Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Много близки хора предават царя на ДС. КГБ също живо се интересувал от него

РАЗДУМКА: Симеон Втори и Атанас Тилев (вдясно от царя) на прием на милионера емигрант и дилър на Уолстрийт в Ню Йорк Койчо Белчев.
РАЗДУМКА: Симеон Втори и Атанас Тилев (вдясно от царя) на прием на милионера емигрант и дилър на Уолстрийт в Ню Йорк Койчо Белчев.

Благодарение на банкера царят става консултант в мегафирмата “Тампела” във Финландия

КГБ живо се интересувал от Сакскобургготски, но в края на 80-те години внезапно престанал

Преди 1989 г. Държавна сигурност е имала изключително подробни донесения от няколко източника от най-близкото обкръжение на Симеон Сакскобургготски, който на 16 юни навърши 80 г. и прие стотици гости в градината на двореца "Врана".

Секретната служба се е интересувала главно от плановете му и евентуалните му постъпки за връщане в България. Според данните той през цялото време не е спирал да се надява, че може отново да дойде тук и да се възкачи пак на престола като цар.

Голяма част от детайлните справки за монарха в изгнание според бившия офицер от ДС Красимир Райдовски са пропаднали заедно с 5-те тома унищожено през 1993 г. досие на банкера Атанас Тилев. Роденият в Стара Загора българин е бил женен за дъщерята на Ахти Карялайнен - финлански външен министър и премиер, както и председател на централната банка на страната си. Една от основните задачи на зет му е била да трупа сведения за Симеон.

В книгата си “Опит за завръщане” Атанас Тилев разказва,

че благодарение на него царят влязъл като консултант в една от най-големите европейски фирми "Тампела" през 70-те години. Предметът й на дейност е производство на багери за добив на руда от външни кариери, а българинът се издига до един от директорите. Повишението му се случва, след като с негова и с тайната помощ на ДС компанията пробива на съветския пазар. Тя много дълго време не успявала, защото руснаците си имали собствен завод - "Уралмаш", и не се интересували от бизнес с финландците.

Офицери на българската Държавна сигурност

чрез контактите

си в Москва

успели да убедят братушките да направят поръчка на машини в "Тампела". В същото време така акциите на Тилев пред финландците се вдигнали, защото официално пробивът в СССР се водел негова заслуга. Ролята на стоящата зад кадър ДС останала секретна. В този момент бизнесменът предложил Симеон Втори за консултант в "Тампела".

"Тилев е интелигентен човек, беше голям шеф, знае езици.

Запозна се със Сакскобургготски

в Швейцария

и го привлече като съветник. Но царят много се пази от всякакви собственически обвръзки,

не е имал

никакви дялове

и акции", коментира бившият съветник на Тодор Живков и офицер от ДС Костадин Чакъров пред "168 часа".

Какви сведения за работата на царя в "Тампела" е имало в досието на агент "Румянцев", вече няма кой да каже.

Комисията по досиетата има протокол за унищожаване чрез смилане на делото на Атанас Тилев през 1993 г., когато директор на НРС - правоприемник на Първо главно управление на ДС, е Бриго Аспарухов. Двамата са близки приятели и съдружници.

За унищоженото досие на агент “Румянцев”

има обвинителен акт срещу генерала и настоящ член на ръководството на БСП в Софийския военен съд от 2001 г., но много скоро след това то е прекратено.

Изчезналите с досието на Тилев папки за царя обаче не са единствените, събирани за изгнаника в Мадрид. Освен в Първо главно управление, където кодовото наименование на разработката било "Дворът", бившата Държавна сигурност е поддържала още едно дело за него - в 5-и отдел на Шесто управление.

ДС е действала чрез доверени хора на Сакскобургготски от дистанция по линия на т.нар. "профилактика" (разузнаване с превантивна цел - бел. ред.). Разбрали, че най-голямата му мечта е да посети България, но не са му съдействали преди 1989 г. това да се случи. В тайната служба поддържали специално звено, което е разузнавало какво се случва с българските емигранти в западните страни. Много от тях са поддържали връзки със Симеон.

Според Костадин Чакъров навремето те са се опитвали

да използват царя

за собствените си интереси

Той обаче не се поддавал и се държал на дистанция. Не влизал в схемите. Искали да създадат т.нар. тогава "враждебна организация зад граница" и монархът в изгнание да я оглави, но той ги приемал в къщата си в Мадрид, изслушвал ги и нищо не им обещавал.

Царят бил обект на разработка не само у нас, но и в Съветския съюз. КГБ живо се интересувал от живота на монарха в изгнание, който е роднина на руската династия Романови.

Освен това сред служителите на ДС се говори, че лично Сталин заповядал децата на Борис Трети и жена му да стигнат невредими до Египет. Генералисимусът дал благословията си, а

Георги Димитров изпратил двама секретни служители

да придружат царица Йоанна, Симеон и Мария-Луиза с влака до Свиленград, а оттам на кораб до Александрия през 1946 г.

Машинистът, който ги откарал до границата, се разплакал и отказал да ги изведе извън България. Бил предан на царското семейство, защото ги е возил години наред и никакви заповеди не могли да го накарат да мине през браздата. Наложило се да извикат негов колега от Одрин, който дошъл и превел царица Йоанна и децата й от Свиленград до Истанбул. Оттам те се качили на кораб до Александрия, Египет, където останали в първите години след 1946-а.

Всичко, което постъпвало в ДС като информация за Симеон,

било препращано

в Москва по силата

на споразумение

за сътрудничество между двете братски служби. България имала по-добра агентура в близкото обкръжение около Симеон. Но в края на 80-те години без никакво обяснение КГБ изгубила интерес към изгнаника в Мадрид. Без всякакви обяснения към българските партньори отказали да получават информация.

ЮБИЛЕЙ: На 80-ата си годишнина Сакскобургготски се снима с децата и внуците си с изключение на Тирсо и Лукас, синове на княз Кубрат. На първия ред от ляво на дясно - Мириам де Унгрия, вдовица на първородния княз Кардам, Борис Търновски, наследникът на традицията, Мария Луиза, Симеон Втори, Симеон-Хасан, Калина, царица Маргарита, Карла Ройо Вилянова, съпруга на Кубрат, и Китин Муньос, съпруг на Калина. На втория ред от ляво на дясно - Мафалда, дъщеря на княз Кирил, Белтран, син на починалия княз
ЮБИЛЕЙ: На 80-ата си годишнина Сакскобургготски се снима с децата и внуците си с изключение на Тирсо и Лукас, синове на княз Кубрат. На първия ред от ляво на дясно - Мириам де Унгрия, вдовица на първородния княз Кардам, Борис Търновски, наследникът на традицията, Мария Луиза, Симеон Втори, Симеон-Хасан, Калина, царица Маргарита, Карла Ройо Вилянова, съпруга на Кубрат, и Китин Муньос, съпруг на Калина. На втория ред от ляво на дясно - Мафалда, дъщеря на княз Кирил, Белтран, син на починалия княз

Видео

Коментари