Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

За да се справи с локалите, държавата прави нов закон за детско правосъдие

Георги Георгиев СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА
Георги Георгиев СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА

Правителството въвежда медиацията при съдебните спорове, а така ще се отблокират 653 млн. евро по плана за възстановяване

Изцяло нов закон за детско правосъдие ще има до края на годината. Това ще е една от мерките, които държавата ще предприеме срещу хулиганските прояви на т.нар. локали - агресивните групи от деца с качулки, най-често между 12 и 16 г.

Имаме нужда от изцяло нов закон, тъй като действащият в момента е от края на 50-те години. Съвременните проблеми трябва да бъдат решавани със съвременно, модерно и адекватно законодателство. Това е задачата, която съм поставил на голяма работна група, обяви правосъдният министър Георги Георгиев. И напомни, че през годините са правени опити за нов закон.

Не може да третираме тийнейджърите, които нарушават обществения ред, само със санкции

и само като правонарушители. На тях не може да се прилагат по правило и стандартните мерки за задържане, тъй като могат да имат много по-лоши последици спрямо противообщественото деяние, обясни той.

Това са млади хора, в които не се е формирала трайна нагласа за извършване на престъпления, и трябва да има адекватно законодателство, което да предвижда мерки за подкрепа и закрила, убеден е министърът. Като това да се включват повече социални услуги от страна на държавата и активност от страна на родителите в работата с младежите.

Според него има няколко причини за включването на деца в ”локалите” - средата и желанието им да бъдат приобщени в група. “Това обаче е недопустимо. Това е нарушение на обществения ред, на което държавата трябва да отговори с адекватни, модерни мерки. Работата по превенцията е ключова. Сега правосъдното министерство се намесва едва когато са налице резултатите от противообществените прояви. Нашата задача е да се опитаме в по-голяма степен да предотвратяваме причините”, разказа Георгиев.

Той обяви още, че на заседанието в сряда са приети промени в Гражданския процесуален кодекс, с които отново се въвежда медиацията като средство за извънсъдебно решаване на спорове. Така правителството е изпълнило последния си ангажимент по плана за възстановяване и устойчивост, което трябва да доведе до отблокиране на средствата по второто плащане от 653 млн. евро.

Задължителна информационна среща за хора, които се съдят,

предвижда промяната. Целта е да страните да постигат споразумения извън съда. Медиацията ще обхване над 12 търговски и граждански спора.

Освен че ще разтовари съдебната система, основната задача е да се облекчат гражданите.

Ще им бъдат върнати 75% от таксите

по такива дела, които плащат на съда, когато се споразумеят в резултат от тази процедура.

Друг ефект е пестенето на време. В момента дело за делба между повече наследници например продължава над 6-7 години, обясни министърът.

Видео

Коментари