Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Разкриха международна схема с участието на българи за ДДС измами с луксозни коли за 100 млн. евро

Разкриха международна схема с участието на българи Снимка: EPPO
Разкриха международна схема с участието на българи Снимка: EPPO

Европейската прокуратура (EPPO) във Франкфурт и Милано е разкрила международна схема с участието на българи за ДДС измами, свързани с продажбата на хиляди луксозни автомобили втора употреба, като щетите се оценяват на около 100 милиона евро.

В рамките на разследванията, ръководени от EPPO под кодовото име „Vortex" (Вихър), вчера са били извършени около 80 претърсвания в България, Хърватия, Германия, Италия, Латвия, Люксембург и Полша с участието на 500 служители от органите на реда (данъчни и полицейски служители). В Германия и Италия са били арестувани шестима души.

От българска страна в разследването са участвали Националната следствена служба, Главна дирекция „Национална полиция" (ГДНП), Главна дирекция „Жандармерия и специализиран отряд за борба с тероризма" (ГДЖСОБТ) и Главна дирекция „Борба с организираната престъпност" (ГДБОП).

Запорирарни са активи на стойност над 20 милиона евро. Само в Италия са замразени 50 банкови сметки и иззети 14 недвижими имота, два поземлени имота и 25 автомобила, включително 19 луксозни коли. В Германия са конфискувани два автомобила, пари в брой и луксозни вещи, а също така са замразени банкови сметки.

Разследваните престъпни групи са заподозрени в участие в мащабна схема за т.нар. „въртележкова" ДДС измама – сложна схема, която използва правилата на ЕС за трансгранични сделки между държави членки, които са освободени от облагане с ДДС.

Според разследванията няколко хиляди автомобила са били продадени в рамките на трансгранични измамни схеми в цяла Европа, като са използвани стотици фирми-фантоми, фалшиви документи и фиктивни фактури с цел избягване на плащането на ДДС. В някои случаи автомобилите са били продадени фиктивно на компании в Лихтенщайн и Сан Марино, където те никога не са били регистрирани, преди реално да бъдат продадени на търговци на коли и клиенти в Италия и други държави членки.

Престъпната мрежа е успяла многократно да заяви възстановяване на ДДС от националните данъчни власти, без да има право на това, което е довело до значителни незаконни печалби.

Също така се предполага, че престъпните групи са прилагали неправомерно намалена ДДС ставка съгласно т.нар. „схема на маржово облагане". Тази разпоредба позволява на посредниците да плащат ДДС само върху печалбата (разликата между покупната и продажната цена), когато продават стоки втора употреба, закупени от частни лица. Разследваните компании обаче са използвали тази разпоредба незаконно.

Оценките сочат, че дейностите, предмет на разследването, са причинили щети за поне 100 милиона евро на бюджета на ЕС и на националните бюджети.

Разследванията са подпомогнати от Данъчната служба за разследвания в Щутгарт (Finanzamt Stuttgart II – Steuerfahndungsstelle) и Италианската финансова полиция (Guardia di Finanza) във Варезе, както и от Агенцията по митниците и монополите на Италия в Болцано (Agenzia delle Dogane e dei Monopoli di Bolzano).

Работата е координирана и с подкрепата на Европол чрез аналитична помощ и координационни инструменти, както и със съдействието на национални правоприлагащи органи – подчертавайки значението на трансграничното сътрудничество в борбата срещу организираната престъпност.

Всички засегнати лица се считат за невинни до доказване на противното в съответния компетентен съд.

EPPO е независимият орган на прокуратурата на Европейския съюз. Той е отговорен за разследване, повдигане на обвинения и предаване на съд на престъпления срещу финансовите интереси на ЕС.

Видео

Коментари