Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Борислав Зюмбюлев със златната си книга за българската дребнобуржоазна кухня
Борислав Зюмбюлев със златната си книга за българската дребнобуржоазна кухня

Широк поглед и добри съвети и за политическата, и за театралната сцена

Борко Зюмбюлев имаше изключителен подход към читателя - хващаше вниманието му с любопитни факти и намигваше с неподражаем хумор. И “хващаше за рогата” най-парещите теми в десетките си коментари в “24 часа” през годините.

Славяноилирия

“Стига с тази Македония, това е Славяноилирия” - този негов коментар от август 2022 г. раказва исторически факти за “езиковите офанзиви” на сърби и хървати и предлага (с доза ирония) “българската дипломация да измисли название на скопската държава, което хем да не е дразнещо и унизително, хем да е хладно и високомерно и да го налага”.

Наказание за пропаганда на злото

Когато Мис Силикон Катрин Йорданова публикува в инстаграм профила си как фучи 256 км/ч по магистралата, Зюмбюлев отсече: Затова е добре да се въведе неотменното право и задължение съдът да наказва с едноседмичен принудителен труд в полза на обществото по светкавична процедура, ако престъпленията са използвани за “пропаганда на злото”, тоест извършителят им се хвали с тях по социални мрежи или медии. Това ще има ефекта на термоядрената цар бомба, взривена на полигона “Нова земя” през 1961 г....През 2007 г. Парис Хилтън, известна с това, че е известна, но все пак доста по-известна от нашта силиконка, бе осъдена на 45 дни труд в полза на обществото, които да прекара в женски затвор, именно заради арогантно поведение на пътя.

Буквите и илюстрациите

Интересна теза, развита в един от коментарите му: ще станем свидетели на изчезването на книгата - не като нещо отпечатано на хартия, а като разказ, написан с букви, пише Борислав по отношение на резултатите от PISA. За него умението да разказваш увлекателно е важна част в процеса на социализация. И иновативно призова родителите да насърчават естественото детско любопитство, като им купят хубава книжка с илюстрации и за оцветяване. Защо? Така най-бързо се научават да четат, защото искат да видят какво друго се разказва освен в илюстрацията.

За практичните професии

След като в социалните мрежи нашумява случка, в която гражданин заснема как баща реди плочки с малолетното си дете, Зюмбюлев пише: Националната ни фиксация по свръхобразоваността е прикритие на огромния ни национален мързел и стиснатост. Затова според него богаташите на ХХI ще са онези, които са си извадили двете ръце от онова отвърстие южно от кръста и ги ползват достъчно сръчно, за да наредят паве, свържат водопровод, сглобят диван, шпакловат стена. Другите работи като играта на фондовата борса ще ги правят алгоритмите, но все някой трябва да ти смени гумата и да ти нареди паветата или да ти сготви мезето за ракията, или да ти вземе кръв за изследване, алгоритъмът ще каже какво ти има, но някой трябва да те убоде и да оцелееш.

От "Дяволското гърло" до Нотариуса

Продължението на хитовия български сериал "Дяволското гърло" Борислав определя като онези "неслучайни случайности", тъй като тв продукцията съвпада с нашумелия казус на Нотариуса и връзките му с магистратските среди. В коментара "Без страх от Бога няма как България да стане правова държава" пише: Защото у нас няма страх от Бога. А без богобоязън, без вяра, че трябва винаги да постъпваш правилно според нравствения закон, каквито и човешки наказания да има, идеята за справедливост потъва в дяволското гърло. Не е възможно да има "съдебна реформа", ако няма християнска етика. Всъщност тези общества, които вземаме за пример за работеща безотказно съдебна система, имат такива системи заради християнската етика. Който и да е главен прокурор или съдия, ако той няма страх от Бога, все ще намира по един "нотариус", който да превръща идеята за върховенството на закона във върховенство на черния найлонов чувал с пачки.

Осветяване на срамна тайна

Ето силни редове от очерка в последния съботен брой, който Борислав писа и редактира. Става дума за т.нар. All Аges партита, на които влизат и деца дори под 14 г.

Това всичко се случва и се разрешава с ясната представа, че някои от клиентите нямат дори навършени 14 години, и може да се направи обосновано предположение, че им се продават и истински наркотици. Всички по веригата са доволни, но главно шоубизнесът, защото така монетаризира популярността си в социалните мрежи... После хо-ре-ка бизнесът, където накуп пристигат тълпи непретенциозни клиенти. Подземният свят, който получава евентуални бъдещи наркомани в най-податливата за пристрастяване възраст. Педофилски настроените чичковци имат лесен достъп до много млада плът. Гледката вътре е потресаваща. Момичета и момчета, повечето от които малолетни, повръщат и пият вода направо от тоалетните чинии или "удрят" балони до припадък, докато с последните си сили крещят и пеят любимите си чалга песни.

Театрален маратон

Обожаваше театъра и киното. Неслучайно около Световния ден на театъра - 27 март, обяви във фейсбук, че си взема отпуск, за да се отдаде на театрален и киномаратон.

Заради работното ми време аз практически не мога да ходя на театър, щото най-интензивната работа е точно около 19 часа, когато започват по правило представленията. На моето дередже не са само журналисти, но и много други хора, затова си мисля, че театрите е редно да пускат матинета в събота и неделя, примерно от 10 сутринта. Щото пък и възрастни самотни жени се притесняват да ходят по тъмно, а им се ходи на театър, пише в една от публикациите си във фейсбук Борко, преди да гледа "Банда пълни тъпанари" на Теди Москов в София, а след това "Ръкомахане в Спокан" - пиеса на Мартин Макдона, в Пловдив, както и "Светици и перверзници" с Албена Павлова и Ана Вълчанова на Сатиричния театър, тогава в Кьрджали.

Една по-различна книга с рецепти

Гордееше се с книгата "Златна книга на българската дребнобуржоазна кухня" - издание на ИК "Труд", четиво за тайните в приготвянето на вкусна българска храна. Първоначално сложих заглавие "буржоазна", в смисъл на градско-провинциална. Но после видях 900-те страници на Петър Стоянович, в които се говори за истински значими хора от близкото ни минало в контекста на приготвянето на храна. И малко се смирих, затова го направих "дребнобуржоазна", казва Борислав.

Демонстрираше във фейсбук радост, когато някой, закупил книгата, публикуваше снимка на четивото на различни места по света и у нас. За него това значеше много повече, отколкото продаденият тираж - неговите рецепти да стигнат до всички краища на света. Той смяташе, че всяко автентично нещо трябва да се съхрани в колективната ни памет. Включително готварските рецепти.