Единственият играч с 6 купи на европейските

шампиони и 10 еврофинала си отиде на 88 години

На 88-годишна възраст си отиде една от най-големите легенди на "Реал" (Мадрид) - Франсиско Хенто, а настоящите играчи на гранда трябваше да излязат на "Сантяго Бернабеу" и да играят. В памет на големия Пако Хенто на митичния стадион бяха изложени всичките 23 трофея, спечелени от легендата с бялата фланелка. Играчите се снимаха с тях, а феновете направиха своеобразен лик на звездата от миналия век. Сякаш

две различни магии властваха на стадиона

в неделния следобед. Едната сякаш запечатваше вратата на гостите от "Елче", за да не могат звездите на "Реал" да отбележат. Другата бе свързана с "духа на Франсиско Хенто" и в последните осем минути "лос бланкос" все пак намериха верния път към мрежата и избегнаха загубата. Въпреки че "Реал" смазваше своите гости, при единствената си атака за първото полувреме "Елче" излезе напред в резултата. Минути по-рано Карим Бензема изненадващо за всички пропусна дузпа, като стреля над вратата. Натискът на лидера в Ла Лига не стихваше, но при една рядка контраатака "Елче" отбеляза и второ попадение.

Сякаш всичко на терена бе срещу 13-кратния европейски клубен шампион - особено когато реферът

странно отмени решението си

да даде втора дузпа за "Реал", след като разгледа на ВАР ситуацията за нарушение срещу Еден Азар в наказателното поле.

Но кралете твърдо бяха решили, че мачът в чест на Пако Хенто няма как да бъде загубен. Неспирният стихиен натиск на белите все пак доведе до втори наказателен удар, от който Лука Модрич намали резултата, а в последните минути на продължението Едер Милитао възкреси домакините, като с глава направи 2:2. Така, макар и не с три, а само с точка след героичното равенство, "Реал" (Мадрид) запази разликата пред втория "Севиля" на 4 точки и е абсолютен фаворит за спечелването на 35-а титла в Ла Лига. За да избегне поражението в последните минути, на колоса от испанската столица му бяха нужни цели 23 удара в посока гостуващата врата - точно толкова, колкото са и трофеите на Пако Хенто на "Сантяго Бернабеу".

Ако се върнем към 1960 г., ще видим, че

покойната легенда

също играе

в мач срещу "Елче" и отборът отново вкарва 2 гола на "кралете".

В онази шампионатна среща обаче "Реал" (Мадрид) печели с умопомрачителното 11:2, а Хенто бележи в срещата

юбилейния си гол номер 50

с бялата фланелка.

Пако е известен най-вече с това, че е единственият футболист в историята, ставал европейски клубен шампион цели 6 пъти. Неговите успехи и влияние върху славното минало на "Реал" обаче далеч не се изчерпват с това грандиозно постижение.

Той е пети по брой изиграни срещи за "лос бланкос" и седмият голмайстор в историята на отбора. На терена Пако Хенто е играел в лявата зона на атаката с номер 11, а неговият прякор бил Бурята от Кантабрия, тъй като легендата бягал 100 метра за 11 секунди. Още по-впечатляващ е фактът, че той почти дублирал постижението дори когато е с топка в крака. Отличавайки се с брилянтен дрибъл и убийствен нюх към гола, Хенто е истинско страшилище през 50-те и 60-те години. Играещ рамо до рамо с останалите мегазвезди Алфредо ди Стефано, Ференц Пушкаш и Раймонд Копа, той печели пет пъти поред купата на европейските шампиони в нейните дебютни пет издания. Пако е единственият обаче, който освен петте поредни купи печели и шестата през 1966 г. Друг

негов смразяващ рекорд

са общо 10-те европейски финала, в които играе - 8 за КЕШ и 2 за КНК.

Попаднал в класацията на най-добрите 11 в света от 1960 до 1962 г., Франсиско Хенто печели и рекордните 12 титли в Ла Лига с "Реал" (Мадрид). За сравнение градския съперник на отбора - "Атлетико" (Мадрид) има с една по-малко. Всъщност на фона на доминацията в испанския футбол 11-те титли на "Атлетико" не са никак малко, но само показват какъв е статутът на мегазвездата Хенто. Последният трофей с любимия клуб Пако печели през 1970 г., когато като капитан

извежда “Реал”

до триумф

във финала за купата на краля срещу четвъртия най-успешен испански тим - Валенсия.

Именно неговият рекорд на играч с най-много трофеи за мадридския гигант бе изравнен от сегашния капитан на отбора - Марсело, само два дни преди смъртта на големия Пако Хенто. "Реал" завоюва суперкупата на Испания след лесен успех над "Атлетик" (Билбао) във финала, а купата бе именно отличие номер 23 с бялата фланелка за бразилеца.

Връзката на великия Франсиско Хенто с колоса от Мадрид далеч не свършва с неговото оттегляне от терена и края на кариерата му. Племенниците му Хосе Луис Йоренте, Пако Йоренте и Хулио Йоренте също носят бялата фланелка - първият се състезава за баскетболния тим на "Реал", а останалите като великия си чичо играят за футболния тим.

Синът на Пако Йоренте - Маркос, накара Хенто

да се просълзи

от гордост,

макар и играейки за другия мадридски гранд. Всъщност роденият през 1995 г. Маркос Йоренте е юноша на "Реал" и е част от състава, спечелил 13-ата Шампионска лига през 2018 г., но след това преминава в "Атлетико" (Мадрид). Пако Хенто никога няма да забрави как неговият племенник заминава за Албиона с отбора си и с един гол аванс в осминафинален мач реванш от Шампионската лига. Момчетата на Юрген Клоп обаче бяха фаворити и бяха готови на всичко за обрата, като само около месец по-рано те бяха постигнали 21 победи от 22 мача в английския елит. "Ливърпул" успява да заличи гола пасив, а когато бележи и 2:0 в продълженията, вече изглежда, че

резултатът е предрешен

Тогава настъпи най-важният миг за племенника на Пако. Само за няколко минути Маркос Йоренте простреля "смъртоносно" "мърсидайдци" от далечно разстояние. При това не веднъж, а цели два пъти, с което

на практика сложи точка на спора

В последната минута Алваро Мората заби поредния пирон в ковчега на машината на Клоп, вкарвайки за 2:3. Шестхилядната испанска агитка изригна в овации в чест на големия герой Маркос Йоренте.

Така, преди да напусне този свят в съня си на 18 януари 2022 г., великият Пако Хенто успя да види свой наследник да изгрее на европейската сцена в мач на най-високо ниво. Той успя да види и юбилейната 10-а Шампионска лига на "Реал" през 2014 г., както и трите поредни трофея от турнира под ръководството на Зинедин Зидан.