Георги Иванов на 82 г. - пред лицето на смъртта в Космоса с шеги за мустаците му под скафандъра
Първият ни космонавт можело да пропусне инфарктния полет от 1979 г. на “Союз-33”, защото не искал да смени фамилията си Какалов
В балистически спуск космонавтите понасят огромно претоварване, а отвън се виждат огнените пламъци на плазмата
Съветският летец космонавт Николай Рукавишников и българският космонавт майор Георги Иванов летят с кораба “Союз-33” към станцията “Салют-6”. Всичко върви по план, според който корабът трябва да остане 7 денонощия в Космоса, но на втория ден и едва двеста метра преди мястото на скачването основният двигател се изключва при маневри за сближаване.
“За първи път, и като че ли това беше единственият случай, стана толкова тежка авария, която изобщо постави под въпрос завръщането на космонавтите на Земята - пише ръководителят на полета на "Союз-33", съветският летец космонавт Алексей Елисеев. - Скачването беше невъзможно, а ние трябваше да решим как да спасим екипажа. Невъзможно е да ви разкажа с думи какво изпитвахме през онази нощ.”
Този инфарктен момент от 11 април 1979 г. смразява кръвта на Рукавишников и Иванов, които сякаш приемат края си и че ще останат завинаги там - в безкрайния Космос.
Обстоятелствата са на тяхна страна и 43 години по-късно първият български космонавт има възможност да отпразнува своя 82-ри рожден ден на Земята - заедно със своите внуци, правнуци, роднини, приятели и пчелите си. Никога няма да забрави обаче онзи миг на всепоглъщаща неизвестност.
Със себе си на орбиталната станция Иванов взема българския флаг, “История славянобългарска”, пръст от старата българска столица Плиска и от връх Шипка - символ на героизма за освобождението на България от османско робство.
След аварията екипът от СССР взема решение да се използват резервният двигател, малкият двигател и цялото гориво на борда, за да се излезе от орбита и да се започне движение към Земята. Резервният обаче също е засегнат. Налага се да бъде изключен след 180-186 секунди ръчно от Рукавишников. Това налага спускането да стане по балистична траектория. Влиза се в т.нар. балистически спуск, при който човешкото тяло понася страхотно претоварване. Огромно налягане - теглото се увеличава 8-9 пъти. Космонавтите са тренирани, но при претоварване 8 единици, и то само за 30 секунди. Тогава то е по-високо и е в продължение на 2 минути и половина.
“Така, за да не изгуби съзнание, човек трябва да поеме въздух и да спре дишането си през това време, което е цяла вечност - обяснявал е по-късно ген.-лейт. Иванов. - Претоварването е гърди - гръб, човек не може да си мести ръцете, всички предмети са залепени за седалката. Мускулатурата на човека не му позволява да вдишва, когато претоварването е повече от 4-5 единици. Ние задържахме дишането, но отдолу все ни викаха за връзка и на Николай не му издържаха нервите и им каза: “Замълчете, при нас претоварването е 6,5”. После отвън се виждаха огнените пламъци на плазмата, тъй като температурата там достигна 1800 градуса, а вътре се поддържа около 23-25 градуса.”
През целия драматичен полет пулсът на българина остава нормален и не се променя. В Космоса той и съветският му колега прекарват 1 ден, 23 часа и 1 минута, като правят 31 пълни обиколки около Земята.
След кацането се потвърждава, че ако и резервният двигател бил отказал, корабът е щял да се върти близо 4 месеца около нашата планета. Въздух в него е имало само за няколко денонощия, след което би навлязъл в плътната атмосфера и би изгорял.
“Николаевич ми сподели: “Мислех си, Георги, че ако се стигне до това, ще ти предложа да си направим другарски пир... и всичко да се свърши бързо и леко - няма да забрави Иванов. - Не бих се противопоставил на такова решение. Бяхме свикнали да мислим еднакво. И само еднакво можехме да си отидем от този свят”.
Не е писано. Управляваният от нашия космонавт космически кораб се приземява успешно на 320 км югоизточно от Джезказган.
“С невероятни усилия на техническата мисъл и човешката воля екипажът беше спасен - пише още Алексей Елисеев. - Анализирайки този сложен и извънреден полет, държавната комисия стигна до извода, че той е дал много важни данни за по-нататъшно развитие на космическите полети. А поведението на космонавтите беше преценено като мъжествено и единствено правилно”.
Екипажът получава зелена светлина да се върне у дома точно на 18-ата годишнина от излитането на първия човек в Космоса - Юрий Гагарин, в 13 часа на 12 април 1979 г.
“Включихме определени спускови програми. Внимателно наблюдавахме действието на системите за ориентация и стабилизиране. Облякохме скафандрите. Проверихме херметичността им - спомня си по-късно генерал-лейтенантът. - Центърът за управление на полета беше решил, че трябва да изпълним първия вариант с поправка: “Въвеждане в действие на резервния двигател”. В последната ни обиколка около Земята за най-приятна изненада получихме от главния ни ръководител по подготовката Владимир Шаталов данни за метеорологическата обстановка в района на очакваното приземяване. Със спокоен тон ни каза, че времето е отлично, вятърът е слаб, и допълни: “Чакаме ви с нетърпение”. След което шеговито нареди на Николай Николаевич да контролира зорко дали, като затворя скафандъра си, няма да притисна мустаците.”
Иванов е избран за този така специален полет от над 700 български военни летци, които подават заявление, когато през 1977 г. страната ни получава одобрение да изпрати свои кандидати в съветския Център за подготовка на космонавти “Гагарин” по програма на СССР за партньорство с приятелски държави. От всички желаещи след няколко седмици обстойни прегледи от лекарската комисия във Военномедицинската академия в София бива сформирана първата предварителна група, състояща се от 15 души. Кандидатите в нея заемат длъжности от командир на ескадрила до заместник-командир на полк. Впоследствие военните лекари извършват нов подбор, като избират едва 6-има: Александър Панайотов Александров, Георги Любенов Йовчев, Георги Иванов Какалов, Иван Наков, Чавдар Добрев Джуров и Кирил Радев, като последните двама отпадат по различни причини.
В Москва съветските лекари откриват сърдечен проблем на Георги Йовчев и той също отпада. Окончателно е взето решение основният кандидат да бъде Георги Какалов, а негов дубльор - Александър Александров.
Така България става шестата страна, която изпраща човек в Космоса. Налага се обаче смяна на фамилията на майора, защото в превод от руски глаголът “какать” има значение, което не било приемливо (означава “лайно” или “нечистотия”). Самият Иванов не разбира какъв е проблемът, тъй като с тази фамилия е летял много пъти в тогавашния Съветски съюз без никакви проблеми. Затова се противопоставя, но атаките продължават.
Няколко дни преди старта генералният конструктор - академик Глушко, ги извиква заедно с неговия командир Рукавишников и им показва заповед на българската правителствена комисия, в която черно на бяло пише, че при неподчинение се предлага да лети дублиращият екипаж. Тогава генералният конструктор казва: “Това е изискване не от наша, а от българска страна, желателно е да си смениш фамилията”.
И така той взема за фамилия името на баща си и дядо си.
Любопитно е, че неговата детска мечта била да бъде моряк, но започва да изучава парашутизъм, моторно и безмоторно летене в аероклуба в родния му град Ловеч. Баща му Иван Иванов Какалов е електротехник, а майка му Анастасия - домакиня. През 1958 г. Георги постъпва в Българската армия, а през 1964 г. завършва Военното училище в Долна Митрополия със специалност “Инженер-летец” и квалификация пилот I клас. Служи в БНА като пилот, старши пилот, командир на звено и командир на ескадрила. Член на БКП от 1968 г. Бил е депутат в 8-ото и 9-ото народно събрание (1981 - 1990), както и в 7-ото велико народно събрание (1990 - 1991).
След промените през 1989 г. се впуска в бизнеса и основава смесена българо-италианска авиокомпания “Сиджи Ер Карго”, която започва дейността си с нает от Якутия самолет. След прекратяване на италианското участие създава заедно с Лилян Тодоров авиокомпания “Ер София” (1991). Фирмата се занимава и с изграждането на голф игрища и хотели.
Бизнесът не се оказва по-безопасен по онова време от “разходките” в Космоса. През 1995 г. в офиса на “Ер София” акционерът Стоян Николов и съдружникът Георги Василев нахлуват с 13 въоръжени гардове от охранителна фирма, разярени по думите им от схеми в техен ущърб. Те задържат президента на авиационната компания Лилян Тодоров и космонавта Георги Иванов, както и няколко техни служители, сред които има бременна жена. Държат ги в една стая близо 18 часа, отрязват телефоните. Полицията атакува помещението и задържа Николов и Василев, както и гардовете, у които са открити 7 бойни пистолета “Зиг Зауер” и незаконен “Макаров”. Николов и Василев престояват близо месец в ареста на Първо РПУ в столицата и са пуснати под парична гаранция. На общо събрание двамата са изгонени от фирмата, а Николов иска 2 милиона долара за своя дял. Впоследствие Иванов и неговият съдружник продължават да развиват своя бизнес и инвестират в първото в страната голф игрище в Ихтиман, след което изграждат още такива комплекси.
“Този спорт натоварва всички мускули и е предизвикателство за ума”, казвал е Иванов.
През 2017 г. генерал-лейтенантът преживява инсулт. Една неделя през месец май той пада и си удря главата, без да губи съзнание, и получава травма на раменната става, но в онзи момент казва, че се чувства добре. Рано сутринта в понеделник става неспокоен и възбуден, след което е приет във ВМА и е поставен в медикаментозна кома. Лекарите тогава обясняват, че той също така има сърдечна аритмия, която е предпоставка за подобни последици, но животът му е вън от опасност и няма критично увреждане на мозъка. Състоянието му се стабилизира и е изписан още в началото на юни.
В личен план първият ни космонавт открива любовта на живота си от втория опит. Първо минава под венчилото с Наталия Русанова, с която имат дъщеря - Ани. Бракът им се оказва не особено успешен, а Иванов открива хармонията на семейните взаимоотношения с настоящата си половинка Лидия. Двамата имат син Иван, който се ражда през 1984 г. Семейството се радва на внуци и правнуци.
Този април по повод на 43 години от най-сложната мисия в живота му, а именно полета в Космоса, той сподели кадри как учи на пчеларство малкия Георги, кръстен на него.
Най-четени
-
Проф. Георги Попов: Болните са най-заразни, преди да имат симптоми. Пийте хапчета срещу температура, кашлица и гърлобол
Болните хора са най-заразни, преди да имат симптоми, тоест в края на инкубационния период. Това каза в студиото на „Събуди се" по Нова тв специалистът по инфекциозни и вътрешни болести професор
-
Криминални архиви: Притискат наказателно Самоковеца, Фатик и братя Пехливанови
Текстът е от архива на "168 часа". Митичните фигури Косьо Самоковеца, братята Георги и Любен Пехливанови и Фатик Шабан са спирани и проверявани наказателно за по няколко часа в акции на полицията в
-
Мистериозна смърт на благодетеля на Бургас. Изгаря всичко, построено със завещаните от него 500 млн. евро
Името на Александър Георгиев-Коджакафалията не говори много на младите бургазлии. По-старите поколения го знаят като един от големите благодетели и дарители на града от началото на ХХ век
-
Галерия Албена Денкова посреща юбилей с държавна награда. Напоследък живее в Русия
В последно време за Албена Денкова не се говори много, защото от години с Максим Стависки работят в Москва. На рождения си днес обаче двукратната световна шампионка по фигурно пързаляне отново ще
-
Секретно 1952 г.: В таен план Сталин ни дава част от Македония
Смъртта му слага край на идеята СССР да нападне Югославия от наша територия След като на 10 януари КСНС при президента потвърди българската позиция относно започването на преговори за членство на