Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Днешните тийнейджъри след 4-5 г. ще бъдат гласоподаватели, които могат да “изстрелят” зелените си ментори в орбитата на нов политически проект

Независимо от това дали се дразним от менторския тон на 16-годишната Грета Тунберг, или сме ентусиазирани от нейния успех като публична фигура, струва ми се, че ще трябва да приемем факта на популярността й сред нарастващ брой нейни връстници в Европа и Северна Америка. Малката шведка едва ли ще промени особено резултатите от публичния дебат по сложна тема като климатичната политика, но нейният публичен успех – асистиран зад кулисите или не, ще доведе до излизане на сцената на едно ново социално движение от тийнейджъри, намерили темата, по която да се противопоставят на възрастните и на статуквото.

Един от най-значимите феномени на масовото гражданско събуждане в епохата на глобализацията е младежкият граждански активизъм. Младите хора наследяват едно подредено от предшествениците им общество, в което на тях е отредена ролята на послушни и добри деца, които трябва да учат, да слушат родителите си и да се отказват от съблазнителни за тях неща, за които възрастните (често с право) твърдят, че са опасни. Чрез бунт, манипулация и нарастващ натиск младите успяват да отпорят късчета реалност от любимото статукво на родители и прародители и да ги заменят с очертанията на един свой нов свят. Музика, тарикатски жаргон, предизвикателно поведение, облекло, крещящо “гле’й си работата”, поведение на самия ръб на допустимото. Такъв е младежкият бунт в ежедневния битов порядък. Той е на малки групи или поединично в битката с възрастните вкъщи. Докато не се появи или не бъде подхвърлена по-значима кауза на самоидентификация, която да го превърне от битка за лична и групова еменципация в претенция на едно ново поколение да участва в управлението на обществото и света.

Тийнейджърската вълна на климатичен радикализъм, която Грета Тунберг се опитва да оглави, може да натрупа ресурс за преминаване отвъд границите на настоящата “зелена” политическа вълна. Емоционалният радикализъм, необременеността с особено задълбочени познания, автентичният протест срещу статуквото, израстващ на хормонално-емоционална основа, прави тийнейджърското движение около “нашата Грета” обещаващ фактор за овладяване на гребена на вълната. Днешните тийнейджъри след 4-5 г. ще бъдат гласоподаватели, които могат да “изстрелят” зелените си ментори в орбитата на един нов, защо не хегемонен политически проект.

Феноменът Грета Тунберг буди симпатия, ирония, снизхождение, гняв. Младежкото движение, което се оформя около нея, ще поражда надежди, отрицание и може би досада. Един пожелателен позитивен резултат от него би могла да бъде ранната, но перспективна социализация на идващите поколения към сериозността на екологичните проблеми и тяхното познаване.

(От фейсбук, със съкращения)