Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Махат ли в пловдивската онкология органи като през Средновековието

Прокуратурата се самосезира за изнесени по Нова тв случаи. Медицинският
одит не открил нарушения

Адвокати са предлагали пари на пациентка на Комплексния онкологичен център (КОЦ) в Пловдив, за им предостави резултатите от хистологичните си изследвания. Целта им е била да ги използват за атака срещу здравното заведение. Жената е информирала ръководството на болницата за оказвания върху нея натиск, а сигналът ѝ е внесен в окръжната прокуратура.

Това съобщи началникът на онкоцентъра д-р Красимир Вальов на емоционален брифинг, на който присъстваха лекари, медицински сестри и пациенти. На него се разбра, че един от онколозите, известен в цялата страна, бил пред инфаркт след излъченото в предаването “Господари на ефира” разследване. По Нова тв бяха огласени 5 случая на ненужно премахване на здрави гърди и матки на пациентки на пловдивския КОЦ, за да се приберат средства от скъпи клинични пътеки.

“Прокуратурата се самосезира от видеоматериалите и започва проверка дали медици от онкодиспансера са причинили средни или тежки телесни повреди на болни”, каза говорителят на районната прокуратура в Пловдив Атанас Илиев.

“От самите

пациенти

няма постъпили

жалби

в КОЦ.

Ние не знаем дори имената им”, твърди д-р Вальов. Той е назначил комплексна вътрешна проверка по въпросните случаи с участието на 9 завеждащи на отделения. Разгледани са били голям брой досиета на пациенти. Според проф. д-р Марияна Янева, която била включена в комисията, никъде не са открити нарушения на онкостандартите. Същото е констатирал и медицинският одит, възложен от здравното министерство.

“Чувстваме се омерзени от нападките, че режем органи като в Средновековието. Броят на органосъхраняващите операции в онкодиспансера е много по-висок от този на отстранените гърди и матки”, посочи шефът на първо отделение по химиотерапия в КОЦ д-р Антоанета Томова. По думите ѝ при една от болните от тв разследването се касаело за изключително рядък доброкачествен тумор, който имитирал злокачествено поведение. Заради размера на образуванието - 4 см, и резултатите от срочното хистологично изследване хирурзите отстранили гърдата. Едва година по-късно при друга хистология се оказало, че не е рак. “Към онзи момент обаче, когато пациентката е била на операция, премахването на гърдата е било правилното решение по медицинските стандарти. Ние нямаме право на народно творчество.

Не можем да затворим корема и да чакаме крайния резултат”, заяви началникът на отделение в КОЦ д-р Арман Христамян. “Клиничните пътеки, по които работи онкоцентърът, са недофинансирани. 1700 лв. е най-скъпата, от нея лично аз

вземам 22,95 лв.

Е, какъв е

финансовият ми

мотив да

извършвам

ненужни

операции”,

попита той.

Процентът на несъответствие между хистологичните данни и крайните е сведен до 0,58% в КОЦ-Пловдив, световният стандарт е 2,9% грешка.

Онколозите смятат, че са обект на “мощна корпоративна атака”, зад която стоят много пари. Целта била болните да се пренасочат другаде. Шефът на отделението по анестезиология в онкоцентъра д-р Евгени Динев припомни, че това не е първата атака срещу КОЦ.

Преди година и половина се подела кампания за ликвидирането му. Тогава 11 000 пациенти се подписали в подкрепа на здравното заведение. За последните 15 месеца през поликлиниката му са минали 59 000 болни.

Призив да не се плюе по лекарите, спасили толкова много хора, отправи и доц. Софка Каракехайова от Пловдивския университет.

“Сама се усъмних, че са ми направили радикална мастектомия, без да се налага. Когато разбрах, че туморът е доброкачествен, ги попитах защо са ми отрязали гърдата”, разказва пред Нова тв една от пациентките. Предпочела да си замълчи, защото е диспансеризирана и ще трябва да разчита на лекарите от КОЦ-а.

“Страшно е. Осакатиха ме. Психически вече не съм добре”, казва жена на 47 г. с доброкачествен фиброаденом, който не изисквал премахване на гърдата. Това е потвърдено и от националния консултант. В друг от случаите е извършена радикална хистеректомия. В епикризата пише “рак на маточната шийка”, при ревизията обаче се установява, че е доброкачествено заболяване, срещано при 70% от жените, и не се изисква никаква хирургична интервенция.

Видео

Коментари