Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Зрее трус в богатия на имоти СБЖ

Снежана Тодорова (вляво) работи в СБЖ от 1979 г., а управлява съюза от 2011 г.
Снежана Тодорова (вляво) работи в СБЖ от 1979 г., а управлява съюза от 2011 г.
  • Общото събрание преизбра за трети път Снежана Тодорова, но делегати искат нов форум. Според нея хора с нечисти намерения протягат ръце към собствеността на съюза

Ще се промени ли нещо в начина на работа и в публичния образ на най-старата и с най-много членове журналистическа организация в България - Съюзът на българските журналисти, след поредното преизбиране на председателя му Снежана Тодорова? Или още 4 г. ръководството на сдружението ще продължи да получава критики и обвинения в еднолично и непрозрачно управление? А също и че по важни обществени теми официалната позиция на организацията изглежда припокрита с мнението на шефа и на хора около нея, пренебрегвайки това, което мислят огромна част от журналистите в страната?

Преди дни общото събрание на СБЖ с голямо мнозинство отреди трети 4-годишен мандат на Тодорова, която работи в съюза от 1979 г., а го управлява от 2011 г. Оттам съобщиха, че вот за нея са дали 53 от присъстващите делегати, а за другите кандидати– бившият директор на БНР и кореспондент в Москва Валерий Тодоров и за 32-годишния кадър на БНТ и на Нова телевизия Благой Цицелков, са гласували 8 и 25 души. Разбра се още, че делегатите ще се съберат пак през октомври, тъй като поради липса на достатъчна подкрепа през юни са избрани едва 3-ма в 15-членния нов управителен съвет. Тодорова влиза в него по право.

Участници в събранието разпространиха позиция, че в организацията е имало съществени пропуски и нарушения. Те оспорват легитимността на взетите решения и искат ново събрание с нови делегати. Пишат, че част от решенията са взети без необходимия кворум. "При последното гласуване имаме 57 делегати според броя на подписите. Затова и самото гласуване е нелегитимно, понеже нямаме 58 делегати, какъвто е минималният кворум от 50% плюс 1 (делегатите на събранието са 117 - б.р.). Оказва се, че при липсващ кворум ние решаваме да отложим събранието. Само че това решение не е гласувано. Второ - още преди това ние нямахме кворум. Вероятно трябваше да отложим събранието с 1 час и да вземем решение при падащ кворум, само че не го направихме. Сега от законова гледна точка събранието е нелегитимно. Затова вероятно трябва да свикаме ново", пише член на организационната комисия. Председателят Тодорова отговаря, че по искането предстои да се произнесе сегашният управителен съвет. В него доминират нейните хора и решението изглежда предизвестено.

Това не е първият случай, в който Тодорова и хората около нея получават упреци, че контролират съюза с апаратни хватки. През 2019 г. членове на СБЖ разпространиха отворено писмо, че повече от половин година шефът отказва да насрочи избори за председател и ръководство. В писмото се посочваше, че въпреки изтеклия мандат шефът продължава с опитите да подписва и преподписва договори и анекси в полза на трети лица. СБЖ "губи все повече обществения си авторитет, на фона на застаряващ и оредяващ съюзен състав", пишеше в писмото.

Критиките към Тодорова са перманентни, а историята показва, че те не са безпочвени. Както стана дума, мандатите на председателя и на УС са 4-годишни, а Тодорова е начело на СБЖ де факто от 2011 г. - първо като главен секретар и временен шеф, а след това и като титуляр. За този период са проведени три изборни събрания - през 2015 г., през 2020 г. и през юни т.г. Така следващото изборно събрание се очертава да е през 2029 г. или 2030 г., когато Тодорова ще е приближила 20 г. начело на сдружението.

Друго обвинение е, че в епохата на Тодорова съюзът се е обезличил и че видни журналисти са се дистанцирали. В същото време дружествата в СБЖ са се нароили и в организацията са влезли хора, които не са журналисти, самата Тодорова също не е. Въпреки това те вече определят делегати за общите събрания и решават важни въпроси. Уставът на организацията позволява в нея да членуват хора от други сфери. Пак според устава дружество в СБЖ може да се създаде от минимум 5 души, които имат право да излъчат 1 делегат на изборните форуми.

Централата на сдружението е в сграда на ул. "Граф Игнатиев" 4, на чийто партерен етаж години наред имаше заведение.
Централата на сдружението е в сграда на ул. "Граф Игнатиев" 4, на чийто партерен етаж години наред имаше заведение.

Всъщност не е тайна, че имотите на СБЖ са това, което прави шефското място и тези в УС особено апетитни и желани и което периодично ожесточава битката за тях. Журналистическата организация е доста богата на собственост. Тя притежава огромна почивна база на спирка "Журналист" до Варна. В голям парк са построени 3 хотела, единият от които е на самия бряг. В миналото в него са идвали да почиват и немалко чужденци. Днес той пустее, а СБЖ няма средства да го поддържа. Освен това съюзът има две сгради и парк в Банкя, както и сграда в сърцето на София на ул. "Граф Игнатиев"4, където е централата. В столицата журналистическата организация има още 2 апартамента, а до язовир Батак - почивна станция и 10 бунгала, които са дадени под наем на местна фирма.

СБЖ притежава 3 хотела край Варна, разположени в парк от 45 дка. Най-големият е затворен, тъй съюзът няма пари да го ремонтира.
СБЖ притежава 3 хотела край Варна, разположени в парк от 45 дка. Най-големият е затворен, тъй съюзът няма пари да го ремонтира.

Според критиците на Тодорова тези имоти се управляват зле и непрозрачно. Приходите от тях намалявали, вместо да растат заедно с цените на недвижимостите. Хора от СБЖ изчисляват, че назад в годините сборът от наемите е достигал половин милион лева годишно, а в момента не приближава толкова в лева. Освен това постоянно има проблеми с договорите, които председателят предлага и УС на СБЖ одобрява. В миналото доста се говори и писа за периода, в който СБЖ имаше взаимоотношения с фирма, която се смяташе за свързана с издателя Петьо Блъсков. Въпросният период бе белязан от множество скандали и съдебни дела. След това проблем се появи с фирмата-наемател на партерния етаж от сградата на ул. "Граф Игнатиев" 4, където години наред имаше заведение.

Според членове на УС на СБЖ в бъдеще казус може да се появи около имота в Банкя и един от хотелите на спирка "Журналист". В момента в тях има старчески домове. Хора от съюза поясняват, че договорите, подписани от Тодорова, са за срок от 10 плюс 10 г. Ако обаче след изтичането на първите 10 г. съюзът реши да не удължи с вторите, той ще трябва да плати всички инвестиции, направени от наемателя. Твърденията са, че въпросната клауза е крайно неизгодна за организацията. Тодорова признава за нея, но смята, че тя не е проблемна.

Биографията на Тодорова и начинът, по който ръководи съюза, са третата ябълка на раздора. През 2009 г. Комисията по досиетата разкри принадлежността й към VI управление на Държавна сигурност с агентурно име "Виолета". Вербовката е станала през 1988 г. Много журналисти още тогава заявиха, че не е редно начело на най-многочислената тяхна организация да стои човек с подобно минало.

Преди няколко години се надигна друго недоволство, след като Тодорова похвали проведения в Русия референдум за промяна на конституцията, позволяващ на Владимир Путин да бъде президент до 2036 г. „Руснаците казаха – ние сме „за" Путин. Цялата атака, която се води срещу Русия и конкретно срещу президента, е именно защото Русия има успех и страната се очертава като много важен и решаващ фактор в световния ред", коментира Тодорова.

Неотдавна тя се скара на БНТ, че е дала трибуна на журналиста Христо Грозев да съобщи, че Диляна Гайтанджиева е изпълнявала дезинформационни задачи по поръчение на ГРУ. Тодорова открай време отрича, че Русия целенасочено манипулира общественото мнение в България.

Благой Цицелков: Председателят управлява тромаво

Благой Цицелков
Благой Цицелков

- Г-н Цицелков, откога сте в УС на СБЖ?

- От 3-годишен знам какво е СБЖ, оттогава ходя на море в Международния дом на журналистите до Варна. Майка ми беше журналист, член на СБЖ и председател на дружество. Баща ми също е бил член. Още през 2010 г. чух майка ми колко е ядосана, че имотите на СБЖ не се управляват добре. Имам лична ангажираност към съюза.

Член станах още докато работех в БНТ. През 2021 г. вече бях в Нова телевизия, но от БНТ ми се обадиха и ме помолиха да заместя колега, който не може да отиде на едно събрание. Там чух, че има идея добре познатата на всички висока сграда до морето да се даде под наем за старчески дом. Направо не можах да повярвам. Станах и казах, че съм против. Също казах, че подкрепям отдалечената от морето сграда да се даде за такъв, но при друга наемна цена. Подкрепих също и базата в Банкя да се даде за старчески дом. Говорих доста пламенно и в крайна сметка предложението за високата сграда не се прие. Тръгнах си, но след това ми звъннаха и ми казаха, че съм предложен за член на УС на мястото на напуснал член. Така се озовах вътре, в един непознат до този момент свят. Бях изненадан.

- От какво?

- Все едно направих скок назад във времето. Първото ми впечатление бе как Снежана Тодорова със звънче дава и взима думата. Започнах да разглеждам договорите, аз разбирам от такава материя, и видях неща, които ме озадачиха. Например договорът за наем за домовете бе за 10 плюс 10 г., а събранието бе одобрило 10 г. Питах дали това не е проблем и витиевато ми беше казано, че не е. Исках в договорите изрично да се запише, че няколко стаи ще се отделят за журналисти. Исках наемът да се увеличава според инфлацията. Други колеги също дадоха предложения. В един прекрасен ден през 2021 г. ми се обадиха и ми казаха, че договорът е подписан и че базата в Банкя и дом №3 във Варна са дадени. Каквото от нашите искания успели да договорят-успели, останалото не могли. До днес нямам информация възрастен съюзен член да е получил покана, че може да ползва преференциални условия в тези домове. Г-жа Тодорова твърди, че има такива, но аз като председател на дружество писмо не съм получил.

- Затова ли тази година сам поискахте да станете председател?

- Не съм поискал сам, номинираха ме. Номинациите бяха общо 7, а за членове на УС - 60 души. Вярно е, очаквах пак да бъда номиниран за съвета, не очаквах за председател. До последно мислех дали да приема или да се откажа, реших да опитам. Резултатът е известен, още от първия път бях избран в управителния съвет с 48 гласа.

- Какви са намеренията ви за него?

- През 2021 г. влязох с идеята да съм активен и че ще развиваме социална дейност в полза на членовете ни. Едно време майка ми е получавала майчински от тоя съюз. Знаем, че има журналисти, които имат нужда от подкрепа. Съюзът има имоти, има възможности да увеличи сегашните си приходи. Извън финансовата част има още теми и дискусии, които да повдига. Мислех, че ще се занимаваме с това.

Ще се опитам да движа подобни неща и в новия мандат, дано ме подкрепят останалите членове, които ще избираме през октомври. Защитавам тезата, че имотите на СБЖ трябва да се управляват по-добре. На морето 45-те дка парк трябва да се дадат на един ползвател, а не на два, защото двата хотела не могат да се разберат на кого е басейнът, как се разделя паркинга, плажа и т.н. В момента под наем се дава само ниското тяло, като липсва цялостна подръжка на обекта. Вековни дървета изгниха. Договорите за почивната ни база във Варна се сключват за по 3 години (за такъв период УС на СБЖ може да подпише без решение на общото събрание - б.р.) Аз държа да има дългосрочен наемател.

Дълги съдебни битки имаше и със заведението, което бе под наем в централата ни в центъра на София на ул. "Граф Игнатиев". Години наред не си бе плащало наема. В началото на тази година обаче по мое предложение направихме стъпки да им спрем тока, малко след това се намери и честен съдия-изпълнител, който да изгони фирмата. Преди това не се намираше такъв, не мога да кажа защо. Сега въпросът е кой ще вземе това заведение, внимаваме много с новите кандидати.

- Как оценявате досегашното управление на Тодорова?

- Имам уважение, защото в нейните мандати не бяха продадени имоти на СБЖ. Има много наследени проблеми от предния съвет, когато тя е била главен секретар. Твърди се, че фирмите, които създадоха тези проблеми, са свързани с Петьо Блъсков. Тя успя да ги изчисти, като води сериозни съдебни битки, СБЖ бе съден за колосални суми. Върнахме сериозни заеми. Всичко това трябва да се признае.

За мен обаче е неоправдано в 4-етажна сграда в центъра на София да работят само трима души- председателят, секретарката, организационният отдел. Аз бих събрал тези хора на едно място, а това, което ни е в повече, бих дал под наем. Може на журналисти. Имаме зала, която ползваме само за нашите събрания, бих я съживил.

- Какво мислите за позициите на председателя на СБЖ за Путин, за войната в Украйна?

- Сайтът на СБЖ наистина имаше периоди, в които се публикуваха статии единствено в подкрепа на едната страна в конфликта. По това време той имаше един главен редактор. След това УС избра на негово място Мая Любомирска. Мисля, че след това има промяна, заставане по средата. Не е тайна какви са пристрастията на председателя, тя ги публикува. Всеки журналист има това право. Няма член на СБЖ, който да поиска да публикува статия до сайта и тя да не се качи. Така че призовавам всеки, който мисли, че едната теза взима превес над другата, дори да не е член на СБЖ, да пише и да иска мнението му да бъде публикувано на сайта.

- Как очаквате да се развива СБЖ в следващите 4 г.?

- Много зависи какъв УС ще се избере и хората в него да са активни в организационния живот, а също и да са изберат членове на контролната и етичната комисия. В момента всичко, свързано с организационните и управленските въпроси, се случва много тромаво, процесите трябва да се ускорят. Снимах филм в Антарктида за Нова телевизия, но имах интернет и бях готов да се включа в заседание, но от София нямаха готовност да ме включат, защото не е практика да има дистанционно участие в събрание. В момента като сдружение не можем да кандидатстваме по проекти, защото дължим пари. Може би трябва да се изберат зам.председатели с ресори и всеки да си движи своя. Членовете трябва да имат повече време да се запознават с документите, които ще гласуват, а не както сега, да виждат куп листа само няколко часа предварително. За мен цялостният модел на управление на съюза трябва да се промени и да се подобри, за това ще се боря в следващия мандат.

Снежана Тодорова: Нападат ме заради базите ни

Снежана Тодорова
Снежана Тодорова

- Г-жо Тодорова, ще свикате ли ново общо събрание на СБЖ заради констатациите, че част от решенията са взети без кворум?

- Този, който е споделил с вас това, вероятно е имал предвид резултатите от последните гласувания за допълване съставите на УС, контролния съвет и етичната комисия, в които участваха 57 делегати, а необходимият кворум бе 58. Поради тази причина предложихме общото събрание да продължи работа на следващи заседания на 4 и 5 октомври 2025 г. Съгласно нашия устав решение за свикване на общо събрание се взима от действащия УС на СБЖ и това ще се случи на 11 юли.

- Вярно ли е, че делегатите не са получили покани за събранието, че е имало хора, които не са били в списъците?

- Нямам такава информация. На всички делегати са изпратени покани за събранието по електронна поща, допълнително е разговаряно с тях по телефона. Категорично заявявам, че всички делегати са били уведомени. Не мога да кажа дали е имало проблем в списъците, тъй като не съм участвала в такава проверка. Това е работа на организационната комисия на СБЖ. Г-жа Антоанета Титянова, председател на организационната комисия, отчете, че комисията е проверила всички протоколи за избор на делегати и всичко отговаря на устава.

- По-общо обвинение към вас е, че през последните години се наблюдава роене на дружества в СБЖ и че в новите влизат хора, които не са журналисти, но ви помагат да останете начело на съюза.

- Това е анекдот! В момента дружествата са 157, предишни години са били 160. Журналистически дружества се създават по месторабота и на териториален принцип. Членовете ни са около 3000, заедно с пенсионерите, които също са активни в своите съюзни прояви. С болка констатирам, че много уважавани колеги са си отишли от този свят. На всяко събрание отдаваме заслужена почит към тяхната памет.

Членството в СБЖ е на доброволен принцип, не е задължително. Уставът позволява подаване на заявление за членство в СБЖ на български граждани, които имат журналистически стаж не по-малко от 3 г. и представят препоръки от колеги с членство в СБЖ също поне 3 г. Още на първото демократично общо събрание на СБЖ през 1990 г. г-н Асен Агов, който беше делегат от БНТ, предложи СБЖ да е по-отворен, да не е елитарна организация, приемът да не се осъществява централизирано, а от самите дружества. На съвестта на членовете на дружествата лежи отговорността за приемането на нови членове.

Мога да кажа, че дружеството, на което съм председател, е в този състав от много години, не се е разроило. Последното общо събрание показа, че членовете на СБЖ подкрепят съюзната политика, която следваме до момента.

Всъщност причините за нападките към мен са други. СБЖ има имоти и това го прави обект на атака от страна на хора с нечисти намерения. За съжаление съдебната система в държавата е такава, че те успяват да намерят вратички, през които да се промъкнат. Имотите ни гарантират нашата независимост, но и са постоянен обект на апетити.

- Приемате ли критиката, че дълго време сте позволили на некоректен наемател на ресторанта на СБЖ на ул. „Граф Игнатиев" да използва помещението, без да плаща наем?

- Договорът с „Валедо" ООД беше от 2008 г. и отначало фирмата беше коректен платец. По-късно започнаха проблеми със събирането на наема и поради неплащане на наем договорът бе прекратен на 4 септември 2020 г., а през следващата години той изтече. Въпреки това наемателят не напусна заведението и се наложи да потърсим истината в съда. Съдебните дела продължиха почти 5 г. Истината винаги излиза наяве. Това стана и в нашия случай и ние вече влязохме във владение на собствения си имот. Когато това се случи, Благой Цицелков първи ме поздрави със съобщение: „Браво, Снеже! Ти изгони Пеевски!"

- Вярно ли е, че преди години приходите от наеми от имотите на СБЖ са достигали годишно 250 000 евро, а сега не доближават същата сума в лева?

- 250 000 евро получавахме много кратко време, докато фирмата „Български имоти корпорация" беше наемател на имотите във Варна и Банкя. След това те прекратиха изпълнението на договореностите и се започна поредна съдебна сага, чието решение отново е в полза на СБЖ.

- Критикуват ви, че договорът за хосписите е за 10+10 г. и че СБЖ ще връща пари, ако не бъде удълен.

- Договорът е такъв и е гласуван от общото събрание. УС решава само за договори до 3 г. и има право да удължава с толкова при коректен наемател. Въпросната фирма е коректна и аз питам: какво ще правим тези имоти, ако тя си тръгне? Защо да гоним коректен наемател? В момента домът във Варна функционира перфектно, като 5-звезден хотел е, не е като онези старчески домове по селата, за които много се говори. Други кандидати за имота искаха да бутнат сградата и да строят апартаменти. Защо СБЖ да няма тази сграда завинаги и в нея да няма коректни наематели? Минали сме по пътя да го управляваме сами. Главната ни счетоводителка ще ви каже, че още погасяваме наши задължения.

- Много журналисти казват, че не искат да са в СБЖ, защото като председател изразявате подкрепа към Русия в момент, в който Путин води война в Украйна. Най-тесните връзки на съюза пък са със страни като Китай. Какво ще отговорите?

- Ще отговоря, че не са прави. СБЖ има договори за отношения с 80 страни. От 1990 г. сме активен член на Международната федерация на журналистите. Имаме отличен двустранен обмен не само с журналистите в Китай, но и с тези в Южна Корея. Мисля, че няма смисъл да обяснявам какво е Китай днес и защо е в интерес на България да има добри отношения с тази държава.

Що се отнася до Русия, изразявала съм симпатиите си към тази страна и ще продължа да го правя. Имам право на това. Не ангажирам СБЖ с тези мой позиции, но разбирам, че те се свързват с функцията ми на председател. Съжалявам, но няма да спра. Завършила съм в Ленинград и 5 г. съм живяла там. Никога няма да престана да се възхищавам от тази култура и от това, което Русия ни е дала. Смятам, че антируската политика, която властите у нас провеждат, е в ущърб на България. Настроенията на събранието, което за трети път ме избра за председател на СБЖ, показаха, че на делегатите никак не им пречат моите топли чувства към Русия. Това са чувства и на много от тях. 

Видео

Коментари