Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Проверяват "Големият КЕШ 2"

ЩЕДЪР: Водещият на предаването Орлин Павлов раздава големи награди.
ЩЕДЪР: Водещият на предаването Орлин Павлов раздава големи награди.

КОМИСИЯТА по хазарта и колегите им от Защитата на потребителите разследват тв шоуто "Големият КЕШ 2", което досега вървеше по PRO.BG. По случая работи и Главна дирекция борба с организираната престъпност. Във въпросното предаване се раздават парични награди на хора, които отговарят правилно на въпроси. Всеки зрител може да отговаря с sms, чиято стойност е 1,20. Колкото повече отговори, толкова по-добре, казват организаторите на играта. Те са регистрирали своето шоу като образователна викторина вместо като хазартна игра и с това си спестяват стотици хиляди лева, които трябва да влязат в държавата под формата на данъци. Според Асоциацията "Активни потребители" става дума дори за милиони укрити данъци.

"Когато говорим за викторина, се облага единствено наградата на участника. Когато е хазартна игра, се облага целият оборот на играта. Сами разбирате колко е съществена разликата как ще регистрирате своя игра", обяснява пред "168 часа" специалист от Комисията по хазарта. Шефовете на "Големият КЕШ 2" са решили, че ще им е по-изгодно да регистрират своята игра като викторина и по този начин да спестят стотици хиляди левове данъци. В момента sms-игрите се радват на огромен интерес. Десетки хиляди българи пращат по няколко есемеса, за да отговарят на сравнително лесни въпроси. Простите изчисления показват, че шоуто калкулира стотици хиляди левове печалба, но

държавата не може да си вземе своя дял

Преди няколко седмици Комисията по хазарта получава сигнал за странния статут на "Големият КЕШ 2" и започва проверка по случая.
"От Общите условия за участие в играта "Големият КЕШ 2", е видно, че са налице всички елементи на хазартна игра - залог, случайност в играта и печалба. Играта е хазартна по смисъла на чл. 2, ал. 1 от Закона за хазарта - за провеждането й следва да се получи разрешение от Държавната комисия по хазарта (ДКХ). Устройването на хазартни игри, без съответно разрешение от Държавната комисия по хазарта е престъпление по чл. 327 от Наказателния кодекс. В момента инспектори на комисията извършват проверка, за да установяват лицата, които организират играта "Големият КЕШ 2", с цел образуване на административнонаказателни производства и налагане на административни санкции", се казва в официалния отговор на комисията до в. "168 часа".

На камък удариха всички опити на репортери на "168 часа" да се свържат с представители на фирмата-организатор на играта. Според страницата на "Големият КЕШ 2" в интернет шоуто се организира от фирмата "Уесбул инвестмънт лимитид", която е представена като инвестиционна компания, регистрирана в Европейския съюз. Тя е представлявана в България от търговски пълномощник, който е неоткриваем. В Търговския регистър няма данни за "Уесбул" или за техния търговски представител. Посочените адреси също се оказват грешни. Зад играта стои голям мобилен оператор, който отказва да коментира случая. Невъзможно е да бъде открит и човек от фирмата организатор на sms-играта, който да разясни на каква база "Големият КЕШ 2" е регистриран като викторина и дали това не е хитър ход да бъдат спестени солидните данъци, които трябва да бъдат платени на държавата.
Според Асоциация "Активни потребители" няма никакво съмнение, че в случая става дума за огромна далавера.  "Организираната игра е хазартна и компанията няма разрешение за нейното извършване. Сезирали сме Държавната комисия по хазарт за този случай. С казуса трябва да се заеме и министър Симеон Дянков, защото по този начин организаторите спестяват милиони от данъци. След като играта е викторина, с данък се облага само печалбата, а не целият оборот, както би трябвало да е. Играта има още няколко нарушения - в нея няма филтър за участие на лица под 18 години", казва председателят на Асоциация "Активни потребители" Богомил Николов.

Според Асоциацията самите зрители нямат никакви права, само задължения. Възражения от страна на участниците относно верността на отговорите не се допускат. Според Закона за хазарта викторината е игра, в която награда се печели чрез знания, а не благодарение на късмета.
"В този случай условието не е изпълнено", категоричен е Богомил Николов.
"168 часа" успя да се свърже с Константин Костов - управител на фирма "Делта Мобайл", която осигурява рекламната дейност на "Големият КЕШ 2".
"Нашата работа е да се договорим с телевизиите за рекламата на играта, да снимаме клипове и да намерим продуцентска къща, която да създаде самото предаване. През цялото време сме действали според закона. Не е моя работа да коментирам дали играта е викторина или хазарт. Знам, че при предишния вариант отново е имало проверки от Комисията по хазарта. На тях това им е работата. Поддържаме сравнително ограничени контакти с фирмата организатор Westbul. Срещнахме се през лятото и договорихме условията на съвместната работа. Доколкото съм запознат, те имат интерес да инвестират в България. Пак покрай създаването на проекта направих свои проучвания. "Големият КЕШ 2" много прилича на игрите с момичета, които ни обещават награди, ако отговорим на техните въпроси. Те също не са регистрирани като хазартни игри. Никога не бихме се захванали с нещо, ако не сме сигурни, че то отговаря на законите", категоричен беше управителят на "Делта Мобайл" Константин Костов.

Готвят промяна в закона

Проектът за изменение на Закона за хазарта, който трябва да превърне sms викторините в хазарт, от три години се съгласува с бизнеса, с комисии и министерства, но така и не стига до Министерския съвет.
"С конкретния случай не съм запознат, но Законът за хазарта трябва да се промени. С няколко народни представители вече се запознахме как е уреден въпросът в чужбина. Има идеи за усъвършенстване на закона с цел да се избегне точно това заобикаляне, но това ще стане през следващата година", коментира пред "168 часа" заместник-председателят на комисията по бюджет и финанси в парламента Димитър Главчев.

 

 

Видео

Коментари