Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Парче плат от "Вратите" на Кристо в Ню Йорк внася артнотка в къща сред природата до София

Парче плат от "Вратите" на Кристо в Ню Йорк внася артнотка в къща сред природата до София 
СНИМКИ: АСЕН БАЛАБАНОВ
Парче плат от "Вратите" на Кристо в Ню Йорк внася артнотка в къща сред природата до София СНИМКИ: АСЕН БАЛАБАНОВ

Вътре огнище и греди, на двора - кладенец и биолеха

Тази къща е в едно от красивите села край София, където чистият въздух и спокойствието придават съвсем различно качество на живота. Тя е в затворен комплекс, в който всяка от типовите сгради разполага със собствен двор.

Семейството с пораснал син се премества тук преди няколко години от друг еднофамилен дом, който е бил отново в подобен тип комплекс, но в столичен квартал. Новата еднофамилна къща им харесва повече заради спокойствието и тишината, заради селската атмосфера, която се усеща въпреки близостта до града. Радват се и на топли съседски отношения, а за тях това е важно.

Къщата е на два етажа с по 100 квадратни метра площ.

Не е довършено като интериор и предназначение най-долното ниво, което ще е във владение предимно на мъжете от семейството. Тук собственикът вижда в бъдеще голяма билярдна маса, бар с напитки, подобно на традиционен английски пъб.

Като човек с разностранни таланти и страст по ръчно изработените неща той сам е майсторил много в новата си къща. Доста сериозни строителни работи като боядисването на стените и полагането на гредите на тавана са минали през сръчните му ръце.

Сам е изкопал и дванайсетте метра за кладенеца на двора

От него черпят вода за поливане на зеления двор, в който освен трева скоро ще се покажат и биосалатите – за тях семейството е отредило малка леха, покрита с хубава пръст.

За интериора собствениците се доверяват изцяло на арх. Аспарух Наков, който да изпълни вижданията и желанията им за новия дом. Категорично настоявали за неокласическа визия, която да е в унисон с фасадата, напомняща нещо от старата българска къща. Така се появяват основните тонове, характерни за нея - бяло и кафяво, както и типичните материали дърво и камък. Арх. Наков залага на правилната геометрия и спокойните форми и постига желаното ретроизлъчване, без да прекалява с детайла.

На първото ниво е голямата дневна, обединяваща всички основни зони. Но тя не включва и входното пространство, обособено като широко антре, от което започва стълбата към горния етаж. С облицовани в дърво стъпала, тя е удобна и добре вписваща се в общата интериорна концепция.

Холът е отделен зад параван

от прозрачно стъкло,

през който погледът на влизащия попада веднага върху камината и къта пред нея. Но стига също и до френския прозорец, отварящ се към зеления двор.

Истинското огнище е своеобразен център на дневното помещение и с присъствието си допринася много за атмосферата на спокойствие и уют, дори и без да е запалено. Поставеният срещу него удобен фотьойл с кожата на пода пред него подсилва това усещане за топло и желано място за отдих.

В съседство са удобният мек диван и красивият вълнен килим, изтъкан по поръчка.

Със свой принос към приятната обстановка се включва и трапезарията – дълга маса с пейка от едната страна и меки столове от другата. Срещу нея в ниша със собствен прозорец е разположена кухнята, изработена от българска фирма.

На втория етаж са трите спални – родителската, тази на сина и една за гости. Тук има голяма баня, а основната спалня разполага и със собствена мокра зона. Стаята на момчето е аранжирана изцяло под негова диктовка, а тази, предназначена за гости, се използва основно като домашен офис.

Репродукция на инсталацията “Вратите” с парче от оригиналния материал на Кристо в Ню Йорк придава артнотка в нея.

В цялата къща са подредени живописни платна на наши художници от различни периоди.

Обстановката вътре в къщата е в съзвучие с пасторалната картина навън, откъдето буйната зеленина наднича през големите прозорци. Семейството е щастливо да се буди от песента на птиците, а вечер да запали камината.

Видео

Коментари