Казанова не понася Сен Жермен, но признава свръхестествените му способности

Сен Жермен изумявал, като казвал, че е на 300 г. и знае тайната на универсалната медицина
Легендарна личност, сравняван е с Казанова и алхимика граф Калиостро. Поради съперничество плейбоят не харесва графа, към когото изпитва нескрита неприязън, но не може да не признае в мемоарите си:
"Той ми се стори невероятен човек,
който винаги ме изумяваше. Твърдеше най-сериозно, че е на 300 години и знае тайната на универсалната медицина. Че е господар на четирите елемента и е в състояние да разтопи диаманти." В спомените си той описва мистериозния граф като изключителен маг, химик, композитор и музикант.
"Този човек бе наистина уникално явление, винаги готов да удиви и изненада света около себе си. Беше учен, лингвист, даровит музикант, рисуваше талантливо, познаваше химията и биологията, като мъж беше представителен, елегантен, привличаше неудържимо жените..." Това пише Казанова през 1757 г. в Париж, след като се запознава и за известно време общува с графа.
Графиня Д'Адемар пък споделя:
"Впечатляваше всички с големите си познания
в областта на медицината, биологията, химията, точните науки, владеенето на гръцки и латински. Хората се питаха
откъде се е появил този интересен мъж,
къде е роден, какъв е произходът му? Но той не даваше никакъв отговор на тези въпроси. Не знаехме дори малкото му име и точната му възраст. Изглеждаше дълго време на около 45 и много години след това не остаря. Хората стигнаха до заключението, че е пил някакъв еликсир на младостта и безсмъртието, който го предпазваше от болестите и старостта. Никога не боледуваше..."
Според редица свидетелства графът е живял най-малко 200 години, не остарявал или това се е случвало незабележимо. Запазени са много негови портрети, рисувани от съвременниците му, както и редица подробности за делата му.
Според мадам Помпадур, ако не били свръхестествените му способности, щял да бъде сметнат за дежурния луд в двореца. Но понеже непрекъснато изумявал събеседниците си, твърденията му се приемали абсолютно насериозно.
Поразявал със способността си да се появява по чудодеен начин – озовавал се направо в помещението, където били приятелите или домакините му. Никой никога не го бил виждал да минава през вратите или през официалния вход.
Имал феноменална памет
– можел да прочете няколко страници и с невероятна точност след това да ги възпроизведе. Разказвал с удивителни подробности случки от царуването на крале, живели преди стотици и хиляди години. Знаел тайни от дворовете на почти цяла Европа, за които дори съответните дипломатически и търговски представители си нямали понятие.
Чували го да казва: "Аз имам много имена. Посещавал съм този свят и преди катастрофата с Атлантида, която вие наричате потоп."
Най-четени
-
Галерия Семкарче става най-богатият българин, спонсор на БКП, офицер от ЦРУ
Човек без снимка, но с няколко имена, международен аферист, крупен банкер и финансист, тютюнев магнат, станал прототип на главния герой в романа "Тютюн", известен строител
-
Галерия Радичков с инфаркт от смъртта на Гришата и втори, щом разбира, че е в леглото, в което той е издъхнал
Григор Вачков пристига от Трънчовица с нищо освен куфар с хляб Ванга му казва да не пие вода от хладилника. Той престъпва заръката вечерта преди да получи фаталния инсулт Докато го оперират
-
Вуйчо ми се отказа официално от мен заради “Панорама”, повече не му проговорих
Взех модела на епистоларната форма от книгата “Писма до г-жа Z” на Казимеж Брандис Не знам какво накара Иван Славков да ми предложи да водя “Панорама” сам Президентът д-р Желю Желев първи
-
Галерия Умберто Еко: Защо не описах в "Името на розата" манастира на цар Симеон?
В него учениците на Кирил и Методий обучавали престолонаследника и монасите как да превеждат старинни богословски текстове Синът на Борис трябвало да стане патриарх
-
Галерия 8 особености доказват, че азбуката от IX в. е българска
Цар Симеон Велики въвежда официално кирилицата, но до XIV век в изворите се преплитат глаголически и кирилски букви Кирилицата като официална азбука е въведена първо в България от цар Симеон Велики