За първи път: Класация с най-желаните училища
Кандидатстването за първи клас вече е станало по-трудно от това за университет. Поне така се шегуват майки. След седми също не е никак лесно. А тези, които се решават на стъпката кандидатстване и след четвърти, се натоварват с още изпити. Но кои са най-желаните училища в София?
Не съществува еднозначен отговор, нито официална класация за най-желаните училища в столицата. Критериите се променят от година на година и зависят от много фактори. Опитахме се да създадем лично наша класация, базирана на резултатите от матурите след 7-ми клас и след 12-и, публикувани в блогове като alekdimitrov.com и danybon.com, както и на мнението на различни родители. Освен това проверихме какви са критерии за кандидатстване, кои училища приемат само по документи и за кои се изисква изпит.
За 1-ви клас
133 СОУ „А. С Пушкин“ е едно от най-желаните училища в София и в топ 15 по резултати от матури. Децата се приемат по точни критерии, като от значение живеене в непосредствена близост, дали родителите работят в района, като повече точки носи по-отдавнашна адресна регистрация и по-отдавнашна месторабота. Предимството имат също деца на учители в училището, както и такива с по-голям брат или сестра в 133 СОУ.
107 ОУ "Хан Крум" през последните години е на една от предните позиции по резултати от матурите след 7-ми клас. Училището е филиал на Национална природо-математическа гимназия „Академик Любомир Чакалов“ и това го прави още по-желано. Предимство имат децата, които живеят в непосредствена близост, както и тези, чиито по-големи братя или сестри учат в училището.
73 СОУ с преподаване на чужди езици "Владислав Граматик" също е едно от най-предпочитаните в София. Предимство за записване в него отново имат деца, живеещи в точно определен район в близост до училището.
Много търсено в столицата е и 145 ОУ „Симеон Радев“. То работи с две сдружения – „Сдружение „Фридрих Шилер” и „Чарлз Дикенс“ за ранноезикова подготовка и извънкласни занимания. Документи се подават и в училището, и към сдруженията. Приемът е основно за предучилищна група и се държи тестови изпит към сдруженията за установяване на степента на адаптивност на детето. Със сдружения - „Фридрих Шилер” и „Луис Карол“ - работи и 55-то СОУ „Петко Каравелов”.
С изпит се приема и в друго много търсено училище – Национален учебен комплекс по култура или т.нар. Италиански лицей в Горна баня. На изпит се допускат деца, навършили 6 години до 15.09 на съответната година. Родените след 15 септември кандидатстват година след това.
В топ 10 на училищата с най-добри резултати от матурите след 7-ми клас през последните години е и 20 ОУ „Тодор Минков“ с изучаване на немски и френски език. Там кандидатстването се осъществява онлайн с електронна система за класиране, като предимство имат деца от детските градини 167 ЦДГ и 87 ЦДГ, с които училището има договор; деца, чийто брат или сестра вече са ученици на 20 ОУ, както и деца, живеещи в микрорайона на училището.
Сред най-желаните училища в София са също 120 ОУ "Г. С. Раковски", 7 СОУ "Свети Седмочисленици", 32 СОУ „Свети Климент Охридски“, 125 СОУ "Проф. Боян Пенев", 32 СОУ „Свети Климент Охридски“, 31 СУЧЕМ "Иван Вазов", 35 СОУ „Добри Войников“, 119 СОУ „Акад. М. Арнаудов“, 134 СОУ „Димчо Дебелянов“ и 6 ОУ „Граф Игнатиев“.
След 4-ти клас
Според сегашния закон след завършен 4 клас имат право да приемат ученици единствено природоматематическите гимназии, като целта е профилирането да започне от рано. Беше предложено езиковите гимназии също да имат ранен прием, но за момента такъв официално не е одобрен.
В природоматематическите гимназии приемат единствено след положен изпит или участие в национални олимпиади. Например в СМГ продължават да учат ученици след завършен 4-ти клас въз основа на резултатите им на определени математически олимпиади и на организираното от СМГ и СМБ математическо състезание „Откриване на млади таланти”.
Някои училища обявяват отделни места за прием за пети клас в зависимост от останалите свободни след преразпределяне на децата по профили и избираеми предмети. Кандидатстването в повечето случаи е по документи, с изпит по език или по резултати от официалния изпит след 4-ти клас.
След 7-ми клас
За училищата се кандидатства по документи с резултати от проведеното национално външно оценяване (матури след 7-ми клас) по български език и математика. За някои профилирани училища се държат конкурсни изпити по изобразително изкуство, музика, хореография или спорт.
Класацията за училищата, приемащи с най-висок бал се промяна всяка година, но всъщност основните училища в нея са почти едни и същи, сменя се просто лидерската позиция за най-желаното училище.
Пред последните години за първото място сред училищата в столицата винаги спорят СМГ и 91 Немска езикова гимназия. В топ 10 за София влизат също 73 СОУ "Владислав Граматик" с изучаване на английски и немски, 164 испанска езикова гимназия „Мигел де Сервантес“, Първа английска езикова гимназия, Втора английска езикова гимназия, 9 Френска езикова гимназия, 133 СОУ „А. С Пушкин“ с изучаване на руски, френски и английски, 35 СОУ „Добри Войников“ с изучаване на френски и немски език и Националната търговско-банкова гимназия.
Частно образование
По резултати от матури след 7-ми и след 12 клас някои частни училища в столицата задминават дори държавните. Кандидатстването за повече от тях не е само по документи, а след проведено интервю с родителите, както и събеседване с детето. За някои се полага тест за училищна готовност за първи клас, а в по-горните класове се влиза единствено с изпит по език, български или математика и дори други изисквани предмети.
Едно от най-желаните и с отлични резултати на матурите през последните години е ЧОУ „Света София“. Кандидатите за него са много, затова родители препоръчват да се подават документи дори година по-рано. На сайта на училището официално не е обявена цена, но се говори за такса над 4500 евро на година, в която влиза и транспорт, и храна, и езиково обучение.
Все по-успешно е и „Частен учебен комплекс Българско школо”. Официално годишната такса за обучение е 7830 лв., но в нея не са включени всички извънкласни занимания. Желаещите са много, затова е добре заявления да се подадат от по-рано, по-възможност дори година по-рано или поне още от януари през годината за кандидатстване.
Много търсена и Първа частна математическа гимназия, която приема ученици след 5 клас, а по-малките в създаденото към нея Частно начално училище „Питагор". За началните класове годишната таксата е 3200 евро, но отделно се заплаща такса за храна – 600 евро и при желание такса транспорт – 1100 евро. За гимназията годишната такса е 2400 евро, като се отпускат стипендии за 25%, 50% и 100% отстъпка от таксата за обучение.
Сред много успешните частни училища е и ЧСОУ ЕСПА. Таксите за обучение в него варират от 3300 до 3700 евро на година, като допълнително се заплаща такса за храна 1440 евро, такса транспорт, такса за учебници, както и различни допълнителни езикови и спортни занимания.
Като водещо се налага и ЧЕСОУ „Дорис Тенеди“. Годишната такса за целодневно обучение (I - VI клас) е в размер на 4400 евро и включва всички разходи, свързани с редовното целодневно обучение, а за VІІ клас и в гимназиалните класове е 2600 евро и покрива разходите, свързани със задължителното обучение.
С много добри резултати на матурите се представят и учениците на Частно немско училище „Веда“. Годишните такси от първи до четвърти клас са 4500 евро, от пети до седми клас – 3900 евро, а в гимназиалните класове 2500 евро.
В предните позиции в класациите по резултати от положени матури са също ЧСОУ „Евростар“, Частни немски училища „Ерих Кестнер“, училища "Меридиан 22", Частно училище "Св. Климент Охридски", ЧОУ „Д-р Петър Берон“.
текстът е публикуван в сп. "Всичко за жената"