Тайните на Божи гроб - какво откриха учените
Малко преди археолозите да се откажат, съзират нишата от варовик
„Абсолютно съм изумен. Коленете ми треперят, защото не очаквах това!", възкликва Фредрик Хибърт, археолог от асоциацията на “Нешънъл джиографик“, партньор в проекта по възстановяване на Божи гроб.
За първи път от векове учени изваждат на бял свят това, което се смята за гроба на Исус Христос. Намира се в черквата на Божи гроб в стария град на Йерусалим. Гробницата е била с мраморна облицовка, датираща от поне 1555 г., а може и по-рано.
"Мраморната настилка на гробницата е била изтеглена назад и ние бяхме изненадани от размера на запълващия материал под него. Ще бъде дълъг научен анализ, но най-накрая ще можем да видим оригиналната повърхност, на която отново според традицията е било поставено тялото на Исус Христос", казва Фредрик Хибърт, цитиран в подробна статия на “Нешънъл джиографик”.
Когато на 26 октомври мраморната облицовка е била отстранена, при първоначалната проверка на гръцки археолози се показва само един слой запълващ материал отдолу. Изследователите продължават своята работа без прекъсване в продължение на 60 часа. Те намират и излагат на показ друга мраморна плоча с издълбан кръст на нея. Само няколко часа преди гробницата да бъде отново запечатана, отдолу
се показва непокътнатата погребална ниша от варовик
Гробницата се състои от погребална камера, издълбана в пласт от варовик. Отгоре е сложено мраморно покритие, което да предпазва от нетърпеливи поклонници, които биха премахнали части от оригиналната скала, за да ги използват за сувенири.
Предварителните констатации на учените са, че части от гроба все още съществуват и до днес, оцелели след векове на разруха и реставрация на заобикалящата ги Църква на Божи гроб в стария град на Йерусалим.
"Това е святата скала, която е била почитана от векове, но сега може да бъде наистина видяна", споделя професор Антония Морополу, главен научен ръководител.
През последните няколко дни се работи за връщането на погребалната ниша в оригиналната й мраморна облицовка и запечатването й. Подобно отваряне и излагане на показ няма да бъде извършвано в продължение на векове,
дори хилядолетия. Преди всичко за да бъде запечатано отново, трябва да се направи обширна и подробна документация.
Защо древните писания се потвърждават от съвременните археологически изследвания, четете в печатното издание на в. "168 часа"