Пума или ягуар издирват около Шумен
Пума или ягуар издирват край Шуменското плато, след като по-рано днес районът беше отцепен за пешеходци.
Сигналът е от 22 часа вчера от група посетители.
Лидерът на "Зелено движение" Тома Белев коментира случката във фейсбук профила си.
"Отначало помислих, че е мечка. От десетина години има сигнали за скитащи мечки в региона. От коментари във ФБ разбирам че става дума за пума. Откъде по дяволите се появява пума в Шуменско плато?", пита той.
Местните медии също пишат, че става дума за едър хищник от семейство котки. Предполага се, че то е гледано незаконно в домашни условия и е избягало.
Сформиран е и временен щаб в Областната дирекция на МВР в Шумен, който предстои да заседава в 9:00 часа и да набележи мерки.
На 7 места има пропускателни пунктове, които да не допускат туристи в района на Шуменското плато. На три от тях са разположени служители от Горското.
По информация на "24 часа" от полицаи в района се издирва ягуар или пума. Животното е черно и голямо. Специална група от София е пристигнала от столицата, за да помогне в залавянето.
Пумата е бозайник от семейство котки. Среща се най-често в Северна, Централна и Южна Америка. По размер може да се мери с леопарда и ягуара. Дължината на тялото варира от 150 до 270 см. Теглото й може да достигне до 115 кг. Живее между 8 и 12 години в естествената си среда, но отглеждана в плен може да доживее и до 20 години. Тя е хищник, активна е през цялото денонощие, но ловува предимно през нощта. Умее да се катери много добре по дървета и е изключително бърза.
Шуменското плато ще се облита с дрон с термокамера. Днес е трябвало да има голям спортен празник в района.
Шуменска община и МВР ограничават достъпа до парк Шуменско плато заради сигнал за присъствие на едро животно. Сигналът е...
Публикувахте от Тома Белев в Четвъртък, 19 юни 2025 г.