Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Критикът на Кремъл Алексей Навални СНИМКА: Ройтерс
Критикът на Кремъл Алексей Навални СНИМКА: Ройтерс

Руският опозиционен политик Алексей Навални е в кома в болница в сибирския град Омск, след като е изпил чаша чай на летището в Томск, в който според неговата говорителка е била добавена отрова, съобщиха осведомителните агенции. По този повод Ройтерс разказва основни моменти от биографията му, като не пропуска да припомни случая с т.нар. Български чадър, при който в Лондон загина Георги Марков.

Водещият антикорупционен активист Навални бе един от първите арестувани лидери на протестите срещу руския президент Владимир Путин, започнали през декември 2011 г. след изборите за парламент в началото на този месец.

Скоро той се утвърди като един от водачите на руската опозиция, въпреки че вътрешните спорове и политическите различия между различните фракции често разделяха движението.

Той не бе допуснат дo участие в избори с различни мотиви, които според него са измислени от Кремъл с политическа цел, но активно използва социалните мрежи, за да мобилизира много хора, предимно млади протестиращи.

Известен е в Русия с щателните си и предизвикващи голям обществен отзвук разследвания за корупция в администрацията, които качва на канала си в ЮТюб. Те привличат интереса на милиони хора в мрежата.
Навални неведнъж е бил задържан за организиране на публични събития и демонстрации и през юли тази година му бе забранено да напуска Москва, докато властите го разследваха по подозрения за клевета.

Неговата антикорупционна фондация бе призната за виновна в нарушаване на закона за "чуждестранните агенти" и през 2013 г. бе осъдена за корупция от руските власти. Привържениците му твърдят, че този и други съдебни процеси срещу него са политически мотивирани.
Син на офицер от армията Алексей Навални е роден на 4 юни 1976 г. и е израсъл главно в град Обнинск, на около 100 км. югозападно от Москва. Той е дипломиран юрист и е специализирал в Университета "Йейл" в САЩ. Навални има образование и в областта на ценните книжа и борсите и е придобил малки дялове в някои от най-големите руски компании, за да отправя искания за повече прозрачност за акционерите и обществеността.

Преди време Навални изповядваше националистически възгледи и затова бе изключен от опозиционната либерална партия "Яблоко".

Противници на Кремъл с мистериозна съдба

СЕРГЕЙ СКРИПАЛ

Бивш руски двоен агент, който предавал тайни на британското разузнаване. 66-годишният Сергей Скрипал и 33-годишната му дъщеря Юлия бяха намерени в безсъзнание на пейка пред търговски център в английския град Солсбъри през март 2018 г. Те бяха откарани в болница в критично състояние и британските власти заявиха, че са отровени с "Новичок", нервнопаралитична отрова, разработена от съветската армия през 70-те и 80-те години на 20 век.

Русия отрече да има каквато и да роля в отравянето и заяви, че Великобритания разпалва антируска истерия.

Отровата "причинява забавяне на сърдечния ритъм и затруднения на дишането, водещи до смърт от задушаване", каза експертът по лекарствата проф. Гари Стивънс от Университета в Рединг. "Една от основните причини за разработването на тази отрова е, че съставките й не са включени в забранителен списък", допълва той.

ВЛАДИМИР КАРА-МУРЗА

Руският опозиционен активист твърди, че според него са правени опити той да бъде отровен през 2015 г. и 2017 г. По-късно германска лаборатория установи повишени нива на живак, мед, магнезий и цинк в организма му, става ясно от медицински доклади, достигнали до Ройтерс. Москва отрече да има нещо общо със случая.

АЛЕКСАНДЪР ЛИТВИНЕНКО

Бившият агент на КГБ и изявен критик на руския президент Владимир Путин почина на 43 години, след като изпи чаша зелен чай с добавен в нея полоний-210, рядък и потенциално радиоактивен изотоп, в Лондонския хотел "Милениум", съобщиха британските власти.
Путин вероятно е одобрил убийството, се казва в резултат от британско разследване, завършило през 2016 г. Кремъл отрече да е замесен в случая.

Разследването, водено от висш британски съдия, разкри, че бившият бодигард от КГБ Андрей Луговой и друг руснак - Дмитрий Ковтун, са извършили убийството в рамките на операция, която според съдията, вероятно е ръководена от руската Федерална служба за сигурност (ФСБ), наследник на КГБ.

Литвиненко избяга от Русия във Великобритания шест години преди да бъде отровен.

АЛЕКСАНДЪР ПЕРЕПИЛИЧНИ

Четирийсет и четири годишният руснак бе открит мъртъв ноември 2012 г. в луксозния си дом в затворен комплекс в покрайнините на Лондон, след като е бил на джогинг.

Перепилични потърси убежище във Великобритания през 2009 г., след като помогна за швейцарско разследване на руска схема за пране на пари. Внезапната му смърт породи съмнения, че може да е бил убит.
Британската полиция изключи версията за убийство, въпреки подозренията, че може да е бил убит с рядка отрова. Следствието за смъртта му все още не е дало категоричен отговор за причината й.
При предварително следствие беше оповестено, че са открити следи от рядката и смъртоносна отрова на растението гелсемий в стомаха му.
Перепилични е изял преди това голяма чиния супа от киселец, популярно руско ястие. Русия отрече да е замесена.

ВИКТОР ЮШЧЕНКО

Юшченко, който тогава бе украински опозиционен лидер, бе отровен по време на предизборната кампания за президентските избори през 2004 г., в която заемаше прозападни позиции срещу проруския премиер Виктор Янукович.

Той заяви, че е бил отровен, докато е вечерял близо до Киев със служители на украинските служби за сигурност. Русия отрече да е замесена.

В организма му бяха открити 1000 пъти по-големи количества диоксин от нормалното. Лицето и тялото му бяха обезобразени от отравянето и той претърпя десетки операции.

Юшченко спечели президентските избори, които се произведоха повторно, след като Върховният съд анулира резултатите от първия вот, обявяващи Янукович за победител, на фона на улични протести.

ГЕОРГИ МАРКОВ

Българският писател, журналист и опонент на тогавашното комунистическо ръководство на страната си, избяга на Запад през 1969 г. Марков умря на 11 септември 1978 г., след като усети силно убождане в бедрото, докато чакаше автобуса на лондонския мост Ватерло. Според разкази Марков се огледал и видял човек да вдига чадър, който лежал на земята. Мъжът измънкал "Извинете", преди да се отдалечи.

По-късно Марков умира, според някои - от отравяне с рицин, за който няма антидот. Дисиденти обвиниха съветския КГБ, че стои зад убийството, отбелязва Ройтерс.

(БТА)