Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Павел Станчев: Цар Симеон никога не казва "да" или "не" веднага. Мълча две седмици, след което се съгласи да направя филм за него

Симеон Сакскобургготски разговаря с Павел Станчев по време на снимачния процес в Царска Бистрица.
Симеон Сакскобургготски разговаря с Павел Станчев по време на снимачния процес в Царска Бистрица.

На 14 май по БНТ ще научим за "тайния шифър" между цар Борис и Хитлер, ще видим царица Маргарита в много лично интервю след 60 години брак и първа тв изява на престолонаследника княз Борис

Симеон Сакскобургготски уважава нас, журналистите. Колекционира всички карикатури за себе си, казва авторът на филма

Павел Станчев има забележителна кариера в телевизионния мениджмънт. Няколко години е изпълнителен директор на "Нова Броудкастинг груп", а по-късно - от 2014-а до 2016 г., управлява "Би Ти Ви Медия груп". Бил е изпълнителен директор в гръцката "Антена груп", шеф на "Планет тв" в Словения, на тв канала PRVA в Сърбия, ръководил е RTL в Хърватия и "Канал D" в Румъния. В началото на тв кариерата си е представител на НВО за България.

От 15 май 2019 г. той става изпълнителен директор на най-голямата телевизионна компания в Унгария - "ТВ2 груп". Мандатът му приключи в края на април и сега е съветник на компанията за словенската "Планет тв". Женен е за французойка, има син и дъщеря.

Павел Станчев
Павел Станчев

- Как се снима цар, г-н Станчев? “Царят гражданин” - с това провокативно заглавие, тъй като царете не са обикновени граждани, излиза документалният ви филм за Симеон Втори. Какво показвате в него?

- Всеки герой се снима лесно, когато го познаваш добре и когато имаш добър екип. Имам честта да се познавам с Негово Величество Симеон Втори от 35 години, когато направих първото интервю с него за френското списание “Л'Експрес”. А екипът, който Българската национална телевизия ми предостави за снимките на “Царят гражданин”, бе съставен от отлични професионалисти, с които също се познаваме отдавна. Бих искал от сърце да благодаря и на художника Греди Асса, който направи рисунките към началната шапка, и на Диана Любенова, която озвучи филма. Зрителите ще разберат как стигнахме и до това заглавие, което според мен по най-точния начин обобщава личността на Симеон Втори. Между другото, неговият прапрадядо крал Луи Филип е бил наричан “кралят гражданин”.

- Какъв е Симеон Сакскобургготски зад образа, който всички познаваме?

- Първо, това е един силно чувствителен човек, но поради възпитанието и подготовката си не изразява чувствата си публично. Но с филма успяхме да свалим филтъра. Царят винаги е страдал за България и носи дълга си към родината като кръст вече толкова десетилетия: и като невръстен цар след ранната и трагична кончина на баща си Борис Трети, и в изгнание, когато се грижи за нашата емиграция, и като премиера, който ни вкара в Европейския съюз, и днес, когато работи за опазването на историческата ни памет. Освен това той е увлекателен разказвач с много чувство за хумор и впечатляваща памет. Мисля, че той е шанс за България, и то не само защото е последният жив държавен глава от времето на Втората световна война, чийто 80-годишен край се чества сега по света.

С царя във Врана по време на снимачния процес
С царя във Врана по време на снимачния процес

- Вие от много години сте тв мениджър - първо в България, сега и в Унгария. Но влизате в една стара своя роля - на журналист, за да заснемете филма. Защо решихте да го направите? Има ли конкретна случка или ситуация, която роди идеята за лентата?

- Пропускате Румъния, Сърбия, Франция, Словения, Хърватска и Черна гора, където също съм управлявал телевизии в последните близо три десетилетия.

Никой не се е родил генерален директор, всеки е започнал професионалния си път някъде. Повечето медийни мениджъри първо са били юристи или са се занимавали с финансите или с продажбите. Аз съм по образование и започнах кариерата си като журналист. Мисля, че това винаги ми е помагало бързо да разбирам проблемите в една медия, защото познавам професията на хората, които създават нейното съдържание. И тъй като говорим за цар, нека си припомним основното американско правило в медиите - Content is king, съдържанието е крал.

Идеята за филма се роди спонтанно при едно посещение в Унгария на програмния директор на БНТ1 Валя Гиздарска. Познавам се с Валя от 20 години, когато заедно върнахме милия Милен Цветков в ефира на Нова тв. Тя ме попита дали мога да направя нещо за БНТ. След това Емил Кошлуков веднага хареса и застана зад проекта. Познавам Емил от първия митинг на демокрацията през ноември 1989 година. Той току-що беше излязъл от затвора.

- Как реагира Симеон Сакскобургготски, когато му казахте за идеята си за филм, защо се съгласи?

- Царят никога не казва “да” или “не” веднага. Каза ми: “Дайте ми малко време да се самоубедя”. Изслуша проекта, след това мълча две седмици. Мисля, че фактът, че се познаваме от дълго време, му помогна да се съгласи.

- Къде и как се запознахте със Симеон Сакскобургготски?

- Запознахме се в Мадрид в началото на 1990 година. Тогава бях нещатен репортер на списание “Л'Експрес” в Париж, където първото ми интервю бе с д-р Желю Желев, току-що избран за лидер на СДС. Второто ми интервю беше с царя. С него ме запозна големият българин Джеймс Велков, на когото посвещам “Царят гражданин”. Велков беше много успешен предприемач, със сигурност един от най-богатите ни сънародници, но и голям родолюбец.

Павел Станчев позира със Симеон Сакскобургготски, след като е взел първото си интервю с него в началото на 1990 г. в Мадрид за френското списание “Л'Експрес”.
Павел Станчев позира със Симеон Сакскобургготски, след като е взел първото си интервю с него в началото на 1990 г. в Мадрид за френското списание “Л'Експрес”.

По негова идея и с негови средства Стефан Груев написва “Корона от тръни”. А моята скромна персона спомогна книгата да излезе в България, като лично донесох ръкописа до София, скрит в багажа ми, и от летището веднага го занесох на професор Тончо Жечев, с когото бяхме близки и който издаде този бестселър. През 1992 година пък направих интервю с царица Йоанна в Лисабон по случай 85-ата ѝ годишнина за списание “Поан дьо Вю”.

- Всички познаваме Симеон Сакскобургготски и историята му. Какво е онова, което ви изненада, което не знаехте, докато разговаряхте?

- Много нови и непознати неща като “тайния шифър” между цар Борис и Хитлер или историята с “шестото” дете на Симеон Втори. Зрителите също ще видят едно много лично интервю на царица Маргарита, с която са заедно повече от 60 години, както и първото телевизионно интервю на престолонаследника княз Борис.

С царица Маргарита, докато снимат документалния филм в Мадрид
С царица Маргарита, докато снимат документалния филм в Мадрид

- Сам казвате, че през целия си живот Симеон е воден от едно-единствено нещо - дълга към родината. Как той представя този свой дълг, какво всъщност дължи на родината си?

- Това е дълг към народа ни, към падналите за нашата свобода и към тези, които са го изградили като личност и човек. В това отношение огромна е ролята на майка му - царица Йоанна.

- Една от героините във филма е царица Маргарита. Какво разказват двамата за своята любов и своя живот?

- Да, мисля, че тази част много ще се хареса на зрителите. Царица Маргарита обича България като своя родина.

- Филмът е с продължителност малко под 60 минути, а вие вероятно имате заснет материал за сериал. Какво остана извън лентата?

- В момента екипът ни е съсредоточен да представи най-силните 60 минути. След това ще видим как можем да ползваме материала, който, уви, няма да може да се излъчи на 14 май поради изискванията на телевизионния слот.

- Колко време снимахте филма и къде, как се подготвяхте за него?

- Работата започна още през есента. Първо се рових в много документи, книги, включително и във Френската национална библиотека, където открих наши кинопрегледи от 40-те години. Имахме два предварителни разговора с царя. Самите снимки започнаха през декември на Боровец и завършиха в Мадрид в края на март.

Кът със семейни снимки от дома на царя
Кът със семейни снимки от дома на царя

- Какво е мнението на Симеон за българските медии? Днес чувства ли се забравен от тях, след като по време на мандата му като премиер беше всеки ден по вестникарските страници и новинарските емисии?

- Царят уважава нас, журналистите, въпреки че едва ли е имало друг министър-председател на България, по когото да са се излели толкова критики, без да смятаме обидите и клеветите. Колекционира всички карикатури за себе си. Последният човек, комуто липсва да е във властта, е именно царят. Понеже той се е родил в нея.

- Напоследък вие сякаш познавате по-добре унгарските медии, след като оглавявате унгарската медийна група TV2 от 2019 г. Какво се случва с медиите там? Европейският съюз непрекъснато критикува липсата на свобода на словото в Унгария заради острите позиции на премиера Виктор Орбан. Така ли е действително, как се усеща липсата на тази свобода?

- В последните шест години управлявах TV2, като под моето ръководство през 2023 година тя стана най-гледаната телевизия в Унгария, прекъсвайки 20-годишната хегемония на унгарската RTL. През 2024 година спечелихме надпреварата във всички основни целеви групи в праймтайм и на целодневна база.

В края на април мандатът ми приключи, но продължавам да съм в контакт с Унгария, а така също и със Словения, където съветвам телевизия “Планет тв”.

В унгарските медии има поляризация, като половината открито заемат позиции срещу правителството на Орбан, а другата половина го подкрепят. Това се нарича плурализъм, което за мен е в основата на свободата. За съжаление, днес има тенденция да се слага печатът “демократични” на определени медии, което по същество не е демократично. В Унгария няма спрени телевизии, докато във Франция не бе подновен лицензът и така бе спряна една от най-гледаните ефирни телевизии - С8, чийто основен водещ Сирил Ануна критикуваше редовно президента Макрон. Но затова спиране на телевизия никой в Брюксел не реагира.

- Само преди дни излезе класацията на “Репортери без граници” за свободата на словото в света и Унгария е на 68-о място. Това май изненада много медийни специалисти у нас, които очакваха страната да е след България, но се оказа, че ние сме на 70-о място. Бихте ли направили сравнение между условията на работа у нас - бяхте тв шеф и в Нова тв, и в Би Ти Ви, и в Унгария?

- България беше на най-високо място в тази класация именно по времето на правителството на Симеон Сакскобургготски. Бяхме непосредствено след Щатите и Великобритания. Просто защото царят така е скроен - той е толерантен дори когато толерантността се превръща в прекален лукс. Много колеги ще го потвърдят, аз тогава бях в Нова тв. Днес самата класация като че ли олекна поради обвързаността си с определени НПО-та. Никой не може да ме убеди, че в Република Молдова в момента има по-голяма свобода на словото, отколкото в Италия и в САЩ.

- Колко влиятелни са медиите в Унгария?

- В Унгария много силно е влиянието на дигиталните новинарски сайтове, бих казал повече, отколкото у нас.

- Класацията на “Репортери без граници” за първи път установява спад на свободата на словото в целия свят. Защо се случва това и защо е тревожно?

- Не би трябвало да е така, защото социалните мрежи правят цензурата почти невъзможна. След като дори се твърди, че ТикТок избира президента на Румъния...

- Как и къде ще е премиерата на филма?

- 14 май, сряда, точно в 21 часа, само по БНТ1.

Видео

Коментари