Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Бомбата, която смаза ядрените центрофуги на Иран

Massivе Ordnance Penetrator GBU-57A/B е конвенционална бомба с огромна мощност, създадена да унищожава бункери и укрепени съоръжения, заровени дълбоко в земята.
СНИМКА: ЕЪР ФОРС 1
Massivе Ordnance Penetrator GBU-57A/B е конвенционална бомба с огромна мощност, създадена да унищожава бункери и укрепени съоръжения, заровени дълбоко в земята. СНИМКА: ЕЪР ФОРС 1
  • Ражда се като адско отмъщение за погрома с Кулите-близнаци
  • Бойното кръщение на "умната прабаба" е през 2017 г., когато са поразени тунелите на бойците от ИДИЛ

С операция, която ще влезе в учебниците по разузнаване и провеждане на светкавични удари, САЩ бомбардираха ядрените центрофуги на Иран. Така официално американците се намесиха в конфликта между Иран и Израел, използвайки за първи път едно легендарно оръжие, за което до момента само се говореше – Massivе Ordnance Penetrator GBU-57A/B - конвенционална бомба с огромна мощност, създадена да унищожава бункери и укрепени съоръжения, заровени дълбоко в земята.

От 2011 година насам Вашингтон е инвестирал над 317,6 милиона долара в разработката, усъвършенстването и ограниченото производство. Вложените средства не са само за създаването на оръжието – част от финансирането отива и за непрекъснатото му надграждане, подобряване на навигационните системи, прецизност при поразяване на целта, както и адаптирането му за изстрелване от стратегически бомбардировачи като B-2 Spirit.

Инвестицията в GBU-57A/B е доказателство за дългосрочната стратегия на Пентагона да разполага с „оръжие за последен шанс" – без да прибягва до ядрена ескалация, но със способността да елиминира дори най-добре защитените вражески обекти.

След като стана ясно, че ударите са с хирургическа точност, тъй като бомбите са поразили цел на повърхността с размерите на пералня, президентът Доналд Тръмп отбеляза в профила си в социалната медия Truth Social: "Завършихме нашата много успешна атака срещу трите ядрени обекта в Иран, включително във Фордо, Натанз и Исфахан." А в друг свой пост допълни, че обектите са "напълно и тотално заличени". Иранските власти обаче омаловажават операцията, заявявайки, че атаката е била "повърхностна" и не е нанесла сериозни щети.

Пренасят бомбата Massivе Ordnance Penetrator GBU-57A/B.
СНИМКА: ЕЪР ФОРС 1
Пренасят бомбата Massivе Ordnance Penetrator GBU-57A/B. СНИМКА: ЕЪР ФОРС 1

Какво представлява Фордо?

Обектът от ядрената програма на Иран е разположен близо до свещения град Кум и е заровен дълбоко сред планински възвишения. Голяма част от това, което се знае за него, идва от ирански документи, откраднати преди години от израелското разузнаване.

Основните зали там са на около 80 до 90 метра под земята, което прави много трудно унищожаването на съоръжението от въздуха. Последните доклади на МААЕ предполагат, че Иран е успял да произведе обогатен до около 60% уран във Фордо. Процесът се осъществява в 2700-те центрофуги, отбелязват различни експерти и МААЕ.

Обектът Натанз

Ядреният комплекс, разположен на около 250 километра южно от столицата Техеран, се смята за най-голямото съоръжение за обогатяване на уран в Иран. Анализатори твърдят, че то се използва за разработване и сглобяване на центрофуги за обогатяване на уран, ключова технология, която превръща урана в ядрено гориво. Но и в ядрени оръжия.

Натанз има шест надземни сгради и три подземни конструкции, две от които могат да поберат 50 000 центрофуги, според Неправителствената организация за ядрена заплаха (NTI).

Обектът е бил мишена при първоначалната атака на Израел срещу Иран, като сателитни снимки и анализ показват, че ударите са унищожили надземната част на пилотния завод за обогатяване на гориво в Натанз.

Това е обширен център, който работи от 2003 г. и в него Иран е постигнал уран с 60% чистота, отбелязва Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Известно е, че за да се използва за оръжия, обогатяването е необходимо да стигне до 90%. И неслучайно Израел обяви, че Техеран е бил на няколко дни от реализацията на тази цел. Което бе основният мотив за стартирането на специалната операция.

Знае се, че предишните удари са прекъснали електричеството на долните нива, където се съхраняват центрофугите, съобщават двама американски служители пред CNN преди 22 години. Тъй като голяма част от съоръжението е под земята, прекъсването на електрозахранването на тези части е най-ефективният начин за въздействие върху подземното оборудване и машини.

Специалисти подготвят супербомбата GBU-57A/B, за да бъде качена на изтребителя и да полети към Иран.
СНИМКА: ЕЪР ФОРС 1
Специалисти подготвят супербомбата GBU-57A/B, за да бъде качена на изтребителя и да полети към Иран. СНИМКА: ЕЪР ФОРС 1

Исфахан се намира в Централен Иран

Исфахан е най-големият комплекс за ядрени изследвания в страната.

Според NTI съоръжението е построено с подкрепата на Китай и е открито през 1984 г. Там работят 3000 учени и обектът отдавна е "подозиран, че е центърът" на ядрената програма на Иран.

Неправителствената организация NTI твърди също, че там се намират "три малки изследователски реактора, доставени от Китай", както и "съоръжение за конверсия, завод за производство на гориво, завод за циркониево покритие и други съоръжения и лаборатории".

Защо САЩ удрят точно тези обекти?

Обяснението дава американският тинк-танк Институт за наука и международна сигурност: "Иран може да преобразува настоящите си запаси от 60 процента обогатен уран в 233 кг уран за оръжейно предназначение за три седмици в завода за обогатяване на гориво Фордо".

Според организацията това количество е достатъчно за девет ядрени оръжия.

Предисторията на най-мощната неядрена бомба

Създаването на бомбата GBU-57 от американците е свързано с 11 септември 2001 година и удара срещу Кулите-близнаци, с последвалите войни в Ирак и Афганистан, с борбата срещу "Ал-Кайда" и "Ислямска държава".

11 септември 2001 г. Терористи от ислямската военна групировка "Ал-Кайда" отвличат 4 пътнически самолета. Похитителите разбиват два от тях в двете Кули-близнаци на Световния търговски център в Ню Йорк. След зрелищни взривове за по-малко от 2 часа небостъргачите се сриват до основи. Третият самолет е разбит в Пентагона – седалището на Министерството на отбраната на САЩ. Четвъртият пада в поле в Пенсилвания, преди да достигне целта си във Вашингтон и след като пътниците оказват съпротива. При атентатите загиват 3000 души. Никой от пътниците в отвлечените самолети не оцелява. Основната част от жертвите са цивилни лица от 90 държави. Сред жертвите са десетки полицаи, пожарникари и спасители.

Именно в тази кошмарна за Западния свят ситуация, наситена с кръв и жажда за отмъщение, през 2001 г. започва войната в Афганистан, а през 2003 г. и в Ирак.

Декември 2003 г. След месеци на бягство и стотици милиони долари, похарчени за издирването му, тиранинът Саддам Хюсеин е изваден от дупка в земята, вкопана на 2,5 метра дълбочина.

Въпреки че прилича повече на клошар, отколкото на някогашен президент милиардер, командвал милионна армия от войници, залавянето на Саддам е важно събитие в историята на Ирак. Особено за тогавашния американски президент, който вижда причинно-следствена връзка между атентатите от 11 септември, иракския режим и оръжията за масово унищожение.

След военната инвазия т.нар. "Ал-Кайда в Ирак" – основната фракция на възникналата на по-късен етап организация ИДИЛ – придобива значителна мощ, сеейки страх и ужас чрез тероризъм и брутално насилие.

В началото групировката се състои от бивши войници и привърженици на Садам Хюсеин и неговата партия БААС. Впоследствие тя се радикализира под ръководството на йорданския ислямист Абу Мусаб ал Заркауи, който се врича във вярност на Осама бин Ладен – ръководителя на групировката "Ал-Кайда", отговорна за атентатите в САЩ на 11 септември 2001 година.

Юни 2006. Войници от армията на САЩ успяват да ликвидират Ал Заркауи, лидера на организацията, при въздушни удари северно от Багдад. Тялото е идентифицирано по татуировките, направена е и ДНК експертиза. Говорителят на командването генерал Уилям Колдуел пуска и видеозапис на въздушната атака, при която изтребители F-16 са хвърлили две 225-килограмови бомби. Въпреки тези усилия иракските служби не успяват да предотвратят възраждането на "Ал-Кайда" под формата на "Ислямска държава в Ирак".

Когато през 2009 г. американските войски напускат територията, криещите се остатъци от групата на Ал Заркауи се обединяват отново под лидерството на Абу Бакър ал-Багдади.

Юни 2014 г. Абу Бакър ал-Багдади официално обявява халифат в части от Сирия и Ирак. Тогава, както "168 часа" вече писа, Ал-Багдади се крие в бункери на Садам в Мосуд. След поредица от специални операции лидерът на ИДИЛ е ликвидиран в Сирия през 2019 година.

Април 2017 г. САЩ нанасят удар по организацията "Ислямска държава" в Афганистан с най-мощната си неядрена бомба, съобщава говорителят на Пентагона Адам Стъмп.

Ударът с бомбата GBU-43 с тегло около 10 тона е бил нанесен в афганистанската провинция Нангархар. "Поразената цел е система от тунели и пещери, които бойците на ИДИЛ използват, за да се придвижват свободно и да атакуват американците", отбелязва прессекретарят на Белия дом Шон Спайсър.

Заради унищожителната мощ на голяма дълбочина започват да я наричат "Майката на всички бомби". А тъй като е с изключително прецизно насочване, за да предизвика максимални щети в бункери, тунели и други съоръжения, които обикновено устояват на стандартни бомби, се сдобива с прякора "Умна".

"Това са правилните муниции за намаляване на пречките и за поддържане на силата на нашата офанзива срещу ИДИЛ", заявява тогава ген. Джон Никълсън, главнокомандващ силите на САЩ в Афганистан. От думите му става ясно, че това е бойното й кръщение и е била изстреляна от самолет MC-130.

Август 2018 г. Лидерът на "Ислямска държава" - Абу Саад Ерхаби, в Афганистан е бил убит по време на бомбардировка срещу скривалища на терористите в същата провинция Нангархар, информира "Ройтерс".

В борбата с терористичните групировки често трябва да бъдат неутрализирани вражески обекти, укрепени и заровени дълбоко под земята или в скали. И тъй като атаките с конвенционалните оръжия са безсмислени, военновъздушните сили на САЩ започват да провеждат серия от експерименти с първите прототипи на новата версия GBU-57.

Бомбата е разработка на Агенцията за намаляване на заплахите в отбраната (DTRA) в сътрудничество с два световноизвестни концерна – "Нортроп Груман", а по-късно и с "Боинг".

Задачата на "Боинг" е непрекъснато да усъвършенства прецизното насочване на бомбата, взривателите и възможностите й за проникване. Благодарение на това надграждане през 2011 година модификацията вече е готова за използване. Но оттогава досега за нея само се говореше, тъй като нямаше нито един повод да бъде вкарана в реални бойни действия.

Самата бомбата тежи 13 600 кг и е дълга над 6 метра, която я прави най-голямата неядрена бомба в арсенала на САЩ. Проектирана е да пробие над 60 метра бетон или 18 метра подсилена скала, преди да се взриви. Бойната й глава носи 2400 кг силно експлозивно вещество. Насочва се с помощта на GPS, което осигурява висока точност, или отклонение под 5 метра. Именно така бе поразена цел с размерите на пералня, което още веднъж потвърди, че това действително е адска бомба.

Поради огромния си размер и тегло тя може да бъде изстреляна единствено от бомбардировача B-2 Spirit. Единствено с нея могат да се унищожават силно защитени цели на екстремни дълбочини, без да се прибягва до ядрени оръжия. Същевременно умното оръжие е и конвенционална алтернатива на ядрен удар. Тя поставя основите на бъдещи хиперзвукови оръжия и оръжия за дълбоко проникване.

Видео

Коментари