Жертви на Наглите: Законът се грижи за престъпниците
Прокуратурата против предсрочното освобождаване на Гребеца и Йожи. Комисията в затвора не била дала съгласие за Евтимов
Ние сме страната на парадоксите, в която законът и държавата се грижат престъпниците да са добре, а другите - кучета ги яли. Така Красимир Цанев, баща на една от жертвите на Наглите, коментира решението на съда двама от страховитата банда - Ивайло Евтимов-Йожи и Любомир Димитров - Гребеца, да излязат предсрочно от затвора.
“Няма как да приемем за нормално решението на съда”, гневи се Цанев. Синът му Илиян, тогава студент на 21 г., е отвлечен на 9 март 2007 г. от гаража, докато паркира автомобила си. Освободен е 24 април 2007 г. Многократно е бит и принуждаван да пише послания до баща си, които похитителите използват при искането на откупа.
“Съдът е постановил присъда, после някой решава, че трябва да я съкрати наполовина, и го прави. Това е днешна България”, огорчен е Красимир Цанев.
До момента от присъденото
обезщетение в
размер на
50 000 лв.
Гребеца е
платил 20 лв. “Присъдата се състоеше от две части - затвор и обезщетение. Някой се е погрижил да види колко прекрасно е поведението му в затвора, но не е видял, че втората част не се изпълнява”, каза Цанев по адрес на Гребеца.
Влачихме се по дела 2-3 г. Преди това планина от разправии и накрая - някой съдия решава, че той се е поправил, защото участвал в затворническия хор например”, добавя бащата на Илиян.
Според него подобни действия пораждат безразличие и отказ от нормално гражданско общество и принуждават хората да се спасяват както могат.
Вестта, че двамата Нагли са на една ръка разстояние от свободата, шокира и други жертви на бандата и техните близки.
“Нека ги пуснат,
да си вземат
парите
и да си ги
харчат”,
лаконичен бе бизнесменът Киро Киров, който бе 18 дни в плен на Наглите. Той бе освободен през април 2009 г., след като синът му Иван Киров даде 517 000 евро откуп.
Днес Киров-старши откровено признава, че не иска да се връща в онези дни. Възмутен е и че нито съдът, нито полицията са му върнали личните вещи.
Решението Йожи и Гребеца да излязат на свобода не е окончателно и жертвите на Наглите се надяват Софийският апелативен съд (САС) да не пусне двамата бандити.
Първи до свободата се докосва Любо Гребеца, който излежава 10-годишна присъда по делото “Наглите”. Той е с най-малкото наказание, защото направил самопризнание. Останалите трима - Йожи, Прокопи Прокопиев-Културиста и Даниел Димитров-Релето, са осъдени на по 18 г. затвор.
На 5 май съдията от Софийския градски съд (СГС) Петър Стоицев обявява, че Гребеца може да излезе на свобода, защото
в затвора се
поправил, а и
излежал
половината от
присъдата си
5 дни по-късно, на 10 май, същото решава и съдия Николай Младенов от СГС за Ивайло Евтимов-Йожи.
Как се стига до предсрочното освобождаване?
Очевидно в затвора Йожи и Гребеца не са си губели времето, а добре са “попивали” промените в законите.
С последните изменения в Наказателнопроцесуалния кодекс (НПК), влезли в сила на 7 февруари 2017 г., осъдените могат сами да подават молби до съда за предсрочно освобождаване. Това е възможно, когато е доказано, че са се поправили и са излежали не по-малко от една втора от присъдата си.
На 7 март 2017 г. Любо Гребеца подава молба, която е разгледана от работна група в затвора. “Тя дава положително становище, но заедно с него изпраща в съда досието на Гребеца и други материали, свързани с него, които са от значение за решаването на делото”, казаха от Министерството на правосъдието.
От затвора в София обръщат внимание, че в момента
Гребеца е
подсъдим
за две убийства -
на Иван Пайнавелов-Сапата, смятан за мозъка на Наглите, и на Юлиан Лефтеров-Кунгфуто, чието отвличане според прокуратурата било инсценирано, за да могат Наглите да получат откуп от богатия му чичо Александър Чонков. Труповете на двамата са открити през 2010 г. в Плана. По това дело Гребеца не е арестуван, защото, когато му повдигат обвинение за убийствата и процесът тръгва, той вече е в затвора за отвличанията.
Комисията в затвора е против предсрочното освобождаване на Йожи. Неговата молба е разгледана от работна група на 19 април 2017 г. и е изпратена с отрицателно становище в СГС.
Това е така, защото той не е излежал повече от две трети от наказанието от 18 г. лишаване от свобода.
Причината е, че Йожи има и още едно дело, гледано в районния съд в Несебър, по което през 2012 г. получава 4 г. затвор.
Така
той попада в
ситуацията
“опасен
рецидив”
Тогава осъденият може да иска освобождаване едва след като излежи две трети от присъдата.
Въпреки това и той чува, че може да напусне предсрочно килията. Двете решения на Софийския градски съд са протестирани от прокуратурата.
Началникът на затвора е подал протест и срещу освобождаването на Йожи. Той е внесен в съда на 12 май. Според него “целите на наказанието все още не са изпълнени”, т.е. все още Йожи не се е поправил.
Делата все още не са пристигнали в Софийския апелативен съд.
Според юристи е въпрос на месеци и останалите двама осъдени - Прокопи и Релето да поискат да излязат, ако пуснат аверите им.