Служители на разузнаването МИТ сред изгонените турски граждани
Свързани с турското разузнаване МИТ са някои от петимата турски граждани, на които България забрани да припарват до наша територия в следващите 5 г.
Най-високопоставеният от тях е депутатът от партията на Реджеп Ердоган Азис Бабушчу.
Той председател на групата за приятелство между България и Турция в Меджлиса, шеф на най-голямата истанбулска структура на формацията и отговорник за Балканите.
Именно Бабушчу е агитирал българските мюфтии да призоват хората да гласуват за ДОСТ след 15-минутния им разговор с Ердоган. 16 от 20 окръжни мюфтии от нашата страна са участвали в международен форум на фондация "Дианет вакъф", на който е присъствал и Реджеп Ердоган в Истанбул. Според Главното мюфтийство срещата между президента и българските ислямски духовници не е била с предизборни цели.
Азис Бабушчу също като посланик Сюлейман Гьокче присъства в скандалния клип на ДОСТ, който ЦИК спря от ефира заради намесата на официални лица от друга държава в българска предизборна кампания.
Това не е първото му участие в предизборни мероприятия на български партии. Миналата година Бабушчу бе гост и на среща с изселниците преди президентския вот.
Вторият в йерархията на държавната власт в Турция, който е със забрана да влиза у нас за 5 г., е главният секретар на валията в Одрин Ибрахим Таранджъ. Той отговаря за сигурността и спецоперациите. Подписа на Таранджъ носят всички документи, свързани с разузнаването и проблеми по границата.
Третият изгонен със забрана да влиза у нас за 5 г. е служителят по социалните въпроси в турското посолство д-р Улви Ата. Преди няколко месеца страната ни обяви за персона нон грата също аташе по социалните въпроси, но от генералното консулство в Бургас - Угур Емироглу.
Тогава бившият заместник-шеф на Военното разузнаване о.р. полк. Иван Пенков коментира пред "168 часа", че той има типичния профил на човек от турското разузнаване МИТ.
Според източници на "168 часа" Всъщност в момента в страната имало около 300 пратеници на южната ни съседка, които се занимавали с незаконна дейност. Те обикаляли по трима, така че, ако ги хванат, трябвало да замаскират работата си, като да държат религиозни проповеди. Част от тях работят с учениците от трите мюсюлмански училища в Момчилград, Шумен и Русе.
"Знае се, че от години Дианетът поддържа свои хора в окръжните мюфтийства. Интересното е, че около половината от работещите за този Комитет по религиозните въпроси работят и за турското разузнаване МИТ. Задачата им е да следят всички мюсюлмански общности извън Турция. Не е ясно каква част от командированите в България служители са точно такива", коментира Красимир Каракачанов.
Според Осман Октай имамите се командироват в България за по 6 месеца със заплата от Дианета, но и българските им колеги също получавали пари от турската институция.
В селата в мероприятията на кандидатите за депутати участвали платените от Дианета ходжи и имами.
Освен че имамите са активно ангажирани да агитират в кампанията, тя е организирана по подобие на това, което се прави в съседна Турция, разказаха запознати. Основно със стратегията на агитацията се занимавал Кристиян Коев, известен с прозвището си Флейтата. По модела на Партията на справедливостта и развитието на Ердоган из смесените райони у нас обикаляли микробуси с тонколони, от които се носел химнът на ДОСТ, следван от силна музика.
Манипулирали хората, че при новото правителство в България полицаи ще влязат в домовете на българските турци и щели да им изземат документацията. И че ще се върне тоталитарното време на репресии срещу мюсюлманите.
Намесата на Турция в българските избори доведе до това посланикът ни в Анкара Надежда Неински да бъде извикана на консултации в София. Според запознати това е дипломатически сигнал, че България е недоволна от действията на съседката ни.