Папа Лъв XIV с африкански корени?
Новият водач на калотическата църква папа Лъв XIV е с афро-креолски произход. Това твърди известен генеалог, проследил потеклото на първия северноамерикански папа, който носеше името Робърт Превост преди да го промени.
Скромният кандидат се оказа победител на втория ден от гласуването при преброяването, което се води във Ватикана. Резултатите бяха обявени с бял дим на площад „Свети Петър" в четвъртък вечерта, а новият папа се появи за първи път пред повече от 100 000 души от балкона на базиликата „Свети Петър".
„Благодаря на моите братя кардинали, които ме избраха да бъда наследник на Петър и да вървя заедно с тях в една обединена църква, търсеща мир и справедливост за всички", каза 69-годишният родом от Чикаго в двуезично (италианско и испанско) обръщение, което включваше благодарствени оди към неговия предшественик папа Франциск, пише National Catholic Reporter.
„Трябва да търсим как да бъдем християнска църква заедно, да градим мостове, да водим диалог, да сме винаги отворени, да приемаме с отворени обятия всички, както този площад е отворен за всички, които се нуждаят от нашата благотворителност, от нашето присъствие, от диалог, от любов."
Лъв XIV е член на религиозен орден, кръстен на известния африканец Свети Августин от Хипон.
Експертът по креолски език в Луизиана Джари Хонора проследява произхода на Превост до чернокожата общност в Ню Орлиънс. "Неговите предци по майчина линия са живели в Града на полумесеца, преди да мигрират в Чикаго в началото на XX век", казва Онора.
Не е известно Лъв XIV да е коментирал публично, че има африкански произход. Той е част от смесено наследство, включващо също френски, италиански и испански корени. Според преброяването на населението в САЩ майката на Превост, покойната Милдред Мартинес, е смесена расова дъщеря на чернокожи собственици на имоти, роденият в Хаити Джоузеф Мартинес и родената в Ню Орлиънс Луиза Бакие, креолка.
По този начин Лъв XIV може да се счита за първия чернокож папа в историята на Католическата църква, макар че не е ясно как се идентифицира расово.
„Всичко е по-сложно от това", казва Хонора пред Black Catholic Messenger. „Смятам, че човек може да има чернокожо потекло или да има черни корени, но това да се идентифицира като чернокож е свързано с житейския опит."
Според директора на пресслужбата на Светия престол Матео Бруни името Лъв XIV е избрано в препратка към пионерския папа Лъв XIII, управлявал в края на XIX век. Той насочва църквата към учението ѝ за справедливостта и труда с енцикликата си Rerum Novarum от 1891 г. - траен текст, който продължава да формира основата на католическото социално учение.
Роден през 1955 г., Превост е израснал в южната част на Чикаго. Той е докторат по канонично право в Ангеликума в Рим. Прекарва над десетгодишен престой в Перу, където се влива в общността и се превръща в обичана местна личност. По време на престоя си там той ръководи августианска семинария и служи в канцеларията на местната епархия.
През 1998 г. Превост е избран за провинциал на августинците в Чикаго и служи за кратко в САЩ, преди да бъде избран за ръководител на ордена в световен мащаб, като от 2001 г. се завръща в Рим за 12 години.
През 2015 г. Франциск го назначава за епископ на Чиклайо в Перу, след като една година е апостолически администратор. По-късно той е член на два ватикански отдела, известни сега като Дикастария за духовенството и Дикастария за епископите. Назначен е за ръководител на последния през 2023 г., същата година, в която Франциск го прави кардинал.
Преди конклава през 2025 г., най-големият и може би най-разнообразният в историята, Превост беше смятан за възможен папа, макар и не изключително силен кандидат. Медийни наблюдатели прогнозираха, че църквата може да се върне към италианската традиция за нов папа или към нови гласове в други части на Западна Европа, Азия или Африка. Американският папа се разглеждаше само като евентуална възможност.
Възприеман като съвременен глас, откъснат от поне част от американската култура, живял в страната за кратко през последния четвърт век - Лъв XIV вероятно ще продължи наследството на Франциск, както се смята от обществото.
Дори личният акаунт на Лъв в "Екс" (който от четвъртък продължава да е активен) показва скорошни критики към администрацията на президента Доналд Тръмп, застъпничество срещу сексуалните посегателства от страна на духовниците, одобрение на синодалността и отслужването на съвременни литургии в глобален контекст.
Една обща нишка между тях, без изненада, е самият Франциск, който присъства в споменатото встъпително обръщение на Лъв.
„Нека пазим в ушите си слабия, но винаги смел глас на папа Франциск, който благослови Рим - папата, който благослови Рим и света онзи ден в утрото на Великден", каза той, визирайки последните часове на покойния Свети отец, които включваха изненадваща поява на площад „Свети Петър" през април.
„Позволете ми да продължа същата тази благословия. Бог ни обича, всички нас, злото няма да надделее. Всички ние сме в ръцете на Бога. Без страх, обединени, ръка за ръка с Бога и помежду си, ще продължим напред".