Съдът разреши на кредитор на бивша фирма на Асен Василев да си търси дълга от над 3,5 млн. USD
Кредиторът Себастиян Бретшнайдер, свързан с компанията „СТВ кънсълтинг", която през годините е била асоциирана с бившия финансов министър и лидер на ПП Асен Василев, е спечелил ключово съдебно дело. Софийският градски съд е признал валидността на окончателно арбитражно решение, постановено от Международния център за разрешаване на спорове към Американската арбитражна асоциация. Според решението от юли 2024 г., „СТВ кънсълтинг" трябва да изплати на Бретшнайдер 3 530 400 щатски долара за нарушения по договор за револвиращ кредит. Освен основната сума, съдът е утвърдил правото му да получава дневна лихва от 2824.32 долара, считано от 1 юли 2024 г. до пълното погасяване на задължението, както и допълнителни 28 805 долара за такси и разноски и 38 290 долара за адвокатски хонорари, пише "Сега".
Производството пред Софийския градски съд е образувано съгласно разпоредбите на Закона за международния търговски арбитраж. Себастиян Бретшнайдер е поискал от съда да признае арбитражното решение, постановено в САЩ, и да разреши неговото изпълнение в България, включително чрез издаване на изпълнителен лист за присъдените суми.
След разглеждане на случая, съдът установява, че решението е постановено в съответствие с договорните клаузи между „СТВ кънсълтинг" и Бретшнайдер, и че признаването и изпълнението му в България не противоречат на действащото българско законодателство.
"От мотивите на арбитражното решение се установява, че на ответника е предоставена възможност както да изложи становище и да направи искания и възражения, така и да представи доказателства и да оспори представени от другата страна доказателства. Ето защо съдът намира, че арбитражното решение не е било постановено в нарушение на принципа за равенство на страните и принципа на състезателното начало", аргументира се съдът. Той осъжда "СТВ кънсълтинг" да плати нови разноски по производството в размер на 41849.34 лв.
Решението на СГС не е окончателно и подлежи на обжалване пред САС в двуседмичен срок. Към момента не е ясно дали има обжалване по решението.
"СТВ консълтинг" е в процедура по несъстоятелност. Тя не е приключила. Асен Василев първоначално се оказа директно въвлечен в нея, защото съдът прие за установено, че „СТВ Консълтинг" е изпаднала в неплатежоспособност още на 31.12.2020 г. Тогава едноличен собственик на капитала на ЕООД-то и негов управител е Асен Василев. Той прехвърля дела си във фирмата на Марио Сотиров на 7 май 2021 г., преди да стане финансов министър. След обжалване Софийски апелативен съд определи друга начална дата на неплатежоспособността - 31.12.2023 г. На свой ред и това решение е обжалвано във ВКС.
Както „Сега" писа, производството по несъстоятелност започна по молба на Себастиан Бретшнайдер, който предяви претенции към „СТВ Консълтинг" за невърнат заем – главница и лихви, в размер на 3 181 600 долара. Заемът е предоставен по договор от 25.02.2019 г. (в първоначален размер от 1 млн. долара) с фирма „СТВ К." ЛТД, регистрирана на Британските Вирджински острови. На 27.11.2020 г. по този заем е сключено допълнително споразумение, с което е предвиден допълнителен заем от 477 025 долара. Именно в това споразумение като солидарен длъжник е привлечено и регистрираното в България „СТВ Консълтинг" ЕООД. Дружеството, оглавявано към момента на сключване на споразумението от Асен Василев, поема задължение да обезпечи заема от Бретшнайдер с учредяване на втора договорна ипотека на свой имот на „Чаталджа" 3 (след тази в полза на банка) и да гарантира плащането на всички суми по дълга. Такава ипотека обаче не е учредена, а в последствие имотът е продаден без да се погаси дългът към Бретшнайдер. Падежът по този заем е настъпил на 1 януари 2023 г. – преди продажбата на имота.
По делото за несъстоятелност в последствие е присъединена и Първа инвестиционна банка, която на 27.08.2021 г. е предоставила банков кредит на дружеството за осигуряване на оборотни средства.
Последното вписване по партидата на фирмата е от 6 юни 2025 г., когато е наложен запор в полза на Първа инвестиционна банка. Запорът е върху дружествени дялове и се налага на базата на издаден изпълнителен лист за сума от 1 362 691.65 лв. Новината бе съобщена първо от bird.bg.