Защо Кирил Петков е герой
А коя партия не взема комисиона от обществените поръчки? Само тази, която не е на власт
Напоследък дори и ние, безкористните кибици на политиката, се корумпирахме. Уви – не в изгодните дела, а в представите си за политиката.
Например щом разбрах за корупционния скандал в ПП, първата ми мисъл беше – прокуратурата пак се използва като брадва, а жълтите медиите пак правят от мухата слон...
Да, тези мисли не са благочестиви, но човек не може да живее в конфликт с действителността. Ако тя е корупционна, и мислите ни се корумпират.
Заделили били промянаджиите за партията 300 000 лева от обществена поръчка за 5 милиона - някакви си жалки 6 процента. Какво толкова?
Нали затова са в политиката, за да пълнят партийната каса?
Как утре ще
печелят избори
без пари?
И децата знаят, че у нас няма леви и десни партии. Те са пак два вида, но според формата на собствеността - АД и ЕООД.
6 процента е толкова скромна делова комисиона, че дори прави чест на фирмата. А за национална партия, която трябва да поддържа огромен партиен актив, 6 процента е направо благотворителност.
И ето че тази партия си отряза едната глава – Кирил Петков си подаде оставката. Никой не би обезглавил една фирма заради комисиона от 6 процента, нали така? И не е ли много по-глупаво да се слага на дръвника цяла партия, от която утре може да зависи бъдещето на българския народ?
Едни твърдят, че Кирил Петков си е направил пиар
Вижте ме колко съм героичен, как се жертвам заради принципите – а, и между другото, да не забравите да гласувате за мен на президентските избори догодина.
Може би. Но от друга страна, на ПП ѝ се налага да е 100 пъти по-чувствителна към корупцията в своите редове, защото това пише на нейното чело: “Ние ще чегъртаме корупция”. Ще изчегъртаме Борисов, Пеевски, Доган, главния прокурор, Съдебния съвет и всички неориентирани избиратели, които пречат на антарктическата ни ориентация.
Пардон, на атлантическата. Но без Тръмп. Той не е атлантик, а тихоокеанец и гренландец. Важното е, че ще разчистим пътя, по който народът в своето безпросветно невежество се дърпа и не ще да поеме.
Това ни обеща ПП с първия си родилен плач. И ако сега лъсне, че вместо да чегърта корупцията, тя я практикува, какво остава от нейния дух и идея? Нищо. Следователно оставката на Кирил Петков не е пиар, а смелата саможертва, която спасява честта и бъдещето на партията.
Един за всички – всички за един. Което, разбира се, не пречи утре Петков пак да се кандидатира за президент.
Но от друга страна – за какво ѝ е на ПП тази репутация? На всички е ясно, че
една антикорупционна партия по принцип не може
да управлява
Щом е българска партия, де факто тя е търговско дружество, а търговското дружество не може да прави услуги, без да взема проценти, в противен случай ще му се наложи много скоро да обяви фалит.
На практика цялата политическа и икономическа система на България се крепи на тези 5-6 процента, те смазват ставите на обществения организъм на всичките му нива. Колкото по-малко морални задръжки сковават устрема на една партия, толкова повече тя “върши работа” – това ще ви го каже всеки бизнесмен, чиновник или пенсионер.
От деловата партия лъха стабилност,
предсказуемост и здрава храна. А от свръхчистата чегъртаща партия можем да очакваме само средновековен фанатизъм, скандали и неизпълнени обещания. Затова честната партия е мъртва партия. Живата партия върти далавери - това ни го доказва историята на целия преход.
Крайно време е това противоречие между политическия морал и политическата действителност да се разреши. Решението е просто – партийната комисиона трябва да се узакони, но в разумни граници. Например партиите да вземат 5 или 10 процента от обществената поръчка или от парите по някоя европейска програма, но нищо повече.
За корупция трябва да се смята необузданата алчност – например 20, 30, 50 процента. Подобни мерки се вземат срещу заробващите лихвари, защо не и срещу алчността на партиите?
Какво е партия в България? Кутия с етикет,
а вътре една голяма загадка. Който още смята, че БСП е лява партия, сигурно е паднал от Луната. СДС на Костов пък се обяви за "консервативна", докато извършваше най-радикалните либерални реформи.
Реформатор е точно обратното на консерватор, но тогава СДС си навлече износена ливрея от фондация "Аденауер" и немската партия ХДС.
ПП пък обяви, че ще прави "лява политика с десни инструменти", защото хем се съюзи с десните консерватори, хем искаше да прелъсти пенсионерите, тъй като те са най-влиятелният избирател.
Така класическата координатна система на политиката у нас отдавна е изхвърлена на боклука. Де факто у нас няма партии. Както казах по-горе, имаме фирми за политически услуги. Дайте им законната печалба от бизнеса и стига сме ги мъчили.
Ако пък искаме истински партии, първо трябва да се въведе мажоритарната система в 2 тура, каквато народът поиска през 2016 година.