След изпълнени ангажименти Скопие може да започне преговори с ЕС
Надяваме се нашите съседи в Република Северна Македония да видят, че тогава, когато има диалог и когато са изпълнени ангажиментите между Европейския съюз и съответната държава, преговорите могат да бъдат доста ускорени, както направи Албания. Това каза пред журналисти председателят на парламента Наталия Киселова.
Всяка държава трябва да бъде оценявана индивидуално, а не по силата на геополитическите предпоставки да има присъединяване, посочи Киселова, пише БТА.
Позицията на българската държава, която намери израз и в решението на Народното събрание от 30 май тази година, е, че всяка държава от Западните Балкани трябва да стане член на Европейски съюз. Колкото по-бързо стане това, толкова по-добре за всички ни, отбеляза още председателят на парламента.
Усилията на нашите партньори в Република Северна Македония да кажат, че споразуменията са между правителства, са неприемливи за нас. Договорите са сключени между Европейската комисия и Република Северна Македония. България не е част от този процес. Да се показва, че отношенията са двустранни, не е коректно, смята тя.
На въпрос от журналисти как ще коментира опасенията на Скопие, че „България има програма за заличаване на македонската идентичност и език“, Киселова посочи: „Опазил ни Господ, ако имаме такава програма или такива намерения“.
Нашите намерения са всички държави, колкото се може по-скоро и по-бързо, да започнат преговори. Вижда се, че когато са поети ангажименти и те се изпълняват, както при Албания и Черна гора, процедурите от европейска страна са задвижени, коментира още председателят на българския парламент.
"Очакванията ми са, че мнозинството от народните представители ще отхвърли искането за вот на недоверие", каза Киселова.
Във вчерашните дискусии станахме свидетели на няколко ситуации, които показват, че вотовете са самоцелни. Разбира се, че правителството трябва да бъде критикувано. Сигурно има въпроси, по които може да се справя и по-добре. Когато се отправят критики, те не трябва да бъдат по въпроси, трупани с години като проблеми, а правителството се опитва да реши, както е с незаконните сметища. Трябва да се види какво можем като Народно събрание да помогнем на правителството. То е наше, на държавата и всички граждани, а не само на част от тях, посочи Киселова.
Вчера депутатите разискваха четвъртия вот на недоверие към кабинета "Желязков" за "провал в сектора на околната среда и водите". Вотът бе внесен от парламентарната група (ПГ) на "Величие" с подписите на депутатите от "Възраждане" и "Морал, единство, чест"(МЕЧ), или общо 48 народни представители. Разискванията продължиха близо четири часа, като според парламентарния правилник гласуването е не по-рано от 24 часа след края на разискванията. Точката с гласуването на проекта на решение за вота на недоверие е фиксирана като първа от програмата за петък.