Шумерски жреци преди 3400 г. строят храм над българския Клондайк
Повечето от тях се установяват на остров Сардиния, където изграждат точни копия на нашето култово съоръжение
Древните мигранти напуснали Двуречието в търсене на ценни метали
"Това е бунар, ма другарке". С тази фраза селянин, който копаел сепнал археоложката
Звучи невероятно, но в България има шумерски храм-кладенец, изграден преди цели 3400 години. Самата постройка е изумителна с невижданото си майсторство за нашите земи от онази епоха.
Със сигурност е бил дело на жреци, които, освен за култови цели, са го използвали и като древен календар, разказаха наши учени пред сп. „Космос”. На градежа посветените са оставили своите послания на клинопис, някои от които са се запазили по камъните до днес.
Открит е през 1971 г. от археоложката Димитрина Митова-Джонова край брезнишкото село Гърло и самата тя определя, че безценната находка е от периода XIV-XII век преди Христа.
„Подземният кладенец е най-древният култов каменен зидан градеж, оцелял у нас”, обясни пред сп. „Космос” Любомир Цонев от Института по физика на твърдото тяло при БАН, който вече над 20 години изследва мегалитите у нас и е създател на най-подробния сайт за тях. Заедно с колегите си Пенчо Маркишки от Института по астрономия при БАН и оптика и програмист Иван Кръстев те правят най-подробното съвременно изследване на култовия кладенец в планината над село Гърло.
Археоложката и учените са категорични, че става дума за шумерски храм-кладенец. Първо, защото той е почти същият като техните от района на Двуречието. Второ, траките нямат нито една подобна впечатляваща и своеобразна постройка, а и не фигурира в регистъра с тяхното наследство. Трето, уникалната находка е копие на над 60-те други в Сардиния, за които вече е установено, че са дело на шумери, мигрирали от Месопотамия към Европа.
„Нямаме колебания, че е шумерски, това е констатацията и на откривателката му”, допълва Цонев.
Тъй като учените са убедени, че е строен от жреци, то със сигурност някъде в долината, където има изобилие от водоизточници, трябва да е имало и шумерско селище. За съжаление, то все още не е открито, вероятно защото никой за тези 52 години не го е търсил.
Любомир Цонев се запознава с Джонова в периода 2003-2004 г. Успява да спечели доверието й и тя му показва безценните си артефакти, които е открила в храм-кладенеца, с надписи на клинопис. За съжаление те са фрагменти и само сериозно изследване на целия обект може да установи контекста и съдържанието им.
Докато си припомняла интересни факти от разкопките, Джонова споделила и една весела случка. При първоначалния оглед на находката тя започнала да обмисля хипотезата дали пък това не е някоя шахтова гробница с погребални урни в стените.
„Казваше, че много е внимавала нещо да не бъде откраднато от местните, които са й помагали – спомня си Цонев. - Мислела си, че там може да има и злато.”
Залисана в теорията си, тя изведнъж била сепната от един селянин, който, докато копаел, й подвикнал: „Това е бунар, ма другарке!”. „Едва тогава тя разбрала, че това е кладенец и че няма никаква шахта и никакви погребения”, усмихва се физикът.
Каква е била целта на култовото съоръжение и защо е на върха на планината, четете в брой 7 на сп. "Космос".
Най-четени
-
Проф. Георги Попов: Болните са най-заразни, преди да имат симптоми. Пийте хапчета срещу температура, кашлица и гърлобол
Болните хора са най-заразни, преди да имат симптоми, тоест в края на инкубационния период. Това каза в студиото на „Събуди се" по Нова тв специалистът по инфекциозни и вътрешни болести професор
-
Криминални архиви: Притискат наказателно Самоковеца, Фатик и братя Пехливанови
Текстът е от архива на "168 часа". Митичните фигури Косьо Самоковеца, братята Георги и Любен Пехливанови и Фатик Шабан са спирани и проверявани наказателно за по няколко часа в акции на полицията в
-
Мистериозна смърт на благодетеля на Бургас. Изгаря всичко, построено със завещаните от него 500 млн. евро
Името на Александър Георгиев-Коджакафалията не говори много на младите бургазлии. По-старите поколения го знаят като един от големите благодетели и дарители на града от началото на ХХ век
-
Галерия Албена Денкова посреща юбилей с държавна награда. Напоследък живее в Русия
В последно време за Албена Денкова не се говори много, защото от години с Максим Стависки работят в Москва. На рождения си днес обаче двукратната световна шампионка по фигурно пързаляне отново ще
-
Секретно 1952 г.: В таен план Сталин ни дава част от Македония
Смъртта му слага край на идеята СССР да нападне Югославия от наша територия След като на 10 януари КСНС при президента потвърди българската позиция относно започването на преговори за членство на