Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

България ще харчи повече за отбрана и ще прави повече оръжия за Европа (Обзор)

Росен Желязков и Антонио Коща разглеждат боеприпаси в завода “Арсенал” в Казанлък. Снимки Министерски съвет
Росен Желязков и Антонио Коща разглеждат боеприпаси в завода “Арсенал” в Казанлък. Снимки Министерски съвет

Вадят от дефицита в бюджета военните разходи по европрограми

България ще увеличи разходите си за отбрана и ще опита да вдигне военното си производство за Европа. Това обеща премиерът Росен Желязков, след като заедно с председателя на Европейския съвет Антонио Коща посетиха едно от най-големите военни предприятия у нас - “Арсенал” в Казанлък. Коща е на тридневна обиколка у нас, придружаван от премиера.

През тази година разходите за отбрана са над 2%. Намеренията ни е да се увеличат, като се възползваме от възможността да се задейства клаузата за изключване от дефицит на проектите за превъоръжаване, които се изпълняват по инициативите на Европейския съюз за съвместно придобиване, обяви Желязков.

Това означава, че направените по европейски програми харчове няма да влизат в държавния дефицит. Но не се отнася за сделки с трети страни, какъвто е например договорът със САЩ за самолетите F-16. Чрез тази дерогация държавата ще може да инвестира повече в отбрана, при условие че това не застрашава фискалната устойчивост. Допълнителните инвестиции ще бъдат до 1,5% на годишна база от БВП за срок от 4 г., като референтната година е тази преди войната в Украйна, обясни премиерът. За 2025-а за отбрана са предвидени 2,09% от БВП.

Посещението на Коща в Казанлък е свързано с усилията на България да покаже производствения си потенциал в сферата. Преди месец Европейската комисия обяви план за инвестиции в отбраната за 800 млрд. евро след встъпването на власт на Доналд Тръмп. Отделно пък той самият настоява партньорите от НАТО да увеличат разходите си за отбрана - за тази година ще се обсъжда те да нараснат до 3-3,5% от БВП. А на този фон България опитва да се докаже като държава с възможности да удовлетворява по-голяма част от европейските военни нужди.

“Развитието на предприятия като “Арсенал” допринася за засилване на отбранителния капацитет на България и за утвърждаването ѝ като активен партньор в рамките на Европейския съюз. Специално внимание беше отделено на възможностите, които се откриват пред българската индустрия чрез новата Европейска индустриална отбранителна стратегия и предстоящите програми за финансиране”, се казва в съобщението на Министерския съвет.

През март 2023 г. в България дойде тогавашният еврокомисар по отбраната Тиери Бретон. Той посети ВМЗ - Сопот, и още две неназовани предприятия, за да провери може ли България да увеличи производството си на амуниции. По-късно Бретон коментира, че държавата ни може бързо да увеличи производствения си капацитет, както и че тук намерил точно

боеприпасите, които в ЕС са необходими

И Коща останал с добри впечатления от видяното в Казанлък, стана ясно от думите му: Конкурентоспособност и отбрана са най-важните приоритети за ЕС. Инвестицията в сферата не само гарантира нашата сигурност, но също така създава работни места. Гарантира развитието на районите и всъщност промотира нашето развитие. “Арсенал” е пример за това как се обединяват целите за отбрана и конкурентноспособност. Вдъхновяващо е да видя как икономиката на България се развива.

В програмата му у нас влизат обекти, свързани с дългосрочните планове на Брюксел: разговор с Желязков за напредъка на България за влизането в еврозоната в неделя; в понеделник - военният завод в Казанлък и иновативен проект за изграждането на по-зелен и технологичен континент; а за финал - институтът за изкуствен интелект INSAIT в София. Коща се срещна и с президента Румен Радев.

В Стара Загора двамата с премиера са посетили Центъра за аквапоника към Тракийския университет - образователен, изследователски и индустриален проект за контролирано екопроизводство, на площ от 4000 кв. м. Това е първият проект от такъв мащаб в Източна Европа с потенциала на аквапонното производство, което е целогодишно, органично и високоефективно. В него

риба и растения виреят в една екосистема

и се цели максимален целогодишен добив при минимално потребление на вода.

Учени от института за изкуствен интелект и от екипа на българския суперкомпютър Discoverer пък наскоро бяха одобрени за изграждане на една от първите фабрики за изкуствен интелект по европейска програма. Шефът на Европейския съвет ще е в INSAIT във вторник.

Това не е първата среща на Желязков като премиер с Коща. Дни след встъпването си в длъжност той замина в Брюксел, където се срещна с него, шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен и председателката на Европейския парламент Роберта Мецола, за да обсъдят съвместната си работа и приоритетите на новото редовно правителство.

Видео

Коментари