Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Семерджиев с нова жена, изплаща "Лексус" и пести 60 000 лева на година от заплата

МИСТЕРИЯ: Сутринта на следващия ден Семерджиев излиза от входа пеша, не е ясно къде е паркиран прословутият му “Лексус”.
МИСТЕРИЯ: Сутринта на следващия ден Семерджиев излиза от входа пеша, не е ясно къде е паркиран прословутият му “Лексус”.

В деня, в който прокуратурата стартира наказателни производства за пропуски в работата на ДКЕВР, бившият шеф Ангел Семерджиев се прибира късно вечерта с жената, с която живее, и детето си, в апартамент в центъра на София.
Тримата слизат не от известния му "Лексус" за 74 000 лв., а от невзрачен, сив ситроен саксо. Семерджиев паркира умело пред сградата, излиза от колата и помага на жената да слезе. След това се упътва към входа, където е разпознат от наш репортер. На журналистически въпроси не пожела да отговаря с аргумента, че е безработен.
На следващата сутрин обаче излиза в 9,20 часа без жената и детето. Не се качва на колата, паркирана от предната вечер, а тръгва пеша по улицата.
След като се разведе преди 8 г. с първата си съпруга, Семерджиев има нова жена до себе си. В края на миналата година тя му роди бебе. Самият той съобщи, че детето се е родило на 23 ноември 2012 г.
Елена Маринова е бивша колежка на Семерджиев от "Булгартрансгаз". Там тя е била юрисконсулт. Впоследствие, след като Семерджиев отива в ДКЕВР, тя е спечелила конкурс в Министерския съвет. Докато работела там, Елена Маринова била включена в междуведомствена комисия, която разглежда офертите на фирмите, които искат да строят лот 2 на магистрала "Тракия". В момента Маринова е в отпуск по майчинство.
Според декларациите до Сметната палата имотът в центъра на София не е на Ангел Семерджиев. Възможно е да е на майката на бебето, с която живее. По официални данни той се води, че
дели къща с родителите
си в Кокаляне
Проверка на "168 часа" показа, че Семерджиев е спестил внушителна сума само от заплата въпреки констатациите на прокуратурата, че Комисията му е допуснала груби пропуски при контрола над енергетиката.
“ДКЕВР е занижила контрола върху разходите и работата на ЕРП-тата", заяви заместник главният прокурор Камен Ситнилски. Според него институцията действа неефективно като неефективен регулаторен орган. Независимо от несвършената работа
с 60 хиляди лв. са се увеличили спестяванията на бившия шеф на ДКЕВР Ангел Семерджиев
за 1 г. Това прави по 5000 лв. на месец само от заплата. Той не е декларирал никакви други доходи. От 243 713 на 303 084 лв. са станали парите по банкови сметки в страната на Семерджиев. Това става ясно от декларациите му през 2011 г. и при напускането му на ДКЕВР на 30 януари 2013 г. През 2012 г. той е подал уведомление, че няма промяна в имотното си състояние в сравнение с предишната година. Така излиза, че трябва да е натрупал 60 хиляди лв. само за миналата година.Освен това той
изплаща и лизинг
за лексуса си,
купен през 2010 г. за 74 хиляди лв. Заплатата му като шеф на ДКЕВР е 4318,92 лв. през 2012 г. В края на мандата си Семерджиев декларира само къщата от родителите си в с. Кокаляне, Софийско и тази в Несебър.
Според източници на “168 часа” Семерджиев се кани да се нанесе в къща в затворен комплекс край Панчарево. Такъв имот не е деклариран пред Сметната палата, очевидно не се води официално негова собственост.
През 2012 г. Семерджиев пропусна да декларира покупка и продажба на апартамент от 168 кв. м в Несебър и паркомясто към него. Не е декларирал и ипотечен заем от 90 000 евро, обезпечен с имота в морския град.
Бившият шеф на ДКЕВР се оправда с раждането на дъщеря си и ангажиментите около нея.
На 14 март 2011 г. той купува имота от семейство Елиза и Николай Николови и го ипотекира. Кредитор е ДСК. На 15 декември 2011 г. той е продал апартамента в Несебър на фирма “Анрад консулт”. Управляваща фирмата е Анелия Димитрова, която едновременно е и
съсобственик в енергийната фирма “Проенерджи трейд”
 ДКЕВР е издала разрешение за дейността на компанията на 3.09.2012 г. Според шефа на ДКЕВР купувачът е избран от ДСК, а не от него. Семерджиев обясни, че не е знаел, че трябва да посочи сделката. Предполагал, че щом като в рамките на една и съща година е станала и покупка, и продажба, няма нужда да го обявява. Семерджиев при напускането си на ДКЕВР декларира и завършена къща в с. Кошарица край Несебър,
купена в груб строеж за 35 хиляди лв.
през 2010 г. В момента такава къща в груб строеж в селото върви по 200-220 хиляди лв., показва справка в имотни сайтове.
Когато през 2005 г. Семерджиев се развежда с жена си, дарява апартамента си на бул. "България" на голямата си дъщеря Весела. Имотът е от 61 квадратни метра.

Ангел Семерджиев: Безработен съм

- Г-н Семерджиев?
- Да.
- Купили сте си къща в затворен комплекс в Панчарево?
- Интервюта на улицата не давам.
- Да повторя въпроса - имате ли къща в затворен комплекс в Панчарево? Не мога да се свържа с вас, не си вдигате телефона.
- Безработен съм, как ще си вдигам телефона?
- Как да направим тогава интервю?
(Изблъсква репортерката от вратата на входа.)

Милена Миланова, член на ДКЕВР от 27 октомври 2010 г., е декларирала, че през 2010 г. е имала 47 702 лв. от трудови договори от друго работно място. Това прави по 4700 лв. на месец. Тя е била началник на отдел "Контрол върху задължените лица" в дирекция "Финансово разузнаване" на ДАНС. Отива на по-ниска заплата - 3900 лв., в ДКЕВР.
Андон Роков е декларирал 47980 лв., но от друга стопанска дейност за 2010 г. Той е бил синдик и адвокат. Също отива на по-ниско заплащане в ДКЕВР.
Костадин Балачев не е декларирал нищо.
Новата шефка на ДКЕВР Евгения Харитонова има 212 хиляди лв. на влогове.
Тя има дарен апартамент в центъра на София от 107 квадратни метра и къща с двор край Дългопол. През 2010 г. тя е получила 34 862 лв. от друг трудов договор за 10 месеца, преди да отиде в ДКЕВР. Тя е била в НЕК.
Цветанка Андреева има множество имоти в София, Кюстендил, Копривщица и Рударци. Тя и мъжът й имат 4 автомобила - сузуки суифт, фиат чинкуеченто, опел астра и мерцедес ЛК 2000. Тя е декларирала и 94 хиляди лв. влогове на себе си и мъжа си от заплата. На следващата година влоговете им са стопени на 36 хиляди лв.
Анжела Райкова през 2010 г. има 5 хиляди лв. на влог и заем от 21 616 лв.

Близо 100 хиляди лв. е платила Държавната комисия за енергийно и водно регулиране за 2011 г. за ток, вода и парно. Това става ясно от отчета й. Точната сума е 96 115 лв. Това прави средно по 8009 лв. на месец.
Докато Ангел Семерджиев е начело на ДКЕВР, Комисията е направила обществена поръчка за охрана през октомври 2011 г., която е излязла 110 хиляди лв. без ДДС. Това значи, че с данъка става 132 хиляди лв. От обявлението не става ясно коя фирма е спечелила търга и дали има плащане към нея. Същата е и сумата за материали.
Другото, за което са харчили пари в ДКЕВР, са компютрите за 46 хиляди лв. В същото време според отчета Комисията е дала 334 427 лв. за външни услуги. Какви са те освен охрана и хардуер, не става ясно.
Заплатите на служителите в регулатора са близо 2 млн. лв. за 2011 г., а за допълнителни възнаграждения - още 191 хиляди лв. Според щатното разписание в Комисията работят 128 души. За облекло на всеки се падат по 325 лв. на година.
За командировки в страната хората на Семерджиев са похарчили 20 хиляди лв., а пък за такива в чужбина - към 30 хиляди лв.
Според отчета ДКЕВР си е купила и коли, въпреки че в сайта на Агенцията за обществени поръчки няма обявления. Сумата за придобиване на транспортни средства е 58 908 лв.

Проверката на прокуратурата дали доходите на бившия шеф на ДКЕВР Ангел Семерджиев отговарят на имотното му състояние, започната през февруари тази година, не е първата срещу него. Преди това през 2011 г. е имало друга проверка по сигнал от Емил Милков, бивш служител на ДКЕВР. Тогава магистратите са отказали да образуват досъдебно производство срещу Семерджиев.
Жалбоподателят Милков се закани да поднови сигнала си до новия главен прокурор Сотир Цацаров.
Според бившия колега на Семерджиев той разполагал с 210 хиляди лв. в банкови сметки през 2010 г., а освен това имал и два луксозни автомобила. Емил Милков пита правомерно ли са придобити средствата, само от заплати ли са или чрез други начини.
По-нататък в сигнала Емил Милков посочва други 7 точки, за които смята, че прокуратурата трябва да се произнесе.
"През периода 2004-2005 г. (когато Семерджиев е комисар) Комисията трябваше чрез търг да определи по най-добри показатели печелившите фирми за дейността "разпределение на природен газ и обществен доставчик". Бях свидетел, когато г-н Семерджиев непрекъснато изнасяше данни за фирма конкурент и, разбира се, въпросната фирма печелеше. За тази му дейност за съжаление единственият свидетел бях само аз. Буди любопитство и фактът, че при провеждането на около 30 търга членовете на подкомисиите, които разработваха тръжните книжа и прегледа на показателите, бяха все едни и същи лица. Това лесно може да се установи при проверка на заповедите за провеждане на търговете чрез заповедите, намиращи се в архива на ДКЕВР", казва във втората си точка Емил Милков. Според него законът забранява едни и същи хора да формират правилата и да контролират изпълнението. Прокуратурата е снела писмени обяснения от него, в които той твърдял, че е виждал Семерджиев пред офиса на фирма "Черноморска технологична компания", която кандидатствала за лиценз за разпределение и обществен доставчик на природен газ, а Семерджиев се занимавал с разработката на тръжните документи и разглеждане на предложенията на фирмите.
"Милков предполага, че (Семерджиев) е изнасял данни за другите кандидати, конкуренти на тази компания, но не е виждал как Семерджиев извършва такава дейност", пише в постановлението на прокуратурата по въпроса.
Друг от сигналите на Милков до прокуратурата е за това, че Семерджиев като шеф на "Булгартрансгаз" не е проконтролирал срязването на газопровода за ТЕЦ "Правец". Според жалбоподателя газът е спрян чрез спирателната арматура на газоразпределителната станция в Правец, която е била под управлението на Семерджиев.
"Този газопровод и модернизацията на ТЕЦ-а бяха изградени с холандски средства. Независимо от европейските директиви за свободен избор на енергия сега град Правец разполага само с газоразпределителното дружество, а конкуренцията, благодарение на г-н Семерджиев, беше буквално унищожена. Газопроводът и досега не е възстановен. Папката с документите се намира в ДКЕВР", пише Милков. Постановлението на прокуратурата само описва показанията му, но не и собственото си становище по въпроса.
Следващата точка от сигнала на Милков е за загуба на инвестиции от 20 милиона лв. през 2008 г.
"През 2008 г. фирмите "Евроинпианти" и "Фрезелоне", спазвайки закона, със специално писмо поискаха евентуалната точка на врязване на бъдещия газопровод за градовете Свищов, Никопол и Белене от г-н Семерджиев, който по това време вече е изпълнителен директор на "Булгартрансгаз" ЕАД. Същият не отговори, нарушавайки поднормативните документи към Закона за енергетиката, наречени "Наредба за достъп до газопроводната мрежа" и "Правила за присъединяване". Така нашата страна към онзи момент загуби 20 млн. лв. инвестиции", казва Емил Милков. Според постановлението на прокуратурата той не е посочил повече подробности за мълчаливия отказ на Семерджиев. Мнението на прокурора го няма.
Сигналът засяга още италианската газоразпределителна фирма "Рилагаз" АД, която спечелила търг за разпределение на природен газ и обществен доставчик, когато шеф на работната група в ДКЕВР е Ангел Семерджиев при едни условия, "но по-късно, вече като изпълнителен директор на "Булгартрансгаз" ЕАД точките на присъединяване на няколко града са отказани, нарушавайки условията на търга, и то със задна дата.
Нещо повече - г-н Семерджиев, сменяйки непрекъснато позициите си поиска "Рилагаз" да изгради отклоненията от преносния газопровод със свои средства. Това е още едно нарушение поради факта, че тези отклонения по смисъла на "Наредбата за безопасна експлоатация на газови съоръжения" са класифицирани като "газопроводи с високо налягане", т.е. работното им налягане е 55 атм., а "Рилагаз" ЕАД притежава лиценз за разпределителни газопроводи, т.е. за работно налягане 6 атм.", казва още в сигнала си Милков. Прокуратурата само констатира какво той е посочил и по тази точка. Същото е и за следващите две точки от сигнала.
Едната е за газоразпределително дружество "Карловогаз" АД, което получило точка за присъединяване от предишния директор на "Булгартрансгаз" г-н Гегов. Семерджиев след това отказал сключване на договор и затова градът бил без газификация.
Според Емил Милков в ДКЕВР има десетки жалби за неправомерно надписани количества газ от страна на ТЕЦ "Варна", сливенската фирма "Е. Миролио" и предприятия от Русе.
"Извърших редица проверки в посочените предприятия. Жалбите се оказаха основателни. Надписванията достигаха до 100%. Подготвих доклад за заседанието на комисарите, касаещ нарушенията, и проекторешение. За съжаление г-н Семерджиев прикри всичко", се казва в сигнала до прокуратурата. Според Милков данните се съдържали в папка "Миролио" в ДКЕВР - стая 712.Последната точка в документа до прокуратурата е за заповед на Константин Шушулов като председател на ДКЕВР за одит на "Булгартрансгаз" ЕАД за времето, през което Семерджиев е изпълнителен директор там. Оглавявайки ДКЕВР, се оказва, че той трябва да одитира своята дейност на бившето си работно място, казва Емил Милков.
Емил Милков се жалва от Ангел Семерджиев и в Комисията срещу дискриминация за това, че не го допуска до конкурс, обявен в ДКЕВР за младши експерт през 2011 г. заради навършени 63 г. Комисията установява, че Семерджиев го дискриминира на основата на признаците "възраст" и "лично положение" и го осъжда да плати 500 лв., както и да преразгледа резултатите от конкурса. Семерджиев обжалва решението на Комисията срещу дискриминацията в съда. Той решава, че Семерджиев не е прав и го глобява със 150 лв. Семерджиев отново не допуска Милков до конкурса.
"Изначалното недопускане на кандидати, отговарящи на условията на конкурса, представлява нарушаване на правото им на труд", пише в мотивите на Административния съд на София-град. Той отхвърля жалбата на ДКЕВР срещу решението на Комисията срещу дискриминация. Въпреки това държавата не е получила своите 500 лв., нито пък Милков е допуснат до конкурс за младши експерт.
"Когато подадох сигнал заедно с мои колеги, че Семерджиев върши каквото си иска, прокуратурата и Стопанска полиция заявиха, че няма нарушение. Сега той се оказва лошият. Защо преди изглеждаше, че над него има чадър? Компетентните органи не намериха как да го санкционират. Ако още преди 2 г. го бяха изгонили от ДКЕВР, нямаше да има такива високи цени на тока и събития по улиците", завърши Емил Милков.

БЪРЗИНА: Семерджиев се скрива във входа, в който живее, от репортерката.
БЪРЗИНА: Семерджиев се скрива във входа, в който живее, от репортерката.
СЕМЕЙСТВО: Жената с детето  (вляво) чака с детето в ръце, докато Семерджиев изблъсква журналистката.
СЕМЕЙСТВО: Жената с детето (вляво) чака с детето в ръце, докато Семерджиев изблъсква журналистката.
СМЯНА: Вместо с луксозния “Лексус” Семерджиев се прибира с евтин ситроен саксо.
СМЯНА: Вместо с луксозния “Лексус” Семерджиев се прибира с евтин ситроен саксо.
ПРИДОБИВКА: Голямата дъщеря на Семерджиев - Весела, получава апартамента му след развода на родителите си.
ПРИДОБИВКА: Голямата дъщеря на Семерджиев - Весела, получава апартамента му след развода на родителите си.
ЗАКАНА: Емил Милков ще подаде за втори път сигнала си срещу Семерджиев до прокуратурата.
ЗАКАНА: Емил Милков ще подаде за втори път сигнала си срещу Семерджиев до прокуратурата.

Видео

Коментари