Кои са най-ценните витамини при опити за зачеване?
Когато една жена иска да стане майка, търси най-добрите начини, с които да зачене по-бързо. Воденето на менструален календар е първото нещо, с което тя да изчисли правилно овулацията си. Но преди това е добре да приема някои полезни витамини и минерали. С тях ще подготви своето тяло за новия живот.
Гинеколозите препоръчват на бъдещите майки да пият фолиева киселина поне 3 месеца преди първите опити с партньора. Освен нея трябва да взимат витамин D под формата на капки, омега-3, както и някои пренатални мултивитамини според нуждите на тяхното тяло. В комбинация със здравословно хранене, те създават благоприятна среда за правилното развитие на ембриона при евентуална бременност.
Основният проблем е, че повечето жени се сещат за витамини и минерали след като установят, че са бременни. Ала ако имат дефицит на някои от тях, това крие проблеми с невралната тръба на бебето и има риск от спонтанен аборт.
Кои са най-важните витамини за забременяване?
Фолиева киселина
Тя е най-важната добавка за зачеване и оформяне на плода през първите седмици от бременността. Спада към фолатите към групата на В-витамините. Трябва да се пие преди началото на опитите, защото помага на невралната тръба на бебето да се затвори правилно.
Малко жени получават достатъчно фолиева киселина от диетата си. Тези в репродуктивна възраст, които искат бебе, трябва да приемат до 400 мкг фолиева киселина дневно. За целта могат да пият и мултивитамини, които я съдържат.
Зелен фасул, боб, всички зеленолистни зеленчуци, както и зърнени храни, са най-богатите на фолиева киселина.
Витамин D
Мастноразтворимият витамин е жизненоважен за правилното производство на полови хормони. Той подобрява фертилитета и намалява възпалението в тялото. Особено при жените, страдащи от безплодие, приемането на витамин D не бива да бъде подценявано прeди опитите за зачеване.
Витамин D се пие след като предварително се изследва количеството му в тялото. Препоръчителната дневна доза за жените е до 4 капки на ден. Но при такива със сериозен дефицит, количеството може да е по-голямо.
Пълномаслени млечни продукти, мазна риба като сьомга, скумрия и риба тон, масло от черен дроб на треска, са най-богатите на витамина храни. За повишаване на нивото му помагат и разходките на открито, поне 15 минути, при това на слънце.
Витамини от група В
Смята се, че цялата група от витамини В помага на яйчниците да освободят яйцеклетка около овулацията. B6, например, повишава нивата на прогестерон, който е необходим за поддържане на бременността. Но преди зачеване е препоръчителен В12. Доказано е, че ниското му ниво в тялото води до безплодие, слаба подвижност на сперматозоидите и може да доведе до загуба на плода.
За да си набавите витамини от група В, яжте нахут, пълнозърнести храни, зеленолистни зеленчуци, месо и яйца.
Коензим Q10 (CoQ10)
Той насърчава здравето на сърцето, но подобрява и фертилитета - както при жените, така и при мъжете, искащи да имат потомство. Редовният му прием предпазва от оксидативния стрес, рушащ клетките и подобрява качеството на яйцеклетките и сперматозоидите.
Ще откриете коензим Q10 в продукти като риба, карантия като сърце и бъбреци, както и в пшеничния зародиш.
Желязо
Няма ли човек желязо, той няма и сила. А когато една жена иска да забременее, задължително е да провери нивото на желязото. Ако то е твърде ниско, има голяма вероятност да няма овулация понякога. С прием според нейните нужди (според изследванията), тя ще зачене по-лесно и износи здраво дете. Само трябва да има отстояние от млечни храни, защото те пречат на усвояването му от организма.
Храните, богати на желязо са месо, яйца, риба, боб, домати, цвекло, броколи, спанак, тиква, както и някои пълнозърнести.
Омега-3 мастни киселини
Тъй като тялото не ги произвежда естествено, се налага да ги приемаме под формата на добавки и храни, богати на тях. Те са особено важни, защото помагат на фоликулите на яйчниците да освободят яйцеклетки, увеличават притока на кръв към матката и балансират хормоните в женското тяло. Също имат положително влияние за развитие мозъка на бебето.
Ленено семе, ленено масло, сьомга, скумрия, треска, сардини, аншоа, херинга, орехи и яйца, са онова, което да включите в своето меню, за да си набавите омега-3.
Селен
Той подпомага подвижността на сперматозоидите при мъжете. Освен това насърчава метаболизма на естрогена при жените. Селенът е и мощен детоксикатор. Защитава яйцеклетките от свободните радикали, които могат да понижат тяхното качество и така да възпрепятстват зачеване.
Селен ще откриете в бразилски орехи, много зеленолистни зеленчуци, пълнозърнести храни и риба.