Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Афера като “Батко и Братко” в Доспат завърши с оправдателна присъда за бившия кмет, прокуратурата му дължи 150 хил. лв.

Проектът предвиждал изграждане на велоалея покрай яз. “Доспат”.
Проектът предвиждал изграждане на велоалея покрай яз. “Доспат”.

17 г. траят разследването и съдебният процес, състоянието на Красимир Долев силно се влошава от делата, прокуратурата му дължи 150 хил. лв. обезщетение

След 14 години Красимир Долев, кмет на община Доспат от 2003 до 2007 г., осъди прокуратурата да му плати 80 хил. лв. обезщетение. С лихвите сумата по Закона за отговорността на държавата набъбва на 150 хил. лв.

Разследването срещу бившия кмет тръгва от анонимна жалба преди 11 г.

за аферата, станала известна като "Батко и Братко" в доспатски вариант, тъй като строителните дейности са извършвани от фирмата на брат му ЕТ "Долчо".

Бившият кмет претърпява дълъг и шумен съдебен процес по обвинение за нереализирано строителство през 2006 г. на екопътека и велоалея, с което е ощетил родопската община с близо 163 хил. лева.

За изграждането на 43-километрова екопътека от Доспат до село Гела на община Доспат били отпуснати по програма ФАР 191 713 евро. По проекта трябвало да се направят туристическа и велоалея, туристически информационен център, информационни табели и заслони. Проектът е бил спечелен пред МРРБ от фирма "Бетонстрой", Мадан.

Според разследващите Долев е успял да убеди шефа на маданската фирма Недялко Андреев, че сроковете за изпълнението са кратки, а санкциите при забавяне - много сериозни. Той съдействал за намиране на подизпълнител, който да извърши дейностите по проекта.

Андреев се притеснил, че няма да може да реализира проекта, и така бенефициент се оказва "Екоинвеста" ЕООД - село Патриарх Евтимиево.
Янчо Жечев от "Екоинвест" обаче не разполагал нито с необходимата техника, нито с работници, които да извършат дейностите.

Така Жечев сключил договор с ЕТ "Долчо", управлявана от брата на екскмета Ефрем Долев, за извършване на дейности на стойност 162 хил. лв.
Прокуратурата тогава твърдеше, че умишлено е търсен посредник за фирмата, за да се облагодетелства семейната фирма на Долеви чрез използване на служебното положение на баткото Красимир. 

Бившият кмет на Доспат  Красимир Долев
Бившият кмет на Доспат Красимир Долев

Фирмата на братята реално прави 59 км екопътека от Доспат до Гела, тъй като в проекта е записано, че разстоянието е 43 км, но било мерено по карта.
В проекта влизало и поставянето на прозорци, плочки отпред и облицовка на стени на читалището в село Гела, както и оборудването на туристически информационен център.

Според хората в Гела работата не е извършена качествено. От общо 20 прозореца на читалището само 4 били отваряеми, а останалите - неотваряеми, за да се спестят пари.

"Теренът е пресечен и се наложи да заобикаляме на някои места. По отсечката има построени общо 4 покрити заслона с по две пейки и маси, като първите два са почти в населените места Доспат и Гела.

Сложихме керемиди на покривите, но ги изпокрадоха от два от заслоните и се наложи да се поставя покрив, който е по-скъп от керемидите, записани в разчетите на проекта", обясни пред "24 часа" тогава Ефрем Долев.

Неизвестни изпотрошили в гората табели, жалони, кошове за боклук,

барбекюта и други материали, които били купени, но при проверката вече не били налични. Разследващите не повярвали на обясненията на братята, че действително ги е имало.

На Красимир Долев е наложена парична гаранция от 10 хил. лв. и забрана да напуска страната.
На първа инстанция кметът е оправдан по наказателното дело. Втората инстанция обаче отменя присъдата и връща процеса на прокуратурата заради процесуални нарушения.

През 2012 г. обвинителният акт е внесен за втори път в Смолянския окръжен съд, като тогава заедно с Долев пред съда са изправени Недялко Андреев, Янчо Жечев, както и изпълняващият инвеститорски контрол на обекта Кемал Бошнаков от доспатското село Бръщен, който по това време бил служител в общината.

Четири години по-късно Апелативният съд в Пловдив отменя частта, в която Долев е бил оправдан, но прекратява делото в нея поради изтекла абсолютна давност за наказателно преследване.

Делото стига до Върховния касационен съд,

където съдиите оправдават кмета и наказателното производство е окончателно прекратено.

Красимир Долев завежда дело срещу прокуратурата, настоявайки за обезщетение от 100 хил. лв. Първата инстанция отсъжда 60 хил. лв., но Апелативният съд в Пловдив завишава сумата с 20 хил. лв.

Окончателният размер на обезщетението за незаконно воденото наказателно производство, което прокуратурата дължи на бившия кмет, е 80 хил. лв. плюс 70 хил. лв. лихви върху главницата - общо 150 хил. лв.

"Това е една морална победа. Делата ми съсипаха живота. Едва оцелявам", заяви Долев. Той напомня, че след като започва наказателното производство, семейната фирма, чрез която с брат му са развивали бизнес, преустановява дейността си. Бил принуден да затвори дърводелски цех и бензиностанция заради обществения отзвук.

Не можел да обслужва кредита си за построяването им и дори се стигнало до продажба на семейното жилище.

"Освен в личен план това незаконно дело ми попречи и на политическата кариера - целта беше да не стана отново кмет", добавя той.

Долев бе избран за кмет от НДСВ през 2003 г. и на изборите през 2007 г. при опит за втори мандат, издигнат от същата политическа сила в коалиция с БСП, остана на второ място.

Всички оправдани завеждат дела за имуществени и неимуществени вреди. Кемал Бошнаков получава 26 хил. лв. обезщетение, а Янчо Жечев - 30 хил. лв. вместо исканите 50 хил. лв.

Видео

Коментари