Здравното министерство иска 1 млрд. лв. за детската болница
- Парите са за 3 години, според плановете на здравното министерство финансовият пик ще е през 2028 г., когато се реализират най-интензивно доставките и строителството
- Докато Василев бил финансов министър, общественият съвет твърдял, че болницата ще струва "малко над 100 хил. лв.
Лидерът на "Продължаваме промяната" Асен Василев алармира, че здравното министерство чувствително е завишило прогнозната стойност за построяване на Национална детска болница.
И извади документ - писмо от министъра на здравеопазването Силви Кирилов към този на финансите Теменужка Петкова. "То е за включване в тригодишната прогноза на бюджета на новата детска болница на почти 1 млрд. лева. Цената за строителството без оборудването е 4000 евро на квадратен метър", заяви той.
"Пречим им, защото няма 60 млн. за заплатите на младите лекари, а се прави това искане официално в бюджетната процедура. Аз като бях финансов министър, общественият съвет бе казал, че болницата ще струва малко над 100 млн. лв. ", заяви депутатът от ПП.
"Изчисленията формират обобщен прогнозен бюджет от 458 737 650,27 евро с включен ДДС. Тази стойност включва разходите по проектиране, строителство, обзавеждане, оборудване, инженерна и техническа инфраструктура, както и съпътстващите дейности по управление, надзор, здраве и безопасност. В посочената сума не са включени разходи по изграждане на прилежаща пътна инфраструктура, нужни за обслужване на бъдещата детска болница", пише в документа от здравното министерство.
Сметките са на база на два ключови доклада - за функционалната програма и плана за оборудване на лечебното заведение, става ясно в него.
В писмото е разписано, че са строителство ще отидат 253 686 593,14 евро без ДДС, за медицинско оборудване, обзавеждане и технологии: 109 355 463,28 евро без ДДС, а за други дейности като проектиране, управление, надзор и др. - 19 239 318,81 евро без ДДС.
Общият прогнозен бюджет не включва разходи за изграждане на прилежаща и пътна инфраструктура, както и евентуални последващи разходи за дооборудване, лицензионни такси и обучение на персонал.
Според плановете на здравното министерство финансовият пик ще е през 2028 г., когато се реализират най-интензивно доставките и строителството. "Разходите за проектиране са концентрирани основно в рамките на 2025 - началото на 2026 г. Оборудването започва в края на 2027 г. и продължава до пролетта на 2029 г.", пише още в документа, показан от Василев.
Василев отказа да каже откъде разполага с писмото. Каза само "питайте министерството на здравеопазването".