Стивън Хокинг: Няма живот след смъртта. Това са само приказки
Прочутият астрофизик почина на рождения ден на Айнщайн
“Възприемам мозъка като компютър, който спира да функционира, когато компонентите му се износят. Няма рай или задгробен живот за развалени компютри. Това е само приказка за хора, които се боят от тъмното. Затова е важно да изживеем живота си добре, вместо да се надяваме на рая”, казваше великият британски астрофизик Стивън Хокинг. Той почина в съня си на 76-годишна възраст в дома си в Кеймбридж, съобщиха световните агенции. По ирония на съдбата един от най-известните учени след Алберт Айнщайн почина точно на 139-ия рожден ден на създателя на Теорията на относителността.
“Дълбоко сме опечалени от смъртта на нашия любим баща.
Той беше велик
учен и
изключителен
човек,
чиято работа и наследство ще живеят още много години”, пишат децата му Люси, Робърт и Тим.
Стивън Хокинг е роден на 8 януари 1942 г. в Оксфорд. На същата дата 300 години по-рано умира Галилео Галилей. Това съвпадение кара момчето да вярва, че съдбата сама е определила пътя му към науката.
Тя обаче решава да го изправи и пред огромно изпитание. Едва на 21 г., Хокинг заболява от амиотрофична латерална склероза, а по-късно губи способността да говори в резултат на трахеотомия. Голяма част от живота си той прекарва прикован в инвалидна количка, като общува с околните само чрез специално конструиран за него компютър.
Тежкото заболяване обаче не му попречи да стане един от най-известните съвременни физици теоретици. Автор е и на множество научно-популярни книги, сред които “Кратка история на времето”, станала международен бестселър.
“Моята цел е проста.
Искам да разбера
откъде произлиза
Вселената,
как и защо е възникнала и как ще настъпи краят ѝ”, казва Хокинг.
Първоначално той иска да следва математика в Оксфорд, но по това време учебното заведение не предлага обучение по предмета и Стивън Хокинг записва физика. След дипломирането си през 1962 г. учи и астрономия, преди да се запише в Кеймбридж, където изучава и космология.
Британецът е автор на теорията за изпаряването на черните дупки. Според нея черната дупка не само поглъща всичко около себе си, но и сама изпуска различни частици, които в крайна сметка водят до нейното изчезване. Излъчването на частици от черната дупка е наречено “излъчването Хокинг”. Едва 32-годишен, астрофизикът става един от най-младите членове на Кралското дружество - най-престижната научна институция на Великобритания. През 1979 г. той тръгва по стъпките на Исак Нютон,
ставайки Лукасов
професор по
математика
в Кеймбриджкия университет. Постиженията му през годините му носят огромен брой награди, но не и най-голямото признание - “Нобел”. Славата му обаче достига до сериала “Семейство Симпсън”, където той е изобразен да пие в бара заедно с Хоумър Симпсън и се готви да открадне идеята му, че Вселената има формата на поничка.
Прочутият астрофизик почина на рождения ден на Айнщайн
Хокинг получава възможността да тества гравитационните теории на Нютон през 2007 г., когато на 65-годишна възраст участва в полет, симулиращ условията на безтегловност. Ученият не възприема преживяването просто като подарък за рождения си ден, а като възможност да покаже, че инвалидността не е пречка за постигане на целите. Болестта не пречи на Хокинг да води и пълноценен личен живот. През 1965 г. ученият сключва брак с Джейн Уайлд, от която има три деца. Двамата се разделят през 1991 г. След развода им през 1995 г. Стивън Хокинг се жени за болногледачката си Илейн Мейсън. Бракът им продължава до 2006 г.
Известна тъмна нотка в блестящата биография на гения внася излязлата биографична книга на Уайлд в края на 90-те години. В нея бившата съпруга на учения го описва като тиранин у дома. Хокинг отхвърля твърденията, че е подлагал на тормоз бившата си жена.
Любовната им история е претворена във филма “Теорията на всичко” (2014). В образа на Стивън Хокинг се превъплъти британският актьор Еди Редмейн. Ролята му донесе награда “Оскар” за главна мъжка роля.
“Живях десетки години с перспективата за ранна смърт. Не се боя от нея, но и не бързам да си отида от този свят. Преди това имам да свърша толкова много неща”, сподели бележитият учен в свое интервю за в. “Гардиън” през 2011 г.
Геният: Ако искат да оцелеят, хората да напуснат Земята през следващите 200 години
Хората трябва да напуснат Земята през следващите 200 години, ако искат да оцелеят. Това бе едно от последните предупреждения, които Стивън Хокинг отправи към човечеството. Той призова хората възможно най-бързо да направят бази на Луната и да я колонизират заедно с Марс. “На нашата планета остава все по-малко място за нас, а нашите физически ресурси се изчерпват много бързо”, смяташе ученият. В. “Дейли мейл” обобщава с какво са били свързани най-големите му страхове за бъдещето.
Климатичните промени
Гениалният астрофизик се боеше много от глобалното затопляне. “Температурите се повишават, ледът се топи, горите се изсичат, животинските видове изчезват. Един ден Земята ще заприлича на Венера с жеги от 460 градуса по Целзий, ако не ограничим вредните газове. Следващия път, когато някой каже, че не вярва с глобалното затопляне, пратете го на Венера, аз ще поема разходите по пътуването”, казваше британецът.
Сблъсък
с астероид
Ако глобалното затопляне не разруши Земята, ще го стори удар на астероид. “Това не е фантастика. Гарантирано е по законите на физиката и на вероятностите - убеден е Хокинг. - Останем ли на Земята, рискуваме да изчезнем”. Физикът твърдеше, че хората навлизат в нова ера на космически пътешествия и заселване на подобни на нашата планета.
Изкуственият интелект
Теоретикът нямаше съмнение, че изкуственият интелект скоро ще достигне нива, при които ще се превърне в нова форма на живот, която ще надрасте човешките способности. Според него в един момент изкуственият интелект напълно ще измести хората. “Духът е пуснат от бутилката. След като някой създава компютърни вируси, не е далече времето, когато друг ще създаде изкуствен интелект, който се самоусъвършенства и възпроизвежда”, тревожеше се Хокинг.
Човешката агресия
“Ако мога да коригирам нещо в хората, ще ги избавя от агресията”, посочваше ученият. По времето, когато хората са живели в пещерите, да имаш повече храна, територия и партньор, с когото да се възпроизвеждаш, е било въпрос на оцеляване. Но днес този инстинкт може да ни унищожи, защото става все по-опасен с разработката на нови оръжия”, написа Хокинг във в. “Индипендънт”.
Нашествие на извънземни
Хокинг не се съмняваше в извънземния живот. Но за него това не беше повод за възторг. Ученият смяташе, че ако човечеството се срещне с много по-мощна цивилизация, е много възможно тя да гледа на него както хората гледат на бактериите.
Свръхнаселението
Човечеството може да изчезне и от катастрофа “направи си сам”, предупреждаваше Хокинг. Бързо увеличаващото се население води до липса на ресурси, да изчерпване на храната и водата, до нови болести, които могат да предизвикат непознати смъртоносни епидемии.
Физикът е медицинско чудо: лекари му даваха 2 години, бори се с болестта цели 55
Стивън Хокинг е истинско чудо на медицината, признават специалисти. Когато през 1964 г. е диагностициран с амиотрофична латерална склероза, известна също и като болестта на Лу Гериг, лекарите му дават едва 2 години живот, но той живее цели 55, въпреки че е напълно парализиран и прикован към инвалидната количка. 70-годишния си юбилей през 2012 г. Хокинг посрещна като един от най-блестящите умове на съвременните времена.
Първите симптоми на заболяването се появяват, когато младият британец пристига в Кеймбридж, за да работи по своя докторат. Още в последната си година в Оксфорд става непохватен и започва да залита.
Два пъти пада
без видими причини
Това изостря вниманието му и студентът си прави тестове, когато е на 21 години. Няколко месеца по-късно, малко след като навършва 22 г., идва и страшната новина. Шокът е толкова голям, че младият учен потъва в пълно отчаяние. От дълбоката депресия го изважда старата му приятелка Джейн Уайлд, която по-късно става негова първа жена и му ражда три деца.
За да остави зад себе си трудния период, Стивън Хокинг се хвърля в неуморна работа.
На една от срещите на Кралското общество все още неизвестният Хокинг прекъсва лекция на прочутия астрофизик сър Фред Хойл, разработил теорията за еволюцията на звездите. Това се оказва повратен момент в кариерата на младия учен, който не се притеснява да каже на именития си колега, че е направил грешка. Когато раздразненият Хойл пита как е възможно да знае, че уравненията са грешни, Хокинг отговаря: “Защото ги изчислих наум.”
Освен ум като бръснач Хокинг има неподражаемо чувство за хумор и никога не губи детското си любопитство, което му помага не само да превъзмогне тежкия си физически недъг, но да се превърне в любимец и на широката публика. Той не пропуска нито една възможност да популяризира изследванията за устройството на Вселената.
Появява се в
сериала “Стар
трек”,
където играе
себе си,
участва дори в
реклама
на “Бритиш телеком” с моделирания си от синтезатор глас. Разпознаваем от всички, той става част и от албума на “Пинк Флойд” Division Bell.
От 1985 г. Стивън Хокинг може да общува единствено чрез сложна компютърна система, която управлява с бузата си. Въпреки това в продължение на повече от 30 години той е професор по математика в Кеймбридж и директор на Центъра по теоретична космология.
Физикът е медицинско
чудо: лекари му даваха
2 години, оцеля цели 55
ТОЙ КАЗА:
l Гледайте нагоре към звездите, а не долу в краката си. Опитвайте се да осмисляте това, което виждате, и се чудете защо съществува Вселената. Бъдете любопитни.
l Ние сме просто развит вид маймуни на малка планета около посредствена звезда. Но можем да разберем Вселената. Това ни прави нещо много специално.
l Хората, които се фукат с коефициента си на интелигентност, са загубеняци.
l Някои казват, че неща като любов, радост и красота принадлежат на друга категория, различна от науката, и не може да бъдат описани с научни термини. Аз смятам, че те сега може да бъдат описани с теорията на еволюцията.
l Животът щеше да е трагичен, ако не беше смешен.
l Едно от основните правила на Вселената е, че нищо не е перфектно. Перфектното просто не съществува. Без неперфектното нито вие, нито аз щяхме да съществуваме.
l Забелязал съм, че хора, които твърдят, че всичко е предварително решено и не можем да направим нищо, за да го променим, се оглеждат, когато пресичат.
l Най-големият враг на познанието не е невежеството, а е илюзията за познание.
l Тихите хора имат най-шумните съзнания.
l Рискуваме да се самоунищожим заради собствената си алчност и глупост.
l Просто трябва да погледнем себе си, за да видим как интелигентен живот може да се развие в нещо, което не искаме да срещаме.
l Смятам, че компютърните вируси трябва да се смятат за живот. Според мен казва много за човешката природа, че единствената форма на живот, която досега сме създали, е изцяло за разруха. Създали сме живот по собствен образ.
l Според мен най-простото обяснение е, че няма Бог. Никой не е създал Вселената и никой не управлява нашата съдба. Това ме води до осъзнаването, че вероятно няма рай и живот след смъртта. Имаме само този живот да оценим великия дизайн на Вселената.
l Ако извънземни ни посетят, резултатът ще е сходен с този, когато Колумб пристигна в Америка, което не се отрази добре на местното население.
Българка два пъти се среща с легендата
Първата ми среща със Стивън Хокинг беше преди почти 3 години, когато имаше конкурс, като част от конференция. Онлайн бях пратила въпрос и той избра моя въпрос. Наградата за всичко това беше да отида и да задам въпроса си на конференцията на сцената с него, разказва Неда Лаптева. Тя е единствената българка, която познава Стивън Хокинг, съобщава Нова тв. Лаптева се е срещала с учения два пъти.
Въпросът ѝ бил за пътуване във времето: “Ако би могъл да избере, дали би избрал да се върне назад във времето и да види какво е причинило Големия взрив, или би избрал да отиде напред във времето и да види бъдещето на човечеството?”. Хокинг отговорил, че би избрал бъдещето. Любимият ѝ цитат от Хокинг е: “Ако се чувствате в черна дупка, не се предавайте, защото изход има!”.