Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Съдия от Брезник, военен магистрат и зам.- главен прокурор сред 40-те кандидати за новия ВСС

За първи път магистратите ще избират пряко членове на ВСС. СНИМКИ: АРХИВ
За първи път магистратите ще избират пряко членове на ВСС. СНИМКИ: АРХИВ

Някои обещават по-високи заплати за колегите си като мярка

против корупция, други - ясни правила за кариера и наказания

2237 съдии, 1505 прокурори и 444 следователи ще избират 11 свои представители измежду 40 кандидати в следващия Висш съдебен съвет (ВСС).

27 съдии от Брезник, Бургас, Варна, Пловдив, Кюстендил, Русе, Габрово и София ще се борят за вота на колегите си на 10 и и 17 юни за 6 места. Седмица по-рано прокурорите вече ще са избрали своите 4 попълнения. Кандидати са трима висши обвинители, двама шефове от Пловдив и Перник, двама зам.-ръководители, 1 военен и четирима редови прокурори. По средата на кампанията зам. главният прокурор Борислав Сарафов оттегли кандидатурата си за ВСС, изтъквайки, че за решението му имала пръст жена му. Казала му, че бил по-силен в оперативната работа, отколкото в административната.

За първи път магистратите ще отбележат своя вот пряко, а гласът им ще бъде отчетен на принципа “1 магистрат – 1 глас”. За тези, които не желаят да ходят до урните, има възможност и за електронен вот. За избрани се смятат кандидатите, получили повече от половината от действителните гласове.

11-те нови ще заемат местата на настоящите членове от магистратската квота – съдиите Галя Георгиева, Калин Калпакчиев, Даниела Костова, Камен Иванов, Милка Итова и Юлия Ковачева, прокурорите Елка Атанасова, Розалин Трендафилов, Михаил Кожарев и Румен Боев и следователя Румен Георгиев.

Другите 11 членове на ВСС ще излъчи парламентът с 2/3 мнозинство. Мандатът на старите приключва на 3 октомври.

Шефът на следствието и зам. главен прокурор Евгени Диков е единствена номинация на следователите за 1 място във ВСС.

“Вярвам, че

мога да се

справя с тази

отговорност

да бъда глас, който се чува”, заяви той в концепцията си.

Евгени Иванов от Военноапелативната прокуратура като кандидат на магистратите под пагон обещава “специални пенсии” към заплатите на магистратите като мярка срещу корупцията в Темида. Идеята му е взета назаем от румънското законодателство. Иванов е и председател на Асоциацията на прокурорите.

Две прокурорки от Пловдив също влизат в битката за ВСС - Гергана Мутафова, която е районен прокурор на Града под тепетата, и апелативната обвинителка Ясенка Шигарминова. Броят на членовете на ВСС, които парламентът излъчва, да се намали наполовина, а не да е равен на този от магистратската квота, застъпва Мутафова.

Пловдивските медии пишат за Шигарминова, че е топпътешественик. В концепцията си за ВСС тя казва, че след по-малко от 4 г. ще навърши пенсионната възраст от 65 г., и моли колегите си да не остават с погрешно впечатление, че цели да си удължи престоя в системата. Кандидати от върховните прокуратури са

Магдален

Маринов,

Даниела

Машева и Мери

Найденова

Маринов няма да се примирява с всеки опит за публичен линч на магистрати. В края на април той влезе в медиите заради разследването в Агенция “Пътна инфраструктура” (АПИ). “Разследвам далавера за пари”, каза Маринов на журналистите пред АПИ. За да отговори изчерпателно на въпросите, прокурорът продиктува телефонния си номер пред включени микрофони с поканата репортерите да го потърсят следващия ден.

Даниела Машева беше зам.-министър на правосъдието в кабинета “Борисов 1”. Прокурор Мери Найденова предлага да се създаде специален фонд за поощрение на магистратите с материални награди.

Перник също предлага свой човек във ВСС. Това е окръжният прокурор Пламен Найденов, който иска да се търси отговорност от медии, ако без доказателства съобщават за тромаво правораздаване и корупция. Огнян Дамянов от Разградската окръжна прокуратура е на мнение, че са погрешни обществените нагласи, че прокурорската колегия във ВСС е силно зависима от главния прокурор Сотир Цацаров. Там почти винаги решенията минават с 0 гласа “против”.

Идеи за по-строги правила при кариерното израстване на магистратите предлага зам. апелативният прокурор на София Галина Стоянова. Тя е против прокурори, съдии и следователи от най-ниското ниво да прескачат на най-високото.

От Бургас в надпреварата се включва апелативен прокурор Георги Кузманов. Пламен Марков е кандидатът на спецобвинението. През 2006 г. той се прочу с това, че не наложил запор върху хотел на Константин Димитров-Самоковеца, въпреки че срещу вдовицата му Ангелина се водеше дело за пране на пари.

Министърът на правосъдието да не се меси в кадрови или дисциплинарни въпроси на ВСС, казва зам. окръжният прокурор Ивайло Медаров. Той е номинация на 42-ма обвинители.

Шестима върховни съдии ще се надпреварват за ВСС – Атанаска Дишева, Красимир Шекерджиев, Николай Гунчев, Олга Керелска, Севдалин Мавров и Цветинка Пашкунова. Шекерджиев, който е наказателен съдия, бе номиниран от колежката му Лада Паунова. Той обещава като съдебен кадровик да се бори ВСС да наказва по един и същ начин магистрати за идентични провинения, за да се сложи точка на сегашната непоследователност.

Съдия Пашкунова е разглеждала едни от най-шумните дела през годините - за

убийството на

експремиера

Андрей Луканов

и срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов по обвинение за присвояване на над 50 хил. лв. в полза на антимафиот от В. Търново.

Наказателни дела във Върховния касационен съд гледа и Севдалин Мавров. Олга Керелска решава търговски спорове. Гунчев и Дишева са от Върховния административен съд (ВАС). Съдия Гунчев стана известен със свое питане до Съда на ЕС. На 5 октомври 2010 г. този съд възприе мотивите на Гунчев, че всеки здравноосигурен гражданин на ЕС има право да се лекува в държава от съюза, в която прецени, и националната каса е длъжна да му плати лечението.

Имената на административните съдии обаче не се изчерпват с тези от ВАС. Членове на ВСС искат да станат и първоинстанционните магистрати Красимира Милачкова и Татяна Жилова от София и Светлозар Рачев от Габрово. За номинацията на Рачев се подписа шефът на ВАС Георги Колев.

Мотивите са наказанията на магистрати да бъдат публични в рамките, позволени от закона. Тази идея е на съдия Пламен Дацов от Софийския апелативен съд (САС). Според него това ще премахне усещането, че в наказанията има нещо скрито. През 2007 г. съдия Дацов осъди действащия депутат Владимир Кузов на 3 г. затвор за педофилия с малолетен. Дацов с двама колеги осъдиха на 6 г. затвор Евелин Банев-Брендо за това, че бил част от група за пране на пари.

Вера Цветкова е друга кандидатура от САС.

Трима районни съдии от София (Методи Лалов, Веселин Вълков и Райна Мартинова), двама от Варна (Любомир Нинов и Ерна Павлова) и по един от Брезник и Русе (Роман Николов и Мирослав Йорданов) са сред кандидатите за членове на ВСС. Вълков и Лалов са си направили специални сайтове за предизборната кампания. “Питайте, критикувайте, споделяйте – от нас зависи да станем по-добри”, пише в интернет съдия Вълков. В онлайн пространството може да бъде намерена и апелативната съдийка от Бургас Илияна Балтова. Освен нея от морето в надпреварата за ВСС се включва и шефката на Бургаския окръжен съд Боряна Димитрова. Друг началник - на окръжния съд в Кюстендил - Мирослав Начев, също се бори за вота на колегите си. Битката за гласовете на кюстендилските магистрати се очертава да е ожесточена. В нея е и друг магистрат от града - Калин Баталски.

Най-активен във фейсбук обаче е съдията от Софийския градски съд Емил Дечев. Той отбелязва, че мандатът на ВСС трябва да се скъси от 5 на 3 г., а

властта на

тримата

големи в Темида

- от 7 на 5 г.

В концепцията си Дечев не подминава и шумните скандали “Янева гейт” и “ЦУМ гейт”, които сегашният ВСС не разплете докрай. Апелативните съдии Янко Янев, шеф на съда във В. Търново, и Георги Георгиев от Варна са други двама кандидати, които очакват поне на регионално ниво подкрепа.

“Всички пътища водят към Пловдив. За подробности – Галя Георгиева.” Така на шега шефът на ВКС Лозан Панов хвърли ръкавицата към Георгиева - защо от Пловдивския апелативен район има само една номинация. Преди да стане съдебен кадровик, Георгиева е съдия в Пловдивския апелативен съд. Оттам е и кандидатурата за новия ВСС - Станислав Георгиев, който е зам.-шеф на съд. От Пловдив е друг претендент – съдия Красимира Костова. Тя обаче е номинация на специализираните съдилища, където работи от създаването им в 2011 г.

Видео

Коментари