Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Атанас Манолов и Пеле след мача.

България рядко попада сред каймака на световните футболни събития, но едно от тях със сигурност е гостуването на Пеле със “Сантос” в София през май 1959 г., на което преки очевидци са стотина хиляди наши сънародници. В онзи момент “Сантос”, смятан за най-добрия отбор в света, става еквивалент във футбола на онова, което представлява “Харлем Глоубтротърс” в баскетбола - трупа виртуози с топка, която изтръгва възторзи по трибуните в цял свят с прелестната си игра. “Невероятното първо турне из Европа”, така определя случилото се бразилската преса от онова време, а то стартира точно от София.

Мачовете със “Сантос” на двете ни национални формации, наречени “А” и “Б” отбор, са неофициални, още повече са срещу клубен тим, и за тях в днешно време информацията е твърде оскъдна - на нас, българите, често ни липсва чувството за историчност. Затова и разчитаме повече на бразилски източници. През пролетта на 1959 г. България изпълнява поредния си петилетен план и все още няма телевизия, но става част от общоевропейския контекст в най-популярната игра. Тогава, за малко повече от месец “Сантос” минава като всепомитащ тайфун през Стария континент. Единайсеторката на феномена Пеле, точно станал световен шампион, посещава 9 европейски държави, като само България е от бившия
социалистически лагер Останалите са Германия, Австрия, Белгия, Испания, Нидерландия, Италия, Португалия и Швейцария. Бразилците демонстрират своята “жого бонито” (в превод - красива игра) в 20 града - освен в София, и в Лиеж, Брюксел, Гент, Гронинген, Милано, Дюселдорф, Нюрнберг, Женева, Хамбург, Хановер, Енсхеде, Мадрид, Лисабон, Ла Коруня, Валенсия, Барселона, Генуа, Виена и Севиля. И само в столицата ни и Валенсия се задържа за по 2 мача.

Никой не бива и да се съмнява, че в онзи исторически момент “Сантос” е сензацията на световния футбол. В него се подвизават трима актуални шампиони на планетата от първенството в Швеция през 1958 г. - тийнейджърът Пеле, но до него са също Зито и Пепе. Няма преки телевизионни излъчвания, още по-малко интернет, но славата им се носи от уста на уста. Билетите за първия мач по европейските терени на “Сантос” са разпродадени два дни преди шоуто.

На 23 май 1959 г., събота, повече от 50 хиляди души претъпкват националния ни стадион “Васил Левски”, за да гледат великолепния бразилски отбор, чийто първи съперник е “Б” отборът на България.

Проливният дъжд, който се изсипва над София, не обезсърчава футболистите. Въпреки че трябва да играят на подгизнал терен, желанието им за игра е несъмнено и те подлудяват публиката с наелектризиращото равенство 3:3. Нашите са в състав - вратаря Йордан Йосифов (“Локо” Сф) и полевите играчи Васил Методиев-Шпайдела (“Локо” Сф), Тодор Велев-Нотко (“Локо” Сф), Христо Лазаров-Ричката (“Черно море”), Атанас Манолов-Малкия орел (“Спартак” Пд), Гаврил Стоянов-Гацо (ЦСКА), Иван Сотиров-Албанеца (“Ботев” Пд), Живко Карадалиев (“Спартак” Пд), Димитър Йорданов-Кукуша (“Левски”), Божидар Митков-Врачката (“Спартак” Пд) и Петър Манчев (“Берое”). Капитанът на гостите Зито е контузен и не играе в техния евродебют, а единайсеторката на треньора Лула включва Лаерсио, Павао, Моурао, Жетулио, Алваро, Фиоти, Дорвал, Афонсиньо (Пагао), Коутиньо (Алфрединьо), Пеле и Пепе.

Пеле се разписва първи в мача още в 15-ата минута. Четири минути по-късно Павао си вкарва автогол. Тук чуждите и родните източници се разминават, защото старозагорски хроникьори приписват попадението на Петър Манчев. Краля на футбола отново оставя своя отпечатък, като бележи в 36-ата минута, но звездата на “Левски” Димитър Йорданов-Кукуша отново изравнява резултата 3 минути по-късно. Първото полувреме завършва при 2:2. 20 минути след подновяването на играта с втория си гол Кукуша извежда нашите напред, но в 68-ата Пепе от дузпа фиксира крайното 3:3.

От онзи паметен ден са останали архивни снимки на сърдечната прегръдка след края на мача на българския капитан Атанас Манолов-Малкия орел с усмихнатия Пеле. Доколко бранителят на пловдивския “Спартак” успява да опази бразилското чудо, е спорно, след като той вкарва 2 гола. Но като свидетелство за феърплея на двубоя остават думите на Пеле: “Навсякъде по света защитниците се опитват за най-сигурно да ме съборят на земята, да ме контузят и извадят от терена, само този българин игра срещу мен сто процента спортсменски. А аз като че се стреснах от поведението му и също пазех случайно да не го ударя”.

На следващия ден срещу “Сантос” излиза "А" отборът ни: Георги Найденов-Жоро (ЦСКА), Димитър Костов-Яшко (“Славия”), Кирил Ракаров (ЦСКА), Илия Кирчев-Илко (“Спартак” Вн), Иван Димитров (“Локо” Сф), Иван Георгиев-Ването (“Левски”), Стефан Абаджиев-Теко (“Левски”), Иван Колев (ЦСКА), Панайот Панайотов-Гацо (ЦСКА), Александър Василев-Чоко (“Славия”) и Тодор Диев-Дорчо (“Спартак” Пд). Гостите са в състав: Лаерсио, Павао, Жетулио, Моурао, Фиоти, Далмо (Феижо), Дорвал, Алваро, Пагао (Коутиньо), Пеле, Пепе (Алфрединьо). Въпросителните падат рано. Пеле е точен още във втората минута, а 4 минути по-късно Пагао оформя крайното 2:0 за гостите - тяхната първа победа в Европа.

После те ще добавят още 12, коя от коя по-знаменита. “Барселона” е разбита с 5:1 насред “Камп Ноу”, а миланският “Интер” пада с унизителното 1:7. По време на турнето си “Сантос” печели 2 трофея от престижни турнири – във Валенсия и “Тереза Ерера” в Ла Коруня, и вкарва цели 78 гола в 22 мача. 28 от тях са дело на Пеле.

Истерията около младия бразилец вече е стартирала. След още няколко години ще бъде обявен за Краля на футбола.