Дамян Дамянов: Съветските резиденции бяха по-скромни от нашите
- Господин Дамянов, още от дете сте почивали със семейството на Живков, какви са спомените ви от строителството на резиденциите?
- Началото на строителството е постепенно и започва от 1951 г. Ако караме подред - 1952-1953 г. се построи резиденция "Лозенец". Беше много хубава и от нея са снимките ми с Гагарин, защото беше настанен там, а приемите му бяха във "Врана". Интересното е, че във "Врана" почти никого не настаняваха, защото имаше много спомени от царско време и никой не искаше да създава асоциации с миналото. Някъде все ще се покаже Борис III, Фердинанд, някой вензел, букви в стените или друг знак, който не е бил заличен. Макар че все пак бяха взели мерки – примерно в рамките, където са били царските портрети, бяха сложили Маркс, Енгелс и Ленин.
През 60-те вече започна строителството на прекрасни нови резиденции. Още в стария комплекс в "Бояна" се построи резиденцията на Тодор Живков с врачански камък и той си живееше там със семейството до построяването на новата. После от 1972-1974 г. се пусна резиденция "Бояна", която имаше два огромни дома, и още
седем постройки
с по 5-6 апартамента
Но и в цялата страна. Толкова са много, че е трудно да се изброят дори най-хубавите от тях. В Арбанаси имаше хотел, направен 1975-1976 г., в парка "Липник" край Русе - прекрасна резиденция. Също във Вонеща вода, на Шабла имаше някаква вила. Във Велико Търново имаше поне две резиденции, а и в Родопите - няколко. На Слънчев бряг Живков ползваше един много хубав хотел - "Чайка", откриха го през 1965 г. Построи се още и вълшебната резиденция "Хисаря". Беше фантастична с балнеосанаториум и всичко необходимо. Във Велинград пък се издигна дом на ЦК на БКП "Чайка" и отделно дом на Министерския съвет. Резиденцията в Наречен, която е на един хълм и също е много хубава. В Сандански издигнаха една специално за Живков, която струваше 18 млн. тогавашни лева. Накрая през 80-те години се появи и тази в "Банкя", която също глътна много пари. Живков винаги обичаше да спи на теферич – извън центъра на София. Не знам защо, но се страхуваше да остане нощем в града.
- Ходили сте и в другите "братски" страни, какви бяха резиденциите там?
- Едно сравнение – когато баща ми беше на върха си, бяхме поканени на почивка в Съветския съюз. Тогава ни заведоха в "Ленинские горы", където живеят членовете на Политбюро и настаняват само чуждестранни гости. Там бяха едни постройки предимно от дворянско време и съветски от 30-те и 40-те години. Много по-скромни бяха от нашите, но имаха стил, имаха класа, аристократизъм – пердета, огромни дъбови маси, грамадни библиотеки, кресла, канапета, билярд... Като за великани. Всичко "болшое", но нямаше много какво да се яде – храната само внос от България. Чехите също имаха, но те са още от Средновековието и Възраждането и са в много красив стил. Докато нашите превъзхождаха съветските като мащаби и като количество, но за една малка България това е непосилен разход.
- Как се определяше кои функционери къде да почиват?
- Имаше много строга йерархия, подобно на тази във френския двор навремето. Луи ХIV създава специално министерство за титлите, привилегиите, пенсиите и подаръците, а при нас също имаше нещо като отдел в ЦК, който решаваше. Така според установения ред тези, които почиваха в "Евксиноград", са длъжни поне веднъж по време на смяната си да отидат на посещение при по-малките шефове. Ако желаят, и те правят бригада – обикновено за събиране на плодове и зеленчуци. И обикновено никой не отказваше – колко е да съберат по една щайга. Тези, които са на Ривиера, могат да отидат на Дружба, но по-ниското ниво не може да отиде на по-високото, да речем, в "Евксиноград".
- Но по морето бяха построени и много други...
- Да, разбира се. На Приморско беше "Перла". Започнаха я някъде през 1972-1973 г. и я завършиха 1978 г. През 1985 г. започнаха и "Перла 2" на другия залив, но не успяха да я завършат, защото глътна много пари.
През 1951 г. непосредствено преди Златни пясъци се построи дом №1 на скалите в много хубав култовски стил и Вълко Червенков е почивал там. След това започнаха в по-ниската част да израстват ресторант, спортен комплекс и общо шест дома. В тях настаняваха членовете и кандидат-членовете на ЦК и министрите.
1973 г. започна да се строи хотел "Империал", който сега се нарича "Ривиера", и беше завършен през 1976 г. В него беше по-луксозно и той вече можеше да приема
и членове на Политбюро
Беше с парк в самата гора на огромна територия. Беше специален комплекс за малко по-ниското ниво на ЦК на БКП, където сега е Ривиера. Бил съм и там три години на детски лагер и отделно две години като почиващ. Почивахме заедно с децата на други известни хора като Иван Пръмов, Георги Боков, Милко Балев... Имаше възпитатели и възпитателки. Около целия комплекс, в който беше и лагерът, имаше ограда и денонощна охрана, изключено беше външни хора да влизат там.
За по-малките шефове – обслужващ персонал на ЦК и окръжните комитети, се построиха в северната част на Дружба (сега Св. св. Константин и Елена) няколко почивни станции. Дом №1 го дадоха на Министерския съвет. През 1969 г. построиха дом №2, дом №3 бяха едни вили на баира, в които само ергени и моми искаха да почиват. Дом №4, ако не се лъжа, го купи Гергов и след това го бутна, дом №5 беше по-луксозен с балнеосанаториум, а най-добър беше дом №6 за чужди гости и за членове на ЦК. Към всеки дом имаше стол, а отделно имаше и общ.
- Как се осигуряваше теренът за строителството на резиденции в най-хубавите кътчета на България?
- Много лесно. Имаше например и две къщи в Стария Созопол. Някъде през 70-те години тайно ги национализираха. Идва група от УБО и казва на собствениците – ние ви обезщетяваме с апартамент в еди-кой си блок на еди-кой си град, а тези стават наши – нищо не можеш да кажеш.
По принцип първо има предложение от УБО, а накрая Политбюро решава – примерно 200 декара се взимат и край. Собствениците се обезщетяват с по 10 лева на квадрат и замлъкват. Който много протестира, по бързата процедура го изселват като "враг на народа".
От 70-те години има тайно решение към всеки обект да се строят противоатомни скривалища. Така че под всичките големи домове има тунели и тайни помещения за военните, които стоят заключени.
- Имаше и много ловни стопанства.
- Да. "Воден" например беше специално построено за Чаушеску и Живков. Защото в Румъния, когато ходеше на лов, и той беше канен в подобни. Брежнев също идваше. Отдават му се почести, ордени "Герой на НРБ" и той казва: "1 милиард преводни рубли подарък за България!", а те са ни обрали предварително.
Най-четени
-
Галерия Истината за Народния съд: Издава 2618 смъртни присъди, а в Нюрнберг срещу висши нацисти най-тежките наказания са само 12
Декларацията на социалистите, в която наричат Народния съд "необходимо и неизбежно правосъдие", неслучайно предизвика бурен скандал и доведе до отстраняването на нейния автор Валери Жаблянов от поста
-
Галерия Как БКП воюваше с джаза
В първите години след войната в България се разиграва изключителна драма. Въпреки купонната система, мизерията и строгите ограничения, налагани от тоталитарната власт, младежите
-
Полковник неволно издал на СДС, че на "Раковски" 134 има бръмбари
Призракът на Държавна сигурност преследва младия СДС, чиято сграда служебното правителство даде на Европейската прокуратура, още преди създаването му. Подозирали, че ги подслушват
-
Галерия Трите битки с рака на Оливия Нютън-Джон и кошмарът 1992-ра
Актрисата забранила на лекарите да ѝ казват колко време ѝ остава Губи сестра си и кръщелницата си, но не пада духом Работник се самоубива в една от спалните в имението ѝ
-
Галерия Уилсън спасява България, граф Игнатиев лъже, за да обесят Левски
На нас графът ни каза, че съдим обикновен крадец, а то какво било, изригва хаджи Иванчо Пенчович, когато разбира, че пращат на смърт Апостола 8 града, улици, села