Часове преди премиерът Иван Костов да си тръгне, отваря Буджака за най-богатите българи
В помощ на комисията в парламента, създадена от “Има такъв народ” и ДПС
Точно преди 20 години - на 23 юли, в последния си работен ден правителството на СДС разрешава строителство в едно от най-красивите, но защитени места на Черно море - днес декар земя тук се продава по 100 хиляди евро
"След дъжд - качулка!” Това е ироничният коментар на кмета на Созопол Тихомир Янакиев по повод искането на 74 депутати от “Има такъв народ” и ДПС парламентарна комисия да провери как точно е било допуснато застрояването на едно от най-красивите места по Южното Черноморие.
Точно преди 20 години местността Буджака е отворена за най-богатите българи. Според Тихомир Янакиев, избран от БСП, отпушването е станало през 2001 г. ден преди правителството на Иван Костов да напусне Министерския съвет. Тогава, на 23 юли със заповед на екоминистър Евдокия Манева е бил променен планът за управление на защитената територия Колокита, в която попада полуостровът. С документ, парафиран в последния работен ден от кабинета “Костов” - на 23 юли, се разрешава строителството в т. нар. Зона 2, където преди това то е било забранено. Това е територията над скалите и фиордите, които попадат в Зона 1.
Днес тук има стотици къщи, но те не са собственост на жители от Созопол. Повечето местни продават на много ниски цени ниви и лозя на Буджака преди 2001 г., защото статутът на защитена зона не позволява строителство на полуострова. Допреди 20 години декар от Буджака е вървял на цената на цветен български телевизор, а днес е стигнал 100 хиляди евро. Къщи от половин декар на два етажа според екстрите струват между 400 000 и 600 000 евро. Има и впечатляващи
имоти, които се
продават за над
1 000 000 евро
Цените са зашеметяващи, но техният скок започва точно с промяната на статута на Буджака от правителството на Иван Костов, а изливането на бетон се узаконява и с приемането на общия устройствен план на Созопол.
Неочакваният интерес на депутатите към някогашната Гола поляна и скалата Германката е заради двама от елита - Ахмед Доган и Иво Прокопиев. Цялата предизборна кампания на Христо Иванов и “Демократична България” бе построена на основата на дебаркирането му с надуваема лодка под местността Росенец до Бургас, където през лятото отдъхва почетният председател на ДПС.
В четвъртък 74 депутати на Слави Трифонов и Ахмед Доган пък поискаха да разберат какво се случва на Буджака. Предложението за създаване на временна комисия е да се провери има ли незаконосъобразни действия от компетентните органи в защитената територия Колокита на полуостров Буджака.
Защо точно
Буджака
след Росенец?
Защото там сред десетките богати българи своя къща има и бизнесменът издател Иво Прокопиев. ДПС води дълга битка със собственика на “Капитал”.
Според Прокопиев имотът му край Созопол е преминал през 7-8 проверки от различни институции през последните години и единственият спор, който има в съда, е за две разрешителни за ограда и дали тя трябва да бъде плътна, или прозрачна.
Негови съседи са царската екоминистърка Долорес Арсенова, която бе сред първите, вдигнали къща на Буджака точно над скалите. Заради страстта ѝ към риболова някои даже се шегуваха, че може да хвърля въдица направо от кухнята и веднага да слага прясна риба в тигана.
От ранните обитатели на Буджака е и бившият министър на търговията от Костово време Валентин Василев. С голяма къща на полуострова разполага собственикът на фалиралата КТБ Цветан Василев, финансистът и баща на валутния борд Мартин Заимов, строителни, оръжейни бизнесмени.

Предложението за създаване на именно такава комисия е подписано и внесено в деловодството на Народното събрание от 74-ма депутати от “Има такъв народ” и ДПС в сряда. В същия ден в програмата за работа на парламента бе включена такава точка, но по предложение на ГЕРБ. Справка от сайта на НС обаче показва, че то вече е оттеглено, отново в сряда.
Идеята да се създаде комисия, която да проверява Буджака, се зароди още в 45-ото народно събрание. Тя
бе провокирана
от искането на
“Демократична
България”
в парламента да бъде създадена временна комисия, която да провери действията и бездействията на органите по отношение на лесопарк Росенец. Тогава в замяна от ДПС поискаха да бъде разследван и Буджака. И двете комисии обаче така и не стигнаха до гласуване в пленарната зала заради краткото съществуване на 45-ото НС.
В 46-ия парламент идеята за двете комисии се възроди наново. На 22 юли в пленарна зала по предложение на “Демократична България” бе създадена комисия, която да провери
има ли
незаконосъобразни
действия на
Росенец
Очаквано между ДБ и ДПС в пленарната зала се завихри лют спор.
Вие сте част, продукт и заложник на организирана олигархично-медийна НПО политическа група. Става въпрос за г-н Прокопиев като олигарх и символ на задкулисието, критикува тогава ДБ лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.
От движението поискаха в обхвата на комисията да се включи и Буджака, където имот има именно бизнесменът Иво Прокопиев. И обвиниха Христо Иванов в лицемерие и двойни стандарти.
Дайте да разследваме всичко – ние сме “за”, призова зам.-шефът на ДПС Йордан Цонев.
Ние сме съгласни за изложените от вас факти да се проведе разследване. Но не сме съгласни да се пакетират двата случая. Опитвате се с политически хватки да убиете едно решение. Направете комисия за Буджака, ние ще гласуваме “за”, отвърна Христо Иванов.
От останалите партии в парламента също изразиха готовност да гласуват такава комисия. Първи предложение за съставяне на комисия “Буджака” обаче внесоха ГЕРБ. И си го изтеглиха, след като в деловодството на НС се появи аналогично искане, подкрепено от ДПС и “Има такъм народ”.
В последните няколко дни се тиражираше масово, включително от медии и народни представители, че има обвързаност, цитирам: “ДПС пожелава, ГЕРБ изпълнява”, между дебата в зала и това, че ГЕРБ е внесла предложение за анкетна комисия. Това категорично не е вярно, коментира за “24 часа” председателят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова.
След дебата в залата по комисия “Росенец” всички заявиха, че ще подкрепят една подобна за Буджака. ДПС нямат 48 подписа, за да внесат такова предложение, но ние имаме и затова го направихме с ясното съзнание, че това е консенсусно решение в пленарната зала.
За да спрем
всякакви
спекулации за
някакви общи
действия с ДПС,
след като видяхме, че те са намерили друг партньор в лицето на ИТН, който като съвносител да подпише това предложение, сметнахме, че очевидно има воля и в други партии, и затова няма нужда от нашето предложение. В крайна сметка предложението ще се гледа и залата ще потвърди или отхвърли създаването на една такава комисия, допълни Атанасова.
ДПС потърсили помощ от депутати от “Има такъв народ”, защото нямат сами нужните 48 народни представители, разказаха неофициално и депутати от движението пред “24 часа”.
В сряда пред “Свободна Европа” организационният секретар на “Има такъв народ” Виктория Василева лаконично обясни, че
действията на
партията са
консултирани с
“Демократична
България”,
от които получили отговор, че “нямат нищо против”.
ДБ от своя страна повториха позицията си, че ще подкрепят всяка комисия.
С каквото мога и което е от компетенцията ми, ще съдействам на депутатите с необходимата документация и експертиза, бе коментарът на главния архитект на общината Радост Георгиева, която е в отпуск и “24 часа” я откри в Берлин.
Именно тя в разгара на скандала със застрояването на Алепу миналата година обяви, че ще поиска промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, след като се оказа, че в ПУП-а на Созопол, приет по времето на бившия кмет Панайот Рейзи, има издадени строителни разрешения за още 3 ваканционни имота по протежение на Шофьорския плаж.