Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Радев сплоти управляващи и опозиция – ДБ зад кабинета до 2026 г.

Росен Желязков и Томислав Дончев представиха на депутатите от ГЕРБ, БСП и ИТН законодателна програма до юни.
Росен Желязков и Томислав Дончев представиха на депутатите от ГЕРБ, БСП и ИТН законодателна програма до юни.

Премиерът и шефът на БНБ пишат до Брюксел, че искаме еврото от януари, търсят подкрепа в НС

Неочакван ефект постигна президентът Румен Радев с искането за референдум за приемането на еврото - сплоти управляващи и опозиция. А кабинетът на Росен Желязков, макар и на малцинството, вече изглежда бетонирано поне до 1 януари 2026 г.

Изненадващо във вторник лидерът на ДСБ Атанас

Атанасов заяви, че ще подкрепя правителството до влизането в еврозоната

Не уточни дали говори от името на своята партия, на “Демократична България”, или на цялата коалиция ПП-ДБ, но така или иначе това са още поне пет гласа за кабинета - колкото са депутатите на Атанасов.

Доскоро от ПП-ДБ твърдяха, че излезе ли конвергентният доклад, веднага ще внесат вот на недоверие. Но обещаха до 4 юни да не подкрепят други вотове, за да не изглежда страната нестабилна и това да доведе до негативна оценка.

Докато влезем в еврозоната - категорично. Не само да получим дата, а ефективно да влезем в еврозоната.

След това ще се бием, но този национален приоритет е много важен

за България, бизнеса, семействата, така че трябва да загърбим определени противоречия, за да може това да се случи, обясни обаче Атанасов докога ще подкрепят правителството пред bTV във вторник.

Най-вероятно същото се отнася за цялата група на ПП-ДБ, понеже всички са “за” еврото и приветстваха решението на шефката на НС Наталия Киселова да върне референдума на “подателя” Радев. А и многократно са уверявали, че ще съдействат за всички мерки, необходими за плащанията по плана за възстановяване и влизането в еврозоната. Така подкрепата им ще се удължи с още поне половин година, понеже най-ранната дата за еврото е 1 януари 2026 г.

Преди формирането на кабинета с БСП и ИТН хората на Борисов първо преговаряха именно с ДБ.

Радвам се за позицията на ДБ. Имаме общи приоритети

и съм сигурна, че ще ни подкрепят в тях. Ако направите анализ на предизборните приоритети и на програмата на правителството, ще видите, че съвпадат. Те трябва да покажат, че са искрени пред своите избиратели, като дават най-добрите решения, които да приемаме като законодателен орган, отговори му задочно Рая Назарян от ГЕРБ.

Така правителството изглежда сигурно поне до догодина. Подкрепа имат и от “ДПС - Ново начало” на Делян Пеевски, който обеща гласовете си, докато се спазва заложеното в бюджета. Миналата седмица той “нахока” парламента, че не работи, а правителството - че няма законодателна програма, но оттам бързо се поправиха.

Със сигурност Желязков ще получи широка подкрепа в парламента - не само от ДБ, за писмото, което подготвя заедно с управителя на БНБ Димитър Радев до европейските институции, че България настоява за приемането на еврото от 1 януари. Двамата вече са подписали позицията, а сега премиерът се обърна към депутатите и ги прикани да я подпишат и те за по-голяма тежест.

Смисълът на тази позиция е да дадем увереност на нашите партньори в ЕС, че България цени върховенството на правото, че е правова държава и че поетите ангажименти следва да се изпълняват, както са поети. Трябва да уважаваме усилията на българското общество през последните 20 г. от подписването на договора за присъединяване към ЕС и неговата ратификация, обясни Желязков.

Под позицията ще се подпишат депутатите от ГЕРБ, ПП-ДБ и алиансът на Доган, а най-вероятно и останалите от коалицията ИТН и БСП, както и ДПС-НН -

общо 186 депутати

А вътрешнокоалиционните отношения явно вървят по мед и масло след оттеглянето на алианса на Ахмед Доган. Оттогава за скандали не се е чувало, а във вторник премиерът потвърди, че има подкрепата на трите групи.

Още един път се уверих, ще коалицията е стабилна, стои зад правителството и има всички предпоставки за пълен управленски мандат, каза Желязков след заседание на Съвета за съвместно управление, на което представи законодателната програма на правителството. Пред медиите той бе лаконичен - в нея има

55 законопроекта

до края на юни.

Обсъдили са сроковете, в които трябва да се приемат измененията, предстои и да се приеме програма за следващите 6 месеца - до декември. На срещата с него бяха и вицепремиерът Томислав Дончев и депутати от трите групи.

Така се оказа, че вместо да ни спъне за еврото, президентът консолидира опонентите в парламента. А там започнаха да се появяват съмнения какви всъщност са мотивите на Радев. Деница Сачева обясни, че е искал да раздели правителството, а Атанас Атанасов - че е опитал да отклони вниманието от преназначаването на Пламен Тончев от ДАНС към комисията по досиетата. Лидерът на ДСБ съзря и опит за

отклоняване на вниманието от неизгодната сделка с "Боташ",

сключена от служебен кабинет на Радев. Затова ПП-ДБ внесоха искане в сряда първа точка да е за изслушване на енергийния министър Жечо Станков по темата.

По неофициални медийни данни във воденото разследване по отношение на този казус е налице свидетелстване за ролята на президента Румен Радев и оказване на натиск от негова страна България да сключи договор с Турция, а основна роля в сключването му има служебно правителство, назначено от него, обясниха в прессъобщение от ПП-ДБ. Самият Атанасов пък заяви, че има информация, че тече сериозно разследване по казуса в прокуратурата.

Вървим по плана за еврото –1 януари догодина

Бизнесът в един глас: Обезпокоени сме от идеите за референдум, разделят хората

България се движи по определения график за приемане на еврото на 1 януари 2026 г. В началото на юни страната ни очаква извънредния конвергентен доклад от ЕК дали покриваме всички критерии.

Това става ясно от изявление на финансовия министър Теменужка Петкова от Брюксел преди заседанията на еврогрупата и Съвета на финансовите министри от еврозоната. Европейските институции потвърдиха своя ангажимент, че следваме графика и имаме напредък в подготовката за приемане на еврото, категорична бе Петкова.

Теменужка Петкова
Теменужка Петкова

Тя допълни, че членството на България в еврозоната от 1 януари 2026 г. остава ключов приоритет. Това е изключително важно, тъй като на практика ще даде възможност да запазим своята икономическа и финансова стабилност в тези изключително турбулентни от геополитическа гледна точка времена, смята Петкова.

Преди ден бяха тиражирани твърдения, че поисканият от президента Румен Радев референдум за еврото дава лош сигнал към ЕС, както и че българското правителство е получило предупредителни сигнали от Брюксел, че това може да забави както доклада, така и графика с последните стъпки за въвеждане на европейската валута. Петкова категорично отрече да има такива сигнали.

Междувременно Европейската комисия обяви и оценката си за  националния средносрочен фискален план на България за 2025-2028 г. и тя е положителна. По новите правила в еврозоната той е задължителен  и съдържа данни за оценка за финансовото състояние на българската икономика.

Във вторник от четирите национално представителни организации на работодателите у нас изразиха тревога от анонсите за референдума. КРИБ, АИКБ, БСК и БТПП заявяват категоричната си подкрепа за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари 2026 г. Това щяло да гарантира ускорен ръст на доходите и по-бърза реална конвергенция в покупателната способност спрямо средноевропейските стойности. Работодателите се обръщат към политиците, че очакват да продължи съвместната работа в полза на просперитета на обществото ни, недопускайки действия, разпиляващи обществената енергия и създаващи предпоставки за противоречия, разделение, напрежение и недоверие.

Видео

Коментари