Радев поиска референдум за еврото въпреки решение на КС. Крум Зарков напуска президента
Крум Зарков напуска президента заради искането по конституционно недопустим въпрос
Искане за провеждане на национален референдум за влизането на България в еврозоната внася президентът Румен Радев в Народното събрание. Това обяви самият той в извънредно обръщение към народа и парламента. Избра да го направи в петък вечерта на Деня на Европа, но и Деня на победата.
Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута през 2026 г.? Това е въпросът, който предлага Радев на депутатите. За да се състои такъв референдум обаче, решението е на Народното събрание - то трябва да го одобри с обикновено мнозинство, тоест 121 гласа.
В българското общество няма консенсус за нашата готовност, нито за датата на приемане, противоречиви са оценките на политическата класа, експертите и гражданите, инфлацията, кризата в политическата класа, липсата на действия на управляващите за гарантиране на покупателната способност на гражданите и конкурентоспособността на българската икономика внасят напрежение в процесите около въвеждането на еврото, изброи мотивите си Радев. Той не е съгласен
"институции с критично ниска легитимност" да вземат "стратегическо решение
за нашето общо бъдеще, без да се вслушват в мнението на гражданите". Въвеждането на еврото трябвало да стане с убедителен национален консенсус и с вътрешното убеждение на хората, а не с "пренебрежително незачитане на тяхната воля".
Президентът е убеден, че референдумът ще бъде оздравителен за демокрацията ни и ще даде възможност на политическите сили да възстановят диалога с гражданите, които ще върне към урните.
Всеки опит на политическите сили да представят предлагания от мен референдум като референдум "за" или "против" европейското бъдеще на България ще бъде груба манипулация, предупреди Радев.
България е пълноправен член на ЕС, който има право да определи кога да въведе европейската валута, а това право принадлежи на българския народ, допълни президентът.
Искането на Радев доведе до трус в екипа му - секретарят му по правни въпроси Крум Зарков обяви, че го напуска и в понеделник ще подаде молбата си. Причината е предложението да се произведе референдум по конституционно недопустим въпрос, с което не мога да се съглася, съответно да подпомагам, обяви решението си той във фейсбук. Зарков е едно от знаковите лица в екипа на Радев, беше служебен министър на правосъдието в два от служебните му кабинети, бивш депутат от БСП.
Юристи напомниха, че член 9, ал. 4 от Закона за референдумите гласи, че допитване по въпроси, уредени в сключени от България международни договори, може да се произвежда преди тяхната ратификация. Еврозоната е част от договора на България с ЕС, който е ратифициран от Народното събрание още през 2005 г.
А член 4, ал. 3 от конституцията гласи, че "България участва в изграждането и развитието на ЕС". На база на този текст през февруари 2024 г.
Конституционният съд потвърди отхвърлянето от парламента искане на "Възраждане"
за референдум по същата тема, но с по друг начин формулиран въпрос - "Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 г.?". Хората на Костадин Костадинов бяха събрали 470 хиляди реални подписа за референдум.
На 11 март тази година "Възраждане" внесе при президента иска си с призив той да свика обществено допитване по темата. А след решението му в петък Костадинов не скри задоволството си във фейсбук, че Радев се е съобразил с тях.
Президентът Румен Радев очевидно подготвя бъдещия си политически проект в електорална конкуренция с "Възраждане", МЕЧ и "Величие". Без свян от популизма, с който вкара страната в спирала от избори след 2021 г., и с откровено противоконституционни действия, коментира зам.-шефката на групата на ГЕРБ Деница Сачева във фейсбук.
Изказването на Радев от 19 часа в Деня на Европа е толкова несъстоятелно, че заради институцията, не заради персоната с неосъществени мераци трябва снизходително да се престорим, че не се е случило. България е неделима част от Европа и никой не може да отнеме достойното място в семейството на европейските демокрации, опитвайки се да всее раздор и противопоставяне. Европа обединява, не разделя, а нашата мисия са хората и тяхното добруване, коментира лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски.
Предложението на Радев цели засилване на поляризацията в обществото, предизвикване на политическа дестабилизация и курс към предсрочни избори. Това пряко обслужва геополитическия интерес на Москва и дава възможност за увеличаване на политическата тежест на популистките, антиевропейски, проруски сили в България. Русия или Европа - време е за избор!, написа във фейсбук лидерът на ДСБ Атанас Атанасов.
"Продължаваме промяната" ще направи всичко по силите си да влезем в еврозоната на 1 януари 2026-а! Няма да подкрепим този противоконституционен референдум, написа във фейсбук съпредседателят на ПП Кирил Петков. "ПП с нашите колеги от ДБ ще направим всичко възможно България да бъде част от сърцето на Европа. И пак да цитирам Левски: "Да бъдем равни с другите европейски народи". Този завет на Левски никой няма да ни го вземе", отсече Петков.
Това предложение трябва да бъде отхвърлено категорично
от Народното събрание, тъй като е противоконституционно. КС вече се е произнесъл с решение №3 по дело 13 от 2024 г. Там много аргументирано е казал защо е противоконституционно подобно искане, още повече че еврото се приема след покриване на конвергентните критерии, а това се констатира от ЕК и другите европейски институции, коментира докторът по конституционно право Борислав Цеков. Той допълни, че България не може едностранно да определя дата кога да влиза или да не влиза в еврозоната.
Президентът има право да предлага референдум, а парламентът решава дали да го приеме. Това е политически въпрос. Ако бъде отхвърлен, то въпросът ще отиде в КС, както се случи и с този на "Възраждане", каза шефът на катедрата по конституционно право проф. Пламен Киров. Според него "няма никакъв проблем с годината, но в края на краищата това е основната цел на правителството".