Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Юлиян Попов - министър на околната среда и водите. 
СНИМКА: ГЕОРГИ КЮРПАНОВ
Юлиян Попов - министър на околната среда и водите. СНИМКА: ГЕОРГИ КЮРПАНОВ

Трябва радикално да променим системата на събиране на отпадъци. Това заяви министърът на околната среда и водите Юлиян Попов по време на днешния парламентарен контрол. Той отговори на въпрос на депутата от парламентарната група на „Възраждане“ Димчо Димчев относно нерегламентирани сметища в Кюстендил. По думите на министъра се очаква промяната да настъпи през 2024 г. Той каза, че е поел ангажимент за въвеждането на депозитната система.

За незаконните сметища в Кюстендил Попов напомни, че организирането и управлението на битови отпадъци се осъществява от кметовете. Това се случва в съответствие с изискванията на Закона и общинската наредба за управление на отпадъците. Кметът на общината отговаря за предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на забранени места, създаването на незаконни сметища и организиране на почистването им. Контролът е от регионалните инспекции по околна среда и водите (РИОСВ).

РИОСВ -София е извършила през последните 5 години 49 планови и извънредни проверки в различни населени места на територията на община Кюстендил. От 2019 г. до настоящия момент на кмета на община Кюстендил са съставени общо 30 акта за установяване на административни нарушения. Има 25 наказателни постановления на обща стойност 213 000 лв. От тях 21 са влезли в сила. 

Министърът нарече уникален проекта за доброволното изкупуване на понто-сарматски степи в приоритетното и застрашено местообитание от Натура 2000. По думите му планът се е сблъскал с доста сериозни проблеми. Попов разясни, че в крайна сметка се е приело проектът да бъде изпълнен по Оперативна програма „Околна среда“ (2014-2027). Това трябва да бъде съгласувано с управляващи орган на програмата. Като проблем министърът посочи, че имотите са разпръснати в землището на село Божурец, община Каварна, без обща граница помежду си. "Фрагментацията на имотите усложнява процеса", обясни той. 

За Националната кампания „Чиста околна среда“ Юлиян Попов заяви, че процедурата е подобрена, за да се гарантира повече прозрачност и предварителна яснота по отношение на проектите. "Ще включим допълнителен ресурс, за да няма забавяне", увери той.

От Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) обявиха преди дни началото на ежегодния конкурс за 2024 г., предава БТА. В рамките на националната кампания се допускат общини, кметства, кметски наместничества, училища, детски градини и Центрове за подкрепа на личностното развитие /Обединени детски комплекси.