеглен безсрочният ми влог в една от банките - там, не зная как, са действали след 22 ч, като
са теглели буквално през минута
С пълномощно била взета пенсията ми за януари и февруари, без да съм получила от нея нито лев", споделя жената.
Надеждата останала в парите, които очаквала като обезщетение от предстоящото дело за катастрофата. За да не ми вземат и тях, реших да напиша сигнал до министър Георгиев, обяснява тя.
По това време правосъдният министър вече е обявил война на имотната мафия и незаконните старчески домове.
"Никой не ме посъветва за това, сама го реших. Той реагира бързо, срещна се с мен в Казанлък на 3 юни и започна с екипа си да разплита случая, за което съм му безкрайно благодарна", завършва разказа си часа" Николина Пенева.
По случая тече разследване под ръководството на Районната прокуратура в Стара Загора,
досъдебно производство е образувано в деня на
посещението на Георги Георгиев
в Казанлък (3 юни).
То се води затова, че от 24.12.2024 до 3.06.2025 г. в Стара Загора и в Казанлък с цел набавяне на имотна облага е използвано заблуждението и неосведомеността на 79-годишна жена и с това е причинена имотна вреда в размер на 59 100 лева.
Установено е, че след претърпяното пътно произшествие в Казанлък на 24.12.2024 г. тя е настанена в болнично заведение. Там е подписала пълномощно на друго лице, след което са били извършени разпоредителни сделки с нейни имоти и изтеглени парични средства. Към момента
имотът и паричните средства са възстановени на пострадалата
Самата Николина обаче твърди, че до днес е върнат само апартаментът, и то след като станало ясно, че със случая се е заел лично правосъдният министър. След намесата му от адвокатската кантора загубили интерес към нея, повече никой не я посещава в дома.
От публикации в социалните мрежи се разбира, че от кантората в Казанлък не отричат участието си в схемата, но адвокат Мануел Тепеликян и вече бившият му помощник Наньо Турлаков си прехвърлят вината за станалото.
"Преди време мой бивш сътрудник бе замесен в сериозна измама с недвижими имоти - действия, които нямат общо с принципите, на които съм посветил кариерата си - пише адвокат Мануел Тепеликян. - В момента, в който разбрах за случващото се,
прекратих професионалните ни отношения
с него без забавяне, настоях за незабавно връщане на незаконно придобитите имоти и средства на реалния им собственик. Днес този човек, воден от лични мотиви и явно чувство за мъст, разпространява лъжи, подава жалби и опитва да урони доброто ми име - не защото съм участвал, а защото отказах да мълча и да му помогна."
Бившият помощник в кантората пък казва:
"В качеството си на бивш сътрудник и лице, имало досег с адвокат Мануел Тепеликян, изразявам своето категорично становище относно неговата дейност. По време на съвместна работа и наблюдение на дейността му станах свидетел на редица сериозни нарушения и злоупотреби.
До настоящия момент 6 лица са подали жалби срещу него, което е доказателство за системен модел на поведение.
Вместо да поеме отговорност, адвокат Тепеликян се опитва да прехвърли вината върху мен, използвайки клеветнически твърдения и манипулирайки трети лица, включително възрастна жена, за да ме изкара "имотен измамник" - обвинение, което е напълно неоснователно и лишено от доказателства."
Последната дума в този спор ще имат прокуратурата и съдът. А може би и законодателят, защото при този казус се оказва, че Николина по документи е продала имот, без да го е направила на практика, и трябва да плаща пълна такса за дома за възрастни хора.