Китин Муньос на 66 г. в първото си интервю у нас пред "24 часа": Калина ме спечели със смелост и красота
- Най-опасните ми приключения са среща с арабски пирати по Нил, нощна буря с 15-метрови вълни, когато мачта падна върху главата ми, ремонт на тръстиков сал във вода, пълна с акули
- Любимата ми българска дума е семейство
Авантюрист, с приключенски дух. След като премина през Нил с кану, Средиземно море с уиндсърф, прелетя над Мароко с ултралек самолет и живя с местните на остров Фиджи, испанският мореплавател Антонио Хосе Муньос Валкарсел, известен като Китин Муньос, се врече във вечна любов на княгиня Калина - любимата дъщеря на Симеон Сакскобургготски. Двамата сключиха брак на 26 октомври 2002 г. в Царска Бистрица. Преди дни, на 19 ноември, офицерът от специалните части на испанската армия навърши 66 години. По този повод даде първото си интервю пред българска медия за "24 часа - 168 истории".
- Г-н Муньос, преди няколко дни навършихте 66 години. Честито! Как отпразнувахте рождения си ден?
- Със семейството ми, със съпругата ми Калина и сина ми Симеон.
- В какво семейство израснахте и какво дете бяхте?
- Майка ми Изабел Валкарсел Муньос беше дъщеря на лекар. От страна на майка си тя е от заможна фамилия. Семейството ѝ притежава изключителна компания, която продава автомобилни масла и различни петролни продукти. От страна на баща ми прадядо ми е бил важен военен географ в края на XIX век. Дядо ми беше военен лекар, директор на военната болница Gomez Ulla в Мадрид. Прачичо ми беше генерал-майор, военен губернатор на Ла Коруня и адютант на Негово Величество крал Алфонсо XIII.
Баща ми Луис Муньос Себриан беше офицер от армията.
Той се сражава в Гражданската война, в Синята дивизия (военна част от испански доброволци, служещи във Вермахта на нацистка Германия на Източния фронт по време на Втората световна война - бел. ред.), в Русия и е бил дислоциран в Африка повече от 20 години, в групата за номадски войски и Indigenous Affairs Group, в град Сиди Ифни (Мароко), където съм роден.
- Кога се зароди любовта ви към морето и приключенията?
- Мисля, че идва от факта, че съм роден в Африка и съм прекарал детството си в Сахара. Още от дете, тийнейджър и после, когато навърших пълнолетие, се почувствах привлечен от приключенията и отдалечените места.
- Какво е да прекосите Нил с кану, Средиземно море (от Монте Карло до Тунис) с уиндсърф и Испания и част от Мароко с ултралек самолет?
- Това са много силни, прекрасни усещания, които трябва да се почувстват, трудно е да се обяснят.
- Вие също сте живели с местната общност на островите Фиджи. Какво прави тези хора уникални?
- Имах късмета да живея с местните жители на Фиджи през 1982 г., когато на туристите все още не им беше позволено да нощуват на други освен на двата големи острова. Тези хора живееха изолирано в един райски свят без почти никакъв контакт с туристи. Те бяха естествени.
- Кое е най-опасното приключение в живота ви?
- Много са. Среща с арабски пирати на Нил през 1983 г., авиационен инцидент с ултралек самолет след пресичане на Гибралтарския пролив,
нощна буря с 15-метрови вълни
между Маркизките острови и Таити, където мачтата падна върху главата ми, и така нататък.
- Опитахте се да стигнете от Япония до Великденския остров, но салът ви се е счупил. Животът ви беше ли в опасност?
- Да претърпиш корабокрушение в средата на Тихия океан на тръстиков сал, винаги е опасно. Разбира се, че с екипажа ми можехме да загубим живота си. Три дни прекарахме в морето, преди да ни спасят.
- Кое беше най-трудното нещо за вас по време на прекосяването на Тихия океан с гумена лодка, която направихте в края на 90-те години?
- Беше на тръстиков сал, а не на гумена лодка. Отчупването на 30-метровия сал, от който останаха само 9 метра, беше много рисковано. Ремонтирахме сала във водата, която беше пълна с акули.
- Били сте в испанската армия и сте участвали в специални операции. Какви уроци ви останаха?
- Военните ценности! Другарство, лоялност, уважение към началниците, дисциплина, себеотрицание, дух на жертвоготовност, любов към знамето, страната и националните символи. Началникът на щаба на армията генерал Амадор Енсенат ме назначи за посланик на армията през 2023 г. На следващата година живях с моите колеги от Зелените барети с трите испански звена за специални операции, за да разбера каква е тяхната мисия в Ирак срещу терористите.
- Почти месец преди рождения ви ден се навършиха 22 години от сватбата ви с княгиня Калина. Какво си спомняте от този ден?
- Беше красив ден, приказна сватба.
- С какво княгиня Калина спечели сърцето ви и кое е най-ценното ѝ качество?
- Нейната честност, доброта, непринуденост, класа, смелост и разбира се, нейната красота. Изумен съм от любовта ѝ към България.
- Синът ви Симеон Хасан наследил ли е част от вашия приключенски дух?
- И от майка си, тя е голям авантюрист.
- От няколко години живеете в България. Харесва ли ви животът тук?
- Да, много. Чувствам се добре в България. Обичам нейната природа.
- С какво се занимавате в България?
- Опознавам страната и българите. Работя онлайн от офиса си.
- Разбрах, че учите български. Труден език ли е?
- Калина и Симеон го говорят вкъщи. Уча се точно толкова, колкото да се справям на ежедневна база.
- Коя е любимата ви българска дума?
- Семейство.
Трудните моменти на семейството
Княгиня Калина и съпругът ѝ Китин Муньос са преминали през немалко трудни моменти в живота си. Последното бе миналата година през август, когато дъщерята на Симеон Сакскобургготски катастрофира на изхода на паркинг в Боровец, а дрегерът за употреба на алкохол показа, че тя е била с 1,5 промила в кръвта.
На 9 април 2024 г. Калина бе осъдена на 8 месеца условно и глоба от около 18 хил. лв. Това наказание бе наложено след поправките в Наказателния кодекс от миналата година, които позволяват колата на виновния да бъде отнета. Когато шофьорът не е собственик на автомобила, той трябва да плати левовата му равностойност.
Два дни по-рано бе отслужена панихида по случай 9-годишнината от смъртта на княз Кардам. Смъртта му е другият преломен момент в живота на царското семейство. На 15 август 2008 г. към 14,50 часа на магистрала в близост до Мадрид първородният син на Симеон II губи контрол върху шофирания от него “Ягуар”. Автомобилът излита от пътя, удря се в дърво и се преобръща.
Престолонаследникът получава тежка черепно-мозъчна травма, много фрактури на ръцете и на гръбначния прешлен и изпада в кома. Мириам е със счупен лакът на едната ръка, счупени ребра и колабирал бял дроб.
Княз Кардам остава в будна кома близо 7 години. Той издъхва на 7 април 2015 г. в мадридската болница “Санчинаро”, в резултат на белодробна инфекция, която е следствие от дългогодишното му обездвижване.
Най-четени
-
Криминални архиви: Притискат наказателно Самоковеца, Фатик и братя Пехливанови
Текстът е от архива на "168 часа". Митичните фигури Косьо Самоковеца, братята Георги и Любен Пехливанови и Фатик Шабан са спирани и проверявани наказателно за по няколко часа в акции на полицията в
-
Мистериозна смърт на благодетеля на Бургас. Изгаря всичко, построено със завещаните от него 500 млн. евро
Името на Александър Георгиев-Коджакафалията не говори много на младите бургазлии. По-старите поколения го знаят като един от големите благодетели и дарители на града от началото на ХХ век
-
Галерия Албена Денкова посреща юбилей с държавна награда. Напоследък живее в Русия
В последно време за Албена Денкова не се говори много, защото от години с Максим Стависки работят в Москва. На рождения си днес обаче двукратната световна шампионка по фигурно пързаляне отново ще
-
Като говорим за туризъм, колко подобни туристически автобуса пътуват из България?
Като говорим за туризъм, колко подобни туристически автобуса пътуват из България? От едната страна са две седалки, от другата - една. И това е съществена част от усещането за хубавото преживяване
-
Чорапогащник - смешна дума. На турски е кюлотлу чорап
Най-смешната нова дума в българския език за някогашната стара емиграция беше ЧОРАПОГАЩНИК. Бях на едно коледно празненство в дома на богат българин в Рим. Имаше стари имигранти и имигрантки